Во минатата недела е дарежлив со евиденција . Од 12 ноември, украинскиот индекс
берза ( СЕ ) за прв пат во својата историја ја преминал на трговската марка на 1.600 поени, и еден ден
порано на истиот размена беше снимена максимум обем
- 59 , 7 милиони .

UX индекс за периодот од 09-13 Ноември се зголеми за 3 и 4%, а показател кој се пресметува
PFTS берза, се зголеми за 2 8%. Првите три дена минатата недела беа многу
успешна за домашни берзата индекс се зголеми УБ текот на овој период
6 и 7%, PFTS - се зголеми за 4, и 5%. birzhaOsnovnym двигател на растот, Украина
индекси традиционално се направени позитивни вести позадина на светските пазари на капитал.
Дури и неуспехот на мисијата на ММФ за прашањето на Украина пред крајот на четвртата транша
претседателските избори не успеа да се запре "бик" став на локалните трговци.
Оптимизмот на странските инвеститори поддржан од резултатите од Г-20, на
кој лидери изразија подготвеност да се одржи мерки за стимулирање на
економии. Во средата, на пазарите се зголемуваат за оптимизам предизвикан од вести од Азија:
Индустриското производство во Кина во октомври се зголеми на 16, 1%, додека нарачки за производи
инженеринг во Јапонија во септември додаде 10, 5%. "Статистика на Кина и
Јапонија надмина предвидувањата, и уште еднаш прилика да се интензивира
Број на прво место во глобалната сајтови, а потоа се што имаме "- вели
и. Отец. Раководител на консалтинг компанијата "Altana Капитал" Андреј Tarasenko.
Во четвртокот и во петокот, на домашните трговци почнаа да се продаваат на хартија, одредувајќи
добивка (индекси паѓаат во два дена беше повеќе од 3%). "Четврток е
првиот ден од технички корекција сигнал, кој продолжи во петок,
се влошува, суверени рејтинзи Украина агенција Фич », - вели
Шефот на аналитичкиот оддел на инвестициска компанија "задача" Ендрју Shevchishin.
Почетници тргување кат во четвртокот во акциите на 25 компании кои се тргува на
пазарот Апликации УБ, заедно со три документи: KrAZ "Mostobud" и Khartsyzsk
Спојување на растенијата. Трговците се напомене дека проширување на листата на хартии од вредност со кои се тргува
- Позитивен чекор размена, поради тоа што се зголемува обем и целокупната
ликвидност основа. Само првите два дена на обем на три документи
изнесува 2, 6 милиони евра, бројот на трансакции -. 278 компјутери. "Таквата" срдечната средба "
нови издавачи би можело да биде почеток на нов тренд на UX. Во блиска иднина
можеме да видиме на интерес во вакви хартии од вредност "UkrAvto", "Azovzagalmash"
Myronivsky фабрика житни култури и добиточна храна и други ", - вели шефот на истражувањето
на АМЦ "Бонум група" Александар Dmitriev. Вреди да се напомене дека најдобрите
резултати минатата недела покажа вториот ниво акции -
"DonbasEnergo" (12, 9), Krukovka вагони (8, 7%), Stakhanov
Превоз работи (7, 5%), "Mariupoltyazhmasha" (5, 6%) и LuAZ (4, 2%).
Предвидувањата - во различни насоки од учесниците на пазарот не постои консензус во она што
страна ќе се пресели на индекс во недела. Од една страна, глобалната
област е доволно силна сега влијае на вредноста на доларот: кога е ослабена,
пазари расте. Според аналитичарите, на американската валута може да продолжи
неговиот пад, кој ќе им даде можност да берзи одат нагоре. Од друга
страна, брзиот раст на украинскиот индекси не може да продолжи бесконечно.
"Во последните две недели UX индекс се зголеми за речиси 13% корекција
под овие услови ќе биде многу логично ", - вели Андреј Tarasenko. Препораки
Експерт: Stakhanov Wagon работи Александар Макаров аналитичкото
Одделот инвестициска компанија Феникс Капитал Го повторуваме нашиот Купи
акции Stakhanov Railcar фабрика. Претставниците на фабриката пријавени
планира да произведе 2.000 автомобили во 2009 година. Таквите бројот на вагони ќе биде
Име на се должи на фактот дека во четврт IV од фабрика за производство да се врати стабилноста
циклус и произведува најмалку 500 автомобили месечно. Компанијата поминува на три смени
на владата и активно да регрутираат. Според прес-службата на растенијата,
Овие показатели се постигнати благодарение на реставрација на соработка со стратешки
клиенти, како и потпишување нови договори со Русија и Казахстан
клиенти и значајна заживување на пазарот во крајот на годината. Stakhanov
фабрика е овластена, кој ќе се зголеми месечно производство
Ноември-декември, 13-16 пати во споредба со првата половина на 2009 година.
Така, нето приход во четвртата тримесечје ние проценка на 55.000.000 $, која ја надминува
Нашите прелиминарни проценки за 60% на 3 и 8 пати повеќе од нето приход во првата половина
2009 година. Khartsyzsk цевки Дмитриј Churin аналитичар на инвестиции
Sincome Capital Group Според нашите пресметки, фер цена Khartsyzsk
Спојување на фабриката е $ 0, 25 (2, 03 grn.) По акција, што подразбира
39% наопаку потенцијал од сегашната цена од 0 $, 18 (1, 46 hrn.). Препорака - го купат тоа.
Во моментов Khartsyzsk цевки заврши на понудата на стоки
за гасоводот Централна Азија - Кина, оваа цел ќе им овозможи на фабриката за зголемување
Број на цевки во 7 пати, за да се 483.000 тони во јануари-октомври 2009 година
во текот на истиот период од 2008 година. Така, ние очекуваме дека
компанијата ќе се покаже силна производството, но и финансиски резултати
за годината. Покрај тоа, од Khartsyzsk цевки за три последователни години
платени значајни дивиденди, кој изнесува речиси 100% од годишниот
нето приход, претпоставуваме дека компанија ќе продолжи да
и да се распределат добивката за 2009 година во форма на дивиденда. Во ова сценарио,
потенцијалните приходи од дивиденди може да биде $ 0, 033 по акција, што претставува
18% од сегашната вредност. Позитивни сигнали за зголемување на цената на
акции Khartsyzsk цевка централа би можела да стане договор за јавна набавка во
објави во март оваа година, модернизација на украинскиот гасоводен систем
како и зголемување на понудата на производи од фабриката во Латинска Америка
и на Блискиот Исток.

Share This Post: