Во татковината на глобалната финансиска криза почна да се јадат повеќе скроб храна, се движат
поблиску до нивните родители, да пијат алкохол дома во кујната и повеќе секс.

Америка веќе долго време треска. Проблемите со банкарски сметки и работат таму
отворени, па дури и кога имаме полн замав десно и лево беа дистрибуирани заеми
и множи трговски центри. Во февруари 2008 година во САД почна
не голем, но системот стандардно на кредити одобрени од страна на банките
клиенти, без прашања за приходи. Потоа Американците и почна да се менува своите навики
во слободно време, храна, облека. Речиси пред една година, поднесе барање за стечај, "Леман брадерс"
(Четврта по големина банка во САД), почна да се намалува потрошувачката на стоки и услуги
и во САД почна да се зголеми невработеноста. Во некои градови, го достигна 25%,
приватниот сектор почна да ја напушти масовно луѓе кои немаат пари лево,
да ја плати хипотеката. За Yankees Тоа беше вистински шок. Невработени
сега стана не само на протераните и на семејствата на имигрантите, само
не сакаат да работат порано, но работлив и домородните домородци членки.
За помош со невработеноста ", velfer" наредени во долги редици. Мирис
паника. Меѓутоа, кога читате овие редови, ние не треба да мислат дека во САД
- Несреќа и сите работи се многу лоши. Всушност, американската
Медиумите сака, во случај на тешкотии, да викне гласно за Апокалипсата. Но, САД
граѓаните, доживува малку (во нашиот, украински, мислење) непријатност
не престане да плаче и portend брзо колапс на американскиот сон. Не верувам
нив. Да, постојат градови (како прослави во филмовите Робокоп на Детроит,
која сега се смета за повеќето депресија голем град САД), каде што сега
надвор од работа секој четврти човек, и до 20% од куќи и станови стојат празни.
Цели населби се пренесува од ограбувачи и криминалци, полициски станици
pozakryvalis таму. Но, кога Американците велат дека се виновни - кризата,
Ве молиме знаат дека тие се лаже. Пустош на домување во супер-големи градови (со паралелна
Изградба на нови домови има) започна во Америка уште во 90-тите години. Во почетокот
2000-тите, одредени делови од градовите, каде што речиси ја напушти бело население,
почна да се претвори во сиромашен кварт населби. Во овие места станаа дисфункционални
се соберат на невработени и бездомници (најчесто црна) од сите членки,
и на компанијата тие биле илегални имигранти од Латинска Америка. Овие луѓе уништени
Целата облакодери се претвори во депонија големите супермаркети - тоа е
САД плаќање за прекумерна флертуваат со Владата на националните малцинства. И
отпишуваат веднаш на кризата е ништо. "Денес" неколку пати во текот на
криза во 2008 година, го посетија Америка во мониторинг посета, отидовме
пред еден месец - и тука е, работи за тоа како кризата всушност промени
животите на обичните Американци, нивното општество и умот. Не паника лушпа
Западните медиуми и некои ситни злоба домашни хроничари.
КРИЗА учи АМЕРИКАНСКИ ШТЕДИ осумнаесет месеци на кризата
на потребите на потрошувачите на Американците има некои значајни промени.
На Yankees јадеа повеќе скован храна, 2007-2009, продажбата на тестенини
се зголеми за речиси 12%. Алкохол стана мода да користите дома - кујната
наместо на ресторани и барови. Продажбата на продавници што продаваат алкохол, роза,
и за сметка на евтини алкохол (вотка, џин, младите вина). Зголемена посетеност
одводнување мрежа на продавници (пр Маршал). Побарувачката за домаќинство поправки
Технологија - Американците го прифатија принципот - "ако може да се поправи, не
фрли "(телевизори, компјутери, фрижидери, итн.) Зголемена
продажба на автомобили и машини / се користи. Значително зголемување на популарноста на брзата храна,
особено Мекдоналдс (каде што кризата се размислува за проширување). Ресторани
принудени да ги зголемат цените да остане во живот. Повеќе популарна сега
регионални универзитети - родителите не сакаат да ги испраќаат своите деца да Yellen,
Харвард и Стенфорд. Кризата учи Американците да се исклучи светлото, оставајќи
од собите во својот дом. Зголемена посетеност на библиотеките (интелектуалци
и студенти спаси за купување книги и интернет). Побарувачката значително се намали
за органска храна (ГМО). Конечно, според официјалната статистика, се должи на
криза, Американците станаа повеќе секс. ЕДИНИЦА-Духови:
Квартален Давање КУЌА [http://i.domik.net/_xmlimg/xml_9542576da668339642ff930de94cca5fdd639f55.png
] "Враќањето на природата." Булдожери уништи целата маала во САД
неодамна имаше сет на празна куќа градови и области.
Банките даде хипотеки без да се бара на клиент пребарувања на приходи.
Кога земјата започна зголемувањето на невработеноста, и кредит мора да плати ништо, луѓето
едноставно фрлање нивните домови со мебел и мебел, и се преселил - кој е поблиску
за родители, кои - и во приколки. Куќи се празни, целата улица
исчезнат во приватниот сектор. Во САД, имаше дури и нови професии.
Ренџерс патрола на празните куќи пусти улици, чисти базените и
исечените тревниците во куќата на не-човек. И во напуштената домови често се лево
мебел, апарати, слики, дури и прибор - на поранешните сопственици од никаде
или ништо да се извади добро, и го фрли. Специјалисти чиста куќа
на нештата, се врати дома изгледа како ако никој не живеел.
Но, ова се однесува повеќе или помалку скапи станови во богатите држави. Конвенционалниот куќи
во предградијата на индустриски центри во следните децении не ќе се купи еден
- Банкари и агентите ги постави. И администрација на Барак Обама дојде со
Врати се на напуштените четвртини од природата. Во 50 градови (повеќето - индустриски
Центри - Детроит, Филаделфија, Питсбург, Балтимор, итн) САД булдожери
урне целиот населби. Тестирано на идеја во Флинт, на прв дом уништен
автомобилскиот гигант Џенерал моторс. Сега стапката на невработеност се приближува
до 20% од населението во последниве години речиси преполовен, што го прави сега
110.000 луѓе. Градот треба да се намали за 40%, а на јавноста и
Претставниците на услуги концентрирани во повеќе адаптирани на живот
центарот на градот. Градските власти се купуваат имот во повеќето
богатите области да им понуди на своите граѓани во предградието на скршените
домови. Криза: плата - во сенка, родителите - соседите [http://i.domik.net/_xmlimg/xml_01656a01c6aa4382ecc5886161dae6f966fde366.png
] Спиење, на работен ден. Американците заштедите на бензински сега
во САД стануваат се вообичаени невообичаено за нив да се појави што, на пример,
не изненади Украинци. На пример, изненадувачки тренд - во САД драстично
зголемување на бројот на луѓето кои живеат во приколки. Ние не треба да мислат дека сето ова
- Од очај. Всушност, Американците едноставно не направи да се живее
со родителите. Семејства каде што баби и дедовци живеат заедно, родителите и младите
генерација во Америка се нарекува "сендвичи" (да речеме, на средната генерација, "сендвич"
меѓу родителите и децата). "Сендвич" направи да сочувствуваат со. За
дека на овој начин, на пример, во Украина, живееше речиси половина од земјата,
Американците не знаат. Според нив, како возрасни, кои живеат со родители -
неприфатливо, особено во брак. И да ја искривуваат независна гнездо по секоја цена
- Кредо. Бидејќи Yankees и претпочитаат да живеат во приколки (од кои многу
повеќе топол дом gostinok каде згрижување на стотици илјади Украинци).
Но, во време на криза, Американците го виде очигледни предности на соживот
генерации. "Тоа е многу лесен - да живеат со своите родители или да се купи на соседната куќа.
Родителите може да се види своите внуци, и не можам да се грижи за
дадилки и да работат, да се изгради кариера. Претходно, во многу семејства, мајката
или татко седи со децата дома, пред децата одат на училиште, ако
член на семејството кои работат, па тоа беше поекономично - нема потреба да се грижи за сестра или
размислувам за многу скап detsadike. Кризата ги принудува сите нервозни, и
од работа поради децата луѓето не се обидуваат да ја напуштат земјата. Babysitting - излез, но скапи.
Повеќе и повеќе Американци ги испраќаат своите деца под заштита на бабите и дедовците, "- вели
успешен американски Ања Vazhkevich. Американците бараат обновување на
јавниот превоз. "Во 50-тите години кога го започна автомобил бум
Автомобили сите сили убија јавен превоз - мислам
дури и без корупција, не е направено - вели менаџерот на Дино Baskovich. - Скоро
се пресели во текот на целата земја на неговите тркала. Но, бидејќи бензин отиде!
Од мојот дом да работат - 10 милји, ако е така одат на диск секој ден,
потоа се хранат семејството за тоа? Обама, заедно со градоначалниците да се врати
нормален систем на евтини јавен превоз "(сега јавноста
автобуси во САД се главно сиромашни емигранти и невработените,
во средствата за јавно трансплантација на Американците во автобус и подземна железница места тие не
доволно. -. Ед). На сметка на фактот дека во Украина, бензин трошоци значително
поскапи, а на, на пример, сообраќајниот метеж Киев за работа и може да оди 20-25 милји,
Дино shrugs: "Ти имаат во Европа, животот воопшто не е јасно што овие луди
скапи евра ... Но, во нашата земја - за народот "Масив редици за!
осигурување при невработеност во САД - многу, не само што ги загубија тешко работници.
Исто така се залагаме за "velferom" мали и вешти. Тие работат, но илегално.
Во прилог на бонус во форма на бенефиции за невработеност, плата за квалификувани занаетчии не се
плаќаат даноци. И тие не поправки, поправка опрема и машини, намалување на тревниците
па дури и се изгради куќи, како и стотици илјади украински работници ширум светот
(И во Украина себе.) Сепак, овие се исти - не е мнозинство. Затоа
како невработени не даваат кредити, и неизбежните демне прашањето на
возраст. Губеа депозити на носот на данокот и да се
"Velfer" не функционира, и пензија се пресметува во Америка е многу слабо. Има
Десетици опции и процедури за наплата, но се најчести
метод е како што следува: месечна плата се додава во последните 30 години, а потоа
поделени со бројот на месеци. Во месеците што не работат, ќе добиете
0. И тоа сериозно влијае на износот на пензионирање. Бидејќи повеќето
Американците се уште сакаат да работат легално и навистина сака да се најде работа.
КРИЗА ОПТИМИЗАМ: проблеми ОВАА ќе ја надмине [http://i.domik.net/_xmlimg/xml_7cd988e12e5fae6073728210805de6c4643b0949.png
] Криза - не е проблем. Просјакот во САД - е чист, добро нахранети и облечени пристојно
За време на кризата, банкрот ниска цена авиокомпании, кој работел во насока на
Хаваи. Нема лета, да се релаксираат поблиску до дома - во Флорида
и Калифорнија. Во Лас Вегас беа "вооружени бандити" на 1 и 2
проценти - над минималната понуда е 25 центи. Но finanalitiki тврдат:
носат лево за долго. Тие велат дека американската економија е еластични, а наскоро
го прослават крајот на кризата на акции скок на берзите. Не е доволно
флексибилност само автомобилската индустрија, Обама се обидува да се национализира. "Под криза
Барак прави итар САД на СССР, - се жали на републиканците Борис Силверстајн,
емигрирале од Советскиот Сојуз пред многу години. - Национализација на автомобилската индустрија, реформи
Здравство - глобален осигурување, речиси целосно слободни
медицината, тоа е - социјализмот, да не е добро крај "Но, демократите се убедени дека
бесплатна медицинска заштита и проширување на државна сопственост ќе се зајакне Америка и општеството.
На Yankees го научиле од кризата. "Ние не треба да се задржи парите во акции,
подобро да ги стави во банка или да купат злато - вели лимузината возачот
и татко на три деца Грег О'Нил. - Многу од нив се оставени без ништо, бидејќи сметаат дека
не би требало да биде акции, на пример, расте авиокомпании може да пропадне во
цена. Татко ми секој месец на 200 долари за да купат акции. Сега тие се три пати
поевтини. Сега тој има пари во банката. " "Кризите се случуваат
секој 10-15 години. Ова е краткорочен проблем, тоа мора да бидат подготвени
поставување на стратешки бизнис планови, - рече Даг DeVos, претседател
со годишен обрт од $ 8000000000 - во просек од страна на американски стандарди,
и се чуваат во економијата како држава. - Кризата дава можност да станат посилни,
пред натпреварот со свежи идеи. Оние кои се добро планирани
вашиот бизнис, не се плашат од кризата - тоа ќе помине, а нема потреба нема паника ".
Гревот цимолат, Американците! [Http: / / i.domik.net/_xmlimg/xml_8950624579fb1d02607b8a2a27917aea2091eedd.png
] Просечната плата во САД - околу 3525 $ за еден месец во Украина - 2008
UAH. Ајдл Американците да плаќаат 30 или дури 35% од нивната плата до Трезорот.
Но, можеби дури и помалку. Да се ​​работи со автомобил? Вие не може да плаќаат даноци
за парите потрошени за бензин. Стан во заем? Даноците за пари позајмени
на кредитот, да не плаќаат (и да купам, бидејќи домување во САД речиси секогаш во кредит).
Можете да заштедите пари на образованието на нивните деца, тоа не е исто така оданочуваат. Даноци
може да се намали за 15-20% од приходите. Две стан во близина
центарот на Чикаго, на 20 кат е $ 150-175.000 просечната каматна стапка на вашиот хипотека
- 5, 33% на годишно ниво. Американско-направи автомобил може да се земе во рати,
кредит е нула. Јапонски автомобили - до 3% годишно. Изнајмување на високи згради:
електрична енергија $ 50-80, 15-20 $ вода, греење - 20 $, чистење, безбедност
и паркинг - $ 50-80 - 135-200 долари, 4-5% од просечниот американски S / N. Просечна
кирија за двособен во Киев -. UAH 400-450 е 20-22% од просечната
S / N, нема чувари и паркинг. Доколку приходот е под линијата на сиромаштија (околу
$ 800/mes. за едно лице), Владата обезбедува храна
купони - кредитни картички, на сметка на државата која се ресетира неделно
пари да трошат на храна во продавниците. Надоместок за невработеност
во САД зависи од возраста, искуството, претходната плата, итн, но ако
пред отпуштање на лицето доби просечната плата, тој може да смета на
месечна помош од $ 900-1300. Просечната грант во Украина - 562
UAH ...

Share This Post: