" Цената на доларот , на крајот на нула , но не во моментов.
Гледајќи на администрацијата на Обама , се чини дека на доларот треба да се
таму. Мислам дека тоа ќе трае околу 10 години за луѓето да сфатат дека во САД
комплетна катастрофа со буџетот " , - рече изгледите за долар Фабер
во интервју за Блумберг.

На крајот на фискалната година што заврши 30 септември, на буџетскиот дефицит
САД достигна рекордно 1, 4 трилиони долари (9, 9% од БДП), надминување на претходниот рекорд
речиси тројно. Но, во краток рок, "зелени" се 'уште старее,
смета инвеститор. Но, ова рели нема да трае долго, бидејќи за да се покријат долгот
Членки ќе бидат принудени да се печати повеќе пари. Во моментов, вредноста на доларот
всушност малку коригира нагоре. Европската валута ја стави на висината на
пол долар, и до пладне во вторникот на еврото беше дадена 1, 4875 на доларот.
Судбината на американската валута во последните неколку години сериозно загрижен експерти.
Падот на доларот го предвиде, особено на професор по економија на Харвард
Niall Фергусон на Универзитетот. Не е до нула, се разбира, "само" 20% во наредните
2-5 години. Според експертите, на слабиот долар - на "повеќето просто мнозинство одлука
Американската проблеми во моментот. "Има повеќе оптимист за доларот
гледна точка. Познатиот финансиер Џорџ Сорос смета дека падот
на вредноста на доларот е невозможно додека стапката е поврзана со нејзиниот кинески јуани. Меѓутоа, сите
тоа - само потенцијални клиенти. Во меѓувреме, доларот е прилично слаб, и се поставува прашањето:
каде да се инвестира? Марк Фабер советува да се инвестира во странски
валути, стоки и хартии од вредност. Според него, акции индекси
поддршка ... Банката на федерални резерви Бен Бернанке. "Штом С \u0026 П паѓа на 900 или 800
(Поени), тој повторно ќе биде печатењето пари ", вели Фабер. Тоа е необично дека
експерт предвидувања на берзата се менува пред нашите очи.
Само пред еден месец, тој рече дека светските пазари може да имаат веќе достигна
нивните годишни врв, а сега тие можат да очекуваат пад, кој до крајот на годината
може да достигне 20%. "Јас не би бил изненаден ако тоа се покажува дека ние веќе помина
врв на пазар оваа година, како економски вести е малку веројатно да се подобри
толку многу "- Марк Фабер вели во крајот на септември во интервју за Блумберг
Телевизија во CLSA конференција во Хонг Конг. Значи, тоа е веројатно, и на вредноста на доларот
предвидувања на инвеститорот и може да се менува

Share This Post: