Економското закрепнување да започне следната година. Но, само ако престанат
политички хаос , а државата ќе инвестиции во економијата.

Токму пред една година, на 15 септември 2008 година, пропадна најголемиот американски
банка Леман Брадерс. Овој ден се смета за формален почеток на светот
економска криза. Иако, се разбира, една година пред почетокот на хипотека
криза во САД. Но, по падот на Леман брадерс глобалните банки вклучен
заеми едни на други и стана јасно дека кризата ќе влијае на сите. Во
вклучувајќи не и нас, иако, до почетокот на октомври, Владата и лично Јулија
Тимошенко увери сите дека "постои криза во земјата нема." Но, тоа
збор за украинската економија би можеле да имаат влијание не може. Последна
Пет години по "Портокаловата револуција" во Украина се одржа политички хаос.
Влади не беа вклучени во реформите и прашањата од стратешко
економскиот развој. Меѓутоа, властите не заборавајте да се стави во кредитни
забележани прилично добар раст на БДП. Но, всушност, не заслужуваат
Владата и претседателот не беше во неа. Продолжува растот на едноставен
формула во втората половина на 2005 година почнаа да растат цените на суровините (во
вклучувајќи го и големи украински извозни производи - челик и жито), а потоа
исто така, започна голем кредити од нашите банки од страна на западните
банки. Поради ова потрошувачки кредит бум во земјата,
отиде да се зголеми градежништвото и трговија. Во 2008 година, за некои малку
месеци од оваа раскош немаше. Во летото почнаа да паѓаат
цени за челик и жито, кој беше голем удар за извозниците (иако пред тие да
беа исцрпени од превреднување на осип Hryvnia во мај). Во септември, по
колапсот на Lehman Brothers, целосно отсечени каналите на кредитирање Украина
економија со Западот. Банки и се седеше на глад оброци и го стави на
на целата економија со отсекување кредитирање на населението и претпријатијата. Одреден
прилив на девизи се сведе на стапка на Hryvnia, колапс почна трговија и индустрија.
Падот на БДП - до 20%. Еве краток позадина. Она што го имаме сега и
види дали светлината на крајот од тунелот? За таа цел, ние одлучивме да се анализира
Украинската и светска економија. Селото: на кого криза "драг татко"
Единствен сектор кој ги постигна зголемување во текот на минатата година на криза -
земјоделството. И најблиските брат - прехранбената индустрија - покажа мало
намалување на производството тома (и тогаш главно се должи на повисоки акцизи за
алкохол). Цени и побарувачката за жито на светскиот пазар по криза од минатата година
постојано расте. Девалвација на Hryvnia Украинците откако ќе се премине од скапи
увезени прехранбени производи на домашниот природни производи (иако воопшто
стоки беа купени помалку). Сепак, сите од горенаведените проблеми
само големи претпријатија во земјата. Мали земјоделски производител во блиска иднина
време генерално може да биде на работ на уништувањето, како на Нова Година
под притисок од СТО донесените закони кои, всушност, го забрани продажба на
месо, сланина и млеко од домашни farmsteads. Буџетска политика гуши
Недостаток на ресурси за пополнување на буџетот сили на Владата да се
да се игра опасна игра со печатење на пари. Тоа е преку емисии, како и
Заеми од ММФ и Кабинетот затвора дупката во државната каса, плаќајќи платите во јавниот сектор
и пензиите (замрзнати, сепак, како во 2008). И тоа прашање не е
доведе до инфлација и пад на Hryvnia, Народната банка веднаш (вклучувајќи
со продажба на девизи на пазарот) се пензионира ново печатени
паричната маса. Од друга страна, таквата политика да се испразни пари sadit
дажба економија и банки. На големи инфузии во реалниот сектор на прашањето
не може да биде. Така, Hryvnia не е отпечатен на економијата,
и повторно јаде. Сепак, јаде и носи малку корист економија
- Sotsrashody замрзнати. За комплетирање на сликата треба да се додаде за да се зголеми акцизите,
requisitions од малите бизниси, како и пропратен од даноци "однапред".
Се разбира, од кои претприемачи не особено сакаат да инвестираат во
нашата економија. ЧЕЛИК: Процесот почна по рецесијата
минатата есен, овој клучен сектор на украинската економија (главниот
медицинска сестра, предвидува до 40% од извозот) обезбедува сите знаци на закрепнување.
"Во летото поради стабилизација на светската економија и растот на побарувачката за метали почна
зголемија цените, бројот на налозите. Резултатот беше растот во јули: во
крајот на месецот - 16% во август - околу 10% ", - ни изјави извршниот
Директор на Федерацијата на металурзите на Украина Сергеј Pritomanov. "До септември, во
Имавме 60-65% на искористеноста на капацитетите. Индустријата го достигна нивото од 2006 година
обемот на производство (на крајот од минатата година тие беа во 1995 нивоа)
и 2007 - по цени ", - вели раководителот на Секторот на рударството и топење
комплекс Glavvneshinforma Владимир Pikovsky. Им помага на извозниците и паѓање
Hryvnia. "Поради девалвација на Hryvnia нашите метал стана поконкурентни
во однос на производите на нашите конкуренти - Кина, Турција, Индија, Бразил
и Русија ", - вели Николај Ivchenko. Експертите предупредуваат за иднината.
"Во септември-октомври, растенијата се веќе натоварени, но во ноември има предупредување
очекувања ", - изјави Владимир Pikovsky. Првенствено поради помал обем
Наредби од Азија, но исто така и поради паѓање на цените во Кина. Во исто време, повеќето
Експертите веруваат дека значителен пад на побарувачката за челик во наредните
месеци нема и тие постепено ќе се зголеми производството тома на
со глобалното економско заздравување. Така, Сергеј Pritomanov се надева
дека месечно зголемување на производството до крајот на почетокот и
2010 година ќе биде за 5-10%. БАНКИ, недвижности, трговија:
Помалку кредити, ПОВЕЌЕ стечај криза во банкарскиот сектор не е надминат.
Западот е сé уште не кредитирање нашата банка (само давање пари за да "поддршка
панталони "на своите украински" ќерки "), луѓето им веруваат на банките не се соочуваат со
и тие пари што не може да се одржи. Милијарди Hryvnia депозити извонредна "залепи"
во проблематичните банки. Најголемата од нив - "Ukrprombank" и "Nadra" влада
и ѕвезди не биле во можност за докапитализација - премногу пари за
оваа потреба. Сега банките не се само можност да ја дадат за бизнис и населението,
но имаат проблеми со пресметките на странски долгови. Најпогодени
од кризата во банкарскиот сектор на пазарот на недвижности (никој не може да се купи
домување, како што не постои кредит), како и мало. Сега стави на чекање
80% од градежни проекти во целата земја, и многу трговците се на работ
стечај. Според банкарските експерти на Андреј Onistrat до
крајот на годината бројот на банки со привремена администрација ќе се зголеми на половина
времиња и некои банки може да бидат ликвидирани. Гарантираат дека ќе бидат
живот само најголемиот украински банки и финансиски-индустриски групи (SCM,
"Приватна"), како и руската држава банки ("Prominvestbank"
купи "VEB ', и VTB) и Западна капитал. "Затоплување"
во банкарскиот сектор може да се очекува дури по изборите - следната
пролет. И тогаш само ако стабилна политичка ситуација во земјата.
Тогаш акционерите на банките (и западните и руски, и наши) ќе бидат во можност да се прелива
капитал во повеќе пари. Ова значи дека тие не само што ќе "живеат", но ќе
да продолжат со кредитирање. Но, се разбира, поранешниот замав се додека не. "Нормално
кредитирање на населението и бизнисите да се опорави дури во 2011 година ",
- Вели шефот на ОТП банка стратегија Јуџин Зиновјев. Според тоа,
и продолжување на изградбата раст во цените на имотот и на заживување на трговијата
почекајте додека времето не е потребно. Кабинетот, сепак, ветува дека ќе даде 2 милијарди UAH.
за завршување на домување. Но, ова е мала (помалку од 10% од се бара). Плус такси
откуп на домување (2, 5-4, 2000 UAH / кв.м) за програмери со загуба.
"Уште поважно, дека на пазарот конечно е дозволено странски компании кои
во конкурс ќе се изгради поевтино и подобро -
надополнува независен експерт Јарослав Tsukanov. - Тие можат да ги продадат за домување
на $ 500-600 по квадратен метар, кои ќе предизвикаат нашите програмери престанат да се жалат
поради недостиг на пари, и слично, тоа е 1, 5-2 пати, и пониски цени. "
Светската економија: Кина ќе ни помогне, светската економија по половина
паѓа почна полека да се крене главата. Ова е потврдено објавени
Во август и почетокот на септември, податоците за динамиката на БДП на ЕУ и на САД. Така, БДП на најголемиот
еврозоната економии - Германија и Франција, во вториот квартал вкоренети во 0, 3%.
Напредокот САД скромна: само забавување на БДП пад од 1, 6%
во четврт I од 2009-0, 3% - во секунда. Но, се радуваат премногу рано.
За овие бројки е државна поддршка на економијата на ЕУ и на САД.
Така, бројот на автомобили купени од страна на Германците ова лето се зголеми само со
Државната програма преку која жителите на Германија може да се замени вашиот стар автомобил
нови, добивајќи додаток на 2, 5 илјади евра. Таквата програма спроведува
и Соединетите Американски Држави. Резиме: Во јули, индустриското производство во САД за првите девет месеци се зголеми
- Во 0, 5%. Таквите методи на Германија се бореше со невработеноста - властите
надомести на работодавачот дел од платите на вработените neuvolennyh. Тоа
Германски ризница цена од 6 милијарди евра. Тоа не е мулти милијарди инфузија
економија продолжи да паѓа и каде што застанавте - е непознато.
Во такви околности, да се очекува брзо закрепнување не е потребно. "Денес, благодарение на
инфузија во глобалната економија повеќе од $ 20000000000000 само можеше да го запре падот.
Сега, најголемата земја на крстопат: да го промени неефикасна економска
модел или ќе продолжат да се прелива пари ", - рече аналитичарот Ерик Naiman.
Членки избрани вториот начин полесно и Европа, се чини дека да се забележи
првиот "плус", одлучивме да се свртиме инјекции. Ова може да дојде како шок за кршливата
економија и предизвика нов бран на криза. Управниот директор
Управниот директор на ММФ Доминик Штраус-Кан, исто така, предвидува продолжување на кризата. А главната
проблемот ќе биде нов бран на невработеност во развиените земји (во Шпанија
тоа, на пример, речиси 19%). Но, во светот, постојат позитивни аспекти.
Тоа е над сите, економијата на Кина (скоро 8% во вториот квартал). Тоа расте
импресивен чекор. Покрај тоа, главно се должи на поттик политики
домашната побарувачка, која му овозможува на кинески ракува со пад на продажбата
Криза врз пазарите во САД и ЕУ. Продолжува да расте и економијата на Индија. Започнува
за надминување на рецесија и Русија - за високите цени на суровините и големи државна поддршка
економија. Раст во овие земји, патем, може да поттикне сериозни и сите
глобалната економија. Нашите откритија: Украина со светот или СВЕТОТ [
,"Našite otkritiJa: Ukraina so svetot ili SVETOT [
],["http://i.domik.net/_xmlimg/xml_6828223e2c8f82470db6a315da9427fc729cad3d.png
] Растот на економиите на Кина, Индија и можеби Русија, значи дека нашата
металургија и Машинско инжинерство (главниот потрошувач на своите производи - Русија)
добри изгледи. Исто така, континуираниот раст на потрошувачката во Кина и Индија
значи континуираниот раст на цените на храната во светот. Она што ние како
за жито извозници - дефинитивен плус. [Http: / / i.domik.net/_xmlimg/xml_0d4aa88ff6cf992fd0f7bb9402cc2b6dc8f95e87.png
] Континуирана финансиска и економски тешкотии, ЕУ и САД покажува дека
Западните банки, најверојатно, нема повторно да се отвори за нашите кредитни линии. Значи,
дека во наредната година со помош на Западна Украина банките не можат да
да продолжат со кредитирање на бизнисите и од активното население. ТАКВИТЕ
Еве прогноза ... Во пресрет на и за време на криза Експертите
категорично одби да се верува во непосредна колапсот на Hryvnia. Некои се убедени
До крајот на годината се врати пред кризата марка од 4, 85. Сепак, "Денес"
во октомври 2008 година предвиде дека и ќе исчезнат.
10 Септември 2008 година. Раководител на сектор за развој и воведување на нови банкарски
производи "Прво на инвестиции," Виктор Ryazanov: "Доларот ќе се зголеми во
падне на 4, 85-4, 90 UAH ./$». Раководител на Сектор на мало за развој на бизнисот
VAB банка Shaperenkov Антон: "Пари долар до крајот на годинава ќе биде
Ниво 4, 9-5, 0 $ ./$». 26 сеп 2008. Раководител на одделение
инвестициското банкарство услуги "Ukrsotsbank" Ерик Nyman: "сегашниот развој
долари - типична шпекулација. Тоа ќе трае 2-3 недели, а потоа
долар оди надолу и на крај на година се враќа во 4, 85 UAH ./$». 10 октомври
2008 година. Раководител на ѕвезди Володимир Stelmakh - Агенцијата "Интерфакс-Украина":
"Цел стапка треба да биде не повеќе од 5 UAH. / $. Објективно - како дел од
4, 8-5, 0 $ ./$». Прогноза "Денес" од 21 октомври: "за зачувување на домашните
производител и извозник на енергија ќе бидат принудени да одат во значителна
девалвација на Hryvnia. " Ние сме биле препорачува пред време да го врати девизни кредити (во
Кој има таа опција), како и да го одложи купувањето на недвижен имот
- Цени мора да падне. Од почетокот на ноември, кога на девизниот курс на Hryvnia конечно
надминува 6, банкарската криза почна, тонот на коментарите на експертите
е драматично променета. 7 ноември, 2008. Независна банка која испитувачот
Ендрју Onistrat: "Вредноста на доларот ќе одат нагоре повторно наскоро, а до средината на 2009 година
девалвира Hryvnia, на долари за 8-9 ./$». Извор на податоци: Проекции
Експертите во извештаите на медиумите кога ќе ја види светлината во темнината
Украинската економија е многу посилни од многу мисла. Ние
не обврските, не сме пропадна банкарскиот систем, Hryvnia не е пропадна
до 15, како што некои прогноза минатата година. Основата на нашата индустрија
- Металургија, хемиска, прехранбена индустрија - ги преживеа и има потенцијал да се развие и
понатаму. Да, ова во голема мера е заслуга на глобалниот пазар, каде што се 'поголемата побарувачка и цени
за нашите извозни производи. Но, тоа во голема мера е заслуга на украински компании
кои беа во можност да најдат нови пазари, се оптимизира на нивните трошоци и да се воспостави
ефективни деловни и, во крајна линија, за да преживее. Но сето ова не треба да
вклучите во премногу Виножито модата. Да. Бизнис преживее. Но, тој не
во голема мера е спротивно на државните даночната политика е само потешко.
Политичката нестабилност во земјата ги одвраќа инвеститорите. Да, банкарскиот
за да се избегне колапс. Но, банките не ќе им позајмуваат на економијата, а со тоа и акции
сила не е за долго. Сега многу луѓе - и компании и луѓе -
преживеат во стариот складира. Некој имаше нешто да се продаде пред кризата, некој
успеа да се отстрани депозит (патем, низ целата земја се отстранат десетици милијарди
Hryvnia - огромен ресурс, кој сега е бавно јаде преку физички
и правни лица). Следната година, акции снема. Ако
Не кредитната криза ќе биде нов бран на pohlesche сите претходните.
Да. Поради зголемувањето на цените е порастот на нашиот извоз. Но, ние не треба да се прецени
неговото влијание врз економијата. Истото металурзите имаат самите да инвестираат
пари да се надополни. Следната година ќе се зголеми цената на гасот. И тоа е веројатно
steelmakers може да стане донатори на останатиот дел од економијата. Во исто време
финансиски приливи од Запад, како што гледаме во наредните неколку години очекуваме
не е потребно. Ова значи дека оваа индустрија, за разлика од оние кои се однесуваат на извозот,
не во живо. Ситуацијата ќе биде како во 90-тите години, кога животот беше разгорел во земјата
само за извоз (и за контрола на неколку, останатите живот,
извоз претпријатија беа крвави војни), а останатиот дел од економијата
да остане во празни џебови. Конечно, додека политичкиот хаос во земјата, додека
продолжи да се влошува односите со нашиот сосед и најголем трговски партнер
- Русија (и потенцијално - главен инвеститор во нашата економија), ниту еден од нив
прилив на инвестиции - или странски или домашни, може да има прашање.
Конечно, нема значителен пораст да продолжи буџет
криза. Дупки во Министерството за финансии ќе мора да запре или со печатење пари (што
порано или подоцна ќе предизвика хиперинфлацијата и девалвација на Hryvnia), или со
нови кредити од ММФ или Русија, која конечно ни се стави во долг
игла. Така, на агендата се на следниве прашања. Прво,
политички стабилизација. Ние треба јасни правила и заштитни мерки
сопственост, без оглед на промената на политичкиот режим. Во нашиот
земјата не треба да се плашат да инвестираат, а не само оние претприемачи
кои имаат фракција во парламентот и комуникација во судовите, Министерството за внатрешни работи и јавниот обвинител на Заводот. Второ,
бидејќи на приливи од странство во нашите банки во блиска иднина
ќе, ресурси треба да се осигура дека нивната држава - клучен кредитирање
економски програми за развој. Трето, ние мора да ги нормализира односите со
Русија, која ќе ги привлече дополнителни инвестиции ресурси преку
Руската држава банки, кои веќе работат во Украина (како и ревитализира нашата
извозот во оваа земја). Четврто, потребно е да се заврши преговорите за слободен
Трговијата со ЕУ, која исто така може значително да се зголеми нашиот извоз.
Петто, потребно е да се спречи кризата да ги зголеми даноците и намалување на фискалната
притисок врз бизнисот. Тоа е агендата за украинските власти. Светски
ИСКУСТВО: "Ние победивме КРИЗАТА!" Како нашите сограѓани за да преживее и победи
криза, "Денес", изјави постојано и продолжува да го стори тоа. Ние
одлучи да резимираме искуството се собраа и се најинтересните криза
Рецепти херои на нашето минато публикации. Бидете упорни! Митрополитот

ПотоаShare This Post: