Колку и што направи приватна, регионална гасни компании годишни приходи на регионалните
продавачи на гас во Украина, индустрија проценува на 4 милијарди долари. Повеќе
Владата одлучи во текот на летото - парите од потрошувачи на гас треба да се направи
NAK Нафтогас во специјално создадени во државна сопственост претпријатие "Naftogazmerezhi."
Неговите регионални ограноци во повеќето области се во процес на формирање.
Тие треба да добие гас дистрибутивната мрежа, која минатата
15 години работи од страна на приватни компании. Иако поголемиот дел од државата и регионот
gorgazov сопственост акции (во некои - блокирање) ефект на
нивната работа преку надзорни одбори и управување со претставници на владата
може не. Во текот на 3 години во повеќето регионални гас компании па дури и однесување состаноци
акционерите не може. Во државната компанија "Гас на Украина" од почеток
грејната сезона добива од регионални дистрибутери околу 75% од цената
определена за гориво и крајните корисници, пред јавноста,
пресметува на 95%. Околу 20% од парите завршува во приватни џебови oblgazovskih.
Во исто време на топ-менаџерите на овие компании редовно се однесуваат на Националниот
Електрична енергија Регулаторната комисија со барање за зголемување на тарифите за транспорт
гас. Тактиката на приватни акционери на регионалните гасни компании е јасно - како
одложување на процесот на пренос на мрежи на државата. Тоа не е само во обид да се
повеќе - до крајот на лиценцата во април - да седат во протокот на сообраќај и за јавни набавки.
Не дека новиот претседател ќе биде Тимошенко, а нов премиер - нејзината
протеже. Од другите кандидати најверојатно ќе биде полесно да се преговара. Демонстрација
Во оваа смисла, приказната избор на гасоводи од приватни раце на јавни
се случува во Vinnitsa. 30 Ноември NERC лишени лиценца за превоз на
и снабдување со природен гас на компанијата "Vinnitsagaz." Правото на овие активности
пренесени на регионално гранка на Владата "Naftogazmerezh." Управување со
приватна компанија е во потрага по било можност да го положи гас
мрежа за да се балансираат на државните претпријатија. Претседателот и обвинител poleteteli
третман на вработените, во кој владата се нарекува "нападнале".
Виктор Јушченко побара од Владата да го спречи преносот на гас мрежи
држава. Главниот аргумент на авторите на жалби - промена на управување со компанијата
во средината на грејната сезона се заканува на безбедно функционирање на системот. Јулија Тимошенко
време на посетите на Vinnitsa вети дека ќе се преселат на преносната мрежа на крајот
грејната сезона ... Но ukovoditel правниот оддел SE "Naftogazmerezhi
"Игор Yaryna остро се спротивстави на:" Дај им - неколку (на приватни сопственици Ед.)
месеци би значело загуба за државата десетици милиони
Hryvnia. И низ земјата стотици милиони долари. "Во државните претпријатија се разгледа
регионални гас компании кои навистина немаат доволно пари. Но, не поради ниско тарифни
и поради фактот дека на тимот на менаџери на приватни акционери повлече средства
на компании - објаснува раководителот на директорот "Naftogazmerezh" Сергеј
Милутин. "Претходно во набавка на сопственост на пазарот стапка
цена беше 2, а потоа 2, 5. Но оваа година, кога стана јасно - со државата
цевки мора да ја напушти - сите износи почнаа да им ја припишуваме на нула на крајот "
- Рече еден вработен на државните претпријатија. Тој објасни зошто во
приватни трговци наводно потценета стапки продолжи да се бори очајно за контрола
повеќе регионални мрежи. "Основната заработувачка на акционерски друштва - за продажба
водат за исчезнати гас на индустриските претпријатија ", - вели изворот, се однесуваат на
на неговото искуство во една од компаниите држи условен регионални гас компании, кои
врзуваат истовремено од Ивано-Frankivsk бизнисмен Олег Bakhmatyuk
и ко-сопственик на "RosUkrEnergo" Дмитриј Firtash. Може да заработи
одобрен од страна на Владата на разлика во цени за домашни и индустриски
претпријатија, што е околу 2000 Hryvnia за илјада кубни метри.
Стандарди за потрошувачката на гас за резидентни корисници висока. Ако сопственикот
Не гас метар за домување, тој плаќа многу повеќе од реалните
троши. Кои веќе се платени повеќе од еднаш дистрибутери продаде бизниси
речиси две илјади Hryvnia повеќе. И пари за да купи опрема и
опрема од пред компании по надуени цени. Покрај тоа, сегашниот
Украинскиот закон им дозволува на приватните компании да се ослободи од неконтролирано
добиени за гас пари. "Тие се платени кога сакаат и што сакаат.
Се разбира, ова е многу профитабилен бизнис ", - иронично I. Yaryna Кој контролира.
собирање и трошење на пари тековната офанзива Јулија Тимошенко во јануари
Firtash година предизвика неговата фали - Јас сум наводно во контрола
75% од внатрешниот пазар на гас во Украина. Според неофицијални информации
gazopostavlyayuschey една компанија, "Volyngaza", "Zakarpatgaz", "Lvovgaza"
"Ивано-Frankovskgaza", "Chernovtsygaza" и "Chernigovgaza" номинално најголем
останува акционер Олег Bakhmatyuk. Неговите луѓе на чело на одборот на компаниите.
Според некои извештаи, од 2006 година, тој има да го споделам со Дмитриј Firtash,
чии членови во 2006 година седи во надзорните одбори на истиот
компании. Во она што пропорции ко-сопственици поделба на профитот никој не знае за
отколку на бизнисмени и нивните агенти. Во Bakhmatyuk во 2006 година е индикативен
избрани "Chernovtsygaz", минува 75% од Буковина мрежи во специјално дизајнирани
SOE "Ukrgazmerezhi." Редоследот на пресметките за природниот гас не се додава,
но бизнисмен бил принуден од Карпатите да го споделам со Дмитриј Firtash
(Роден на Черновци, патем). Во источниот дел на Украина, во 5 главни регионални гас
Харков, Харков регионот, во Dnipropetrovsk, Dnipropetrovsk регионот,
но исто така и во регионот Донецк се обединети под покривот на "Gazeks-Украина".
Откако руските "Gazeks" и одржување IES сопствениците на овие компании се
Виктор Vekselberg (20%) и Михаил Slobodin. Според вработените
SE "Naftogazmerezhi", руски дистрибутери на базен се однесуваат
на финансиските текови многу neater колеги од запад-
компании. "Тие се пресметуваат на побарувачката на" Нафтогас ". Тие имаат
Можност за одложување на преносната мрежа пред 1 април, односно до денот на истекот
нивните лиценци, "- рече Сергеј Милутин од" Naftogazmerezh "Според него,.
потоа се врати на државната власт мрежа. Првиот "кандидат
за заминување "од пазарот - од 1 јануари 2010 - се приватни," Zakarpatgaz "
"Chernigovgaz", "Volyngaz", "Lvovgaz", "Ивано-Frankovskgaz." Заеднички акции
компании ќе остане на нивните долгови, работата на гасификацијата и низок профит
продажба на компримиран природен гас. Сè уште не реши прашањето за иднината на мрежи базирани
регионални гасни компании. Во претпријатието "Naftogazmerezhi" сугерира дека Владата ќе ги купите овие
цевки од приватни акционери.

Share This Post: