Домашни оператори веќе наречен 2009 година најлошо за последните
девет години. Тие укажуваат на тоа дека одржлив пораст на пазарот ќе продолжи без
пред средината на следната година , и за излез од кризата не треба да се очекува пред
2014

Домашни оператори веќе наречен 2009 година најлошо за последните
девет години. Тие укажуваат на тоа дека одржлив пораст на пазарот ќе продолжи без
пред средината на следната година, и за излез од кризата не треба да се очекува пред
2014 година. Кој до тоа време, може да се остане во Украина небото?
Ова лето, летање да Симферопол летови "Aerosvit" беа патници
непријатно изненаден: цената на билетот на повеќе од 1, 2 thous. тие дури и не
хранат стандарден вечера, иако многумина го очекуваа од него да. Со
па другите патници на истиот Авиокомпанијата беше среќа, на пример, купи
аукција билети за "луда петок" и лета во Стокхолм, Атина или
Москва плаќа само $ 99 отсто двупосочен. Во овој случај, и неуспехот за снабдување
и втората акција се само на анти-кризни мерки, активно да се промовира
компанија. "Што да правиме, ние мора да ги зачувате на сè" - одмавнал
во "Aerosvit". Укинувањето на оброци на домашни летови економска класа - тоа
само еден од многуте мерки насочени кон намалување на трошоците,
спроведува од страна на авиокомпанијата. И продаваат евтини билети - борба за нови патници.
Но, дали овие чекори за стабилизирање на побарувачката за воздушен сообраќај во Украина?
Она што го имаме во првата половина на ситуацијата во авио-индустријата
развиен во песимистичко сценарио. Во принцип, индустријата снимени
намалување на сите клучни индикатори. Според раководството на финансиска и економска
Gosaviainspektsii регулатива, обемот на патничкиот сообраќај е намален за
18, 4%, стока и пошта - до 25% 6. Според авиокомпанијата сама по себе, патнички
на редовна главните рути намален за 20-25% во зависност од насока.
Така, во азискиот насока во однос на истиот период минатата
, Колапсот достигна 50%, вели извршниот директор на "Роза на ветровите"
Сергеј Јани. Значителен пад се должи на намалување на бројот на чартер
летови, а патниците кои обезбедени туристички компании. "Бидејќи
затишје во туристички пазар на компанијата пропушти значителен
дел од патниците од овој сегмент на сообраќајот, "- објасни ситуацијата
Директорот за односи со јавноста авиокомпанија "Aerosvit" Владимир Gaydash.
Ситуацијата се рефлектира и во финансиското работење Украина
авиокомпании. Комбинираната оперативна загуба од главните пазарот оператори
"Aerosvit" и "International Airlines на Украина" за првите четири месеци
оваа година ја надминаа сумата од 6 милиони евра, изјави дека Министерството за транспорт. Особено, во согласност со
UIA, компанијата како целина за првата половина на оваа година, нето
загуба од $ 18, 77 милиони долари, во споредба со нето приход од 2, 73 милиони
UAH за истиот период на 2008 година. Во исто време, како компании, како
"Dniproavia", "Wizz Air Украина" и "Роуз на ветровите", и покрај тешките услови
неколку биле во можност да го прошири своето присуство на пазарот и зголемување на обемот на
сообраќај. Треба да се напомене дека денес има некои
подобрување на пазарот. Ова е делумно се објаснува со сезонски пренапони.
"Од мај, обемот на нашите сообраќај раст годинава
година, но заостанати акумулирани во текот на првите четири месеци од годината, ние се уште
не е надминат ", - рече претседателот UIA Јури Miroshnikov.
Стабилизира падот на патничкиот сообраќај, па дури и некои од неговите гради
состојба, и "Aerosvit". Во јули, факторот на товарот на летови на авиони
Оваа компанија беше 80%. Во споредба со истиот период минатата
на раст на овој индикатор достигна речиси 16%, изјави Владимир Gaydash.
Она што е направено ", најдобро е непријател на добро" - одговорот даден
Јуриј Miroshnikov на прашањето, како ефикасна беа анти-кризни
мерки. Според него, чекорите преземени од страна на компанијата да дадат резултати,
но за пребарување продолжува за поефикасни начини да се избегне уште
загуби. Од најпопуларните меѓу домашните флаери антикризни мерки
се покажа за да се оптимизира распоред и цената (која ги вклучува неуспехот да се обезбеди и
вечери - сега тие се достапни само на домашни летови за патниците
бизнис класа, и намалување). Со намалување на патничкиот сообраќај
како излез може да се дополнителни извори на приходи, затворање на филијали,
одбивање на закуп на воздухопловот, како и многу акции со "бесплатен"
билети чија цел е привлекување на поголем број на луѓе кои сакаат да летаат.
Компанијата МАУ, како што ми вети на почетокот на годината, државата не се намали, па дури и
стекнати во крајот на јули, новиот "боинг 737-800". Меѓутоа, сега на стекнување на
авионот има помалку врска со предизвиците на побарувачката како треба да се
повеќе внимателно план нивните трошоци и оптимизирате флота. Наследник
во UIA и користење на дополнителни извори на приход. За една компанија, како
имаат свои база за одржување на авиони "Боинг" на аеродромот
"Borispol", како и акции во компанијата Swissport (ракување на земја
"Borispol") и во Лондон тур-оператор Панорама турс (Влезни организација
Туризам во Украина). Во "Dniproavia", истакна дека во прилог на транспортни приходи
носи на аеродромот, преку кој компанијата добива пари за услуги
други авиони. Покрај тоа, "Dniproavia" обезбедува одржување
Цц-42. На "Aerosvit" само почна да работи на ова прашање
со акцент на проширување на спектар на дополнителни услуги за патниците.
Оваа компанија, исто така, мораше да се преземе непопуларни мерки и е веќе на
20% се намали персоналот, а останатите биле пренесени на краток работен
ден. Покрај тоа, компанијата одлучи да го затвори канцеларии (и на проектот
овој процес во Шангај), а исто така оди на начини да се намали бројот на
авиони. Намалувањето на морнарицата и пат дозволено "Aerosvit" зголемување
ефективноста на својата летови. Цена останува иста очекува
дека кризата ќе доведе до пониски цени за патување со авион, но тоа не се случило досега.
"Верувам дека имаме авионска карта е премногу висока. Добро е што на пазарот почна
развие ниска цена авиокомпании се појави, покажувајќи различни ниво
цени ", -... зборува за ACU претседател Александар Melnichenko Тој рече дека,
дека по воспоставување ред на цените на воздухопловството гориво и услуги на аеродромот
"Borispol" нужно ќе се занимаваат со цената на воздушниот сообраќај.
Со него се согласуваат превозници. Авионска карта на бројот на
насока на пазарот во однос на минатата година падна за речиси
два пати, вели директорот на "Роза на ветровите". "Цената спектар е значително
се прошири и до пониски цени, многу пониски од оние
се нудат на пазарот една година или две години. Се разбира, постои можност да се натпреваруваат
трошоци, а не само би сакал да видам ова ривалство се протега надвор од границите
здрав разум и се претвори во депонија, "- рече Јуриј Miroshnikov трошоци.
воздушниот сообраќај традиционално формирана во евра или во американски долари, така
компании, како и патниците зависи од флуктуациите на овие валути во локалниот пазар
утврдени во "Aerosvit". Популарни оваа година кај Украинците беа
дели многу авиокомпании. По "Wizz Air Украина", кој предлагаше
билети за само UAH 9, импресиониран од неговата "луда петок" и "Aerosvit".
Така, под дејство Лудиот Петок авионска карта во Украина
$ 29 за среден опсег правци - $ 99, и на долги релации - $ 399.
Таквите активности, иако задоволство на клиентите и делумно да се зголеми нивниот број,
но сепак има негативно влијание врз профитабилноста, да речеме во UIA. "Високо
или ниска стапка на вчитувањето не значи правење профит - е важно
стапка приход стапка, која, особено, негативно влијае
популарна и денес попуст авио билети "- велат од компанијата не.
конкуренција можеби најефективниот иновации криза
период се покажа како да биде популарен во целиот свет форма на соработка договор
код за споделување - Унијата на патиштата на конкурентите. Порано кодот споделување во
Украина не е особено популарна, но кога компанијата е избор - не
добиваат пари или да се добие малку, се разбира, се наведнува
втората опција, што е објаснето во "Aerosvit". Спојувањето
напорите на товарот авиокомпании фактор зголемен патнички оптоварување, клиенти
има поголема флексибилност и целосно распоредот на летови, проширување на "центри" станаа
повеќе достапни се должи на повеќе врски. Во време на криза
наместо на конкуренцијата, што предизвикува оштетување на натпреваруваат партии, на компанијата
многу поверојатно да се седне на преговарачка маса и да најдат заемно корисни решенија.
Како резултат на тоа, денес на домашниот пазар конкуренција меѓу авиокомпании
Всушност, не постои, бидејќи сите од нив освен за "Wizz Air Украина" и "коњ", заклучи
таквите договори. Што ќе се случи со превозници во втората половина?
"Не гледам причина да се верува на оптимисти", - го цитираше
МАУ според зборовите на генералниот директор на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт
(ИАТА) Џовани Bezinyani. Покрај тоа, годината не е завршена и кризата - премногу ...
Иако веќе видено некои позитивни трендови, како што добро
факторот на товарот на авиони, авиокомпании водич не е занесувај
- Пред тешка зима. Обнова во патничкиот сообраќај
Украина треба да се очекува не порано од осумнаесет месеци подоцна, велат експертите.
"Предвидуваме дека стабилен раст на пазарот ќе продолжи од средината на следната
година. За жал, се излезе од кризата ќе биде многу побавно од влезот
во неа. Малку е веројатно дека на украинскиот пазар ќе дојде на позицијата во 2008 година пред
2014 ", - рече Јуриј Mirosh работници од ова време може да се случи.
значајни структурни промени. Компаниите ќе бидат продадени на некој
може да се повлече од пазарот или да банкротира. На пример, неодамна 88, 78%
Авиокомпанијата акции Kirovohrad "Urga", се чартер летови,
купен од страна на Американската Интернационална Консалтинг Корп Следниот чекор промени
сопствениците на авиокомпанијата "Dniproavia" приватизација тендер
Продажбата на 94, 57% од акциите ќе се одржи на 28 август. Како што објавија
во државниот имот фонд, апликации за учество во натпреварот уште, но намери да се приватизира
на аеродромот компанијата изјави дека четири кандидати. Меѓу нив - групата "Privat"
кој веќе има врска со аеродромот Днепропетровск. Бидете
Продажба 42, 2% од Zaporozhye авиокомпанија "постојано" и 100% од компанијата
"Национални авиокомпании на Украина". Државната сопственост фонд најави конкуренцијата
да се идентификуваат нив проценителите. Интересно, акционерите на "константи" одлучија да
пред продажба на компанијата за споделување на профит и плати 170.000 UAH. дивиденди.
Можна продажба на Rivne Авиокомпанијата "Универзален AVIA" (35, 52%), како и
61, 58% од акциите на UIA и компанијата "Aerosvit". Во случај на вториот, најверојатно, своите
зголемување на учеството на еден од сегашните сопственици. Ќе биде слободен да
или продаваат од страна на остриот пад на побарувачката за воздушен сообраќај авиокомпанија Мариупол
Металуршки ги комбинирате. Илич "Илич-AVIA". Сепак, можно
банкротства, како и спојувања, домашните авиокомпании не сакал да зборувам
и да ги отфрлат како идеи, укажувајќи дека денес е доволно и здруженија
со конкурентите на патеките. Во меѓувреме, незадоволството не добиваат
вообичаените соодносот на патници се зголемува. И тоа е веројатно дека "во петокот" акции
во блиска иднина ќе бидат задоволни со никој случај не значи сите. Значи одбивање на друштвото
идејата за спојување во корист на зачувување на предвремено. Просечна патници
обемот на работа на редовни меѓународни летови, домашни летови
се намали на 61%, додека во првата половина на минатата година овој
Слика беше речиси 70%

Share This Post: