ПРИДОБИВКИ на мед Медот има бактерицидно, стимулант, помага
елиминирање на токсини од телото. Оваа неверојатна производ содржи речиси
сите елементи во трагови и составот слични на човечките крвна плазма. Особено
корисни медицински ефект врз децата, зголемување на хемоглобинот нивоа и отпор
организмот. На полезноста на мед и неговиот квалитет може да се дефинира од боја:
повеќе хранливи материи во неа, па затоа е потемна. Багремот - многу светло,
тендер, а темна боја на леќата, заситени. Како да се избере ОВАА
Бакар За жал, да се направи Мед фалсификување лесно. Фалсификаторите разредена
со меласа, сируп, едноставни шеќери. Разлика вистински од лажен мед
понекогаш е тешко дури и за експерт, да не зборуваме за само потрошувачот. Но
Сепак, постојат некои знаци кои ќе ви овозможи да се избере "право" мед.
1. Корисно е да се привлече внимание на својата доследност. Кристализација на мед покажува
својата природност - станува облачно, brightens и станува дебели. Се јавува
тоа во различни времиња, во зависност од видот на мед и услови на чување. Ако мед
не кристализира во падот, тој фалсификувани. Багремот мед кристализира само
полека (за особено ценети) - тоа може да остане во течна состојба за една година.
2. Мед - производ што практично не се влоши, а рокот на траење не е
има свои ограничувања. Доколку производот mixin шеќер, тоа не може да долга
чуваат и почнува да се претвори кисело. 3. Висок квалитет на мед не треба да пена што
е знак на неговата незрелост, присуството на ферментација процеси, влошување
вкус, нутритивни и лековити својства. 4. Често бескрупулозните пчелари
пчелите се хранат шеќерен сируп. Инсектите се ферментира и испарува
како и цвет нектар, но лековитите својства на медот во ова не. 5. Во принцип, мед
кристално јасно не се случи, секогаш содржи зрна полен честички
восок. Овој факт дигна фалсификаторите - додаваат тие на варен-up
мед пчелите трупови, парчиња од восок и честички на трева, да ги убеди купувачот
неговата автентичност. 6. Банката не треба да биде пакет. Понекогаш улица
дилери во хипотека банките се мешавина од гриз со меласа, и на врвот - тенок слој
мед. 7. Најдобро е да се направи разлика на фалсификати од медицинска лабораторија, која е достапна за секој
пазарот. Но, дури и тука постојат некои нијанси. Продавачот лажни мед може однапред
договор со лабораторијата, така што тој "не е пронајдена" фалсификување. Затоа
безбедно да се купат мед од пчелар пријател директно од пчелина. Избор
лековити третираат на фер или пазар, им даде предност на оние продавачи
кои имаат сертификат да го продаде производот. 8. Душо, која се продава
во продавници спакува, - транспарентна, течни и ... мртви. Да се ​​направи производ
своето излагање при високи температури загреани и влегоа во еден сад.
По термичка обработка, мед губи сите хранливи материи, постои само
гликоза. 9. Од истата причина не може да се меша со мед топол чај, па
како при температури над 37 степени станува само со високи калории сладост.
Готвени мед е многу јасен, со светли килибар сјај. 10. Медот може да
чуваат за неколку години. Главната работа - да ги чувате на собна температура,
не се стави во фрижидер. А реално мед за зимски станува неопходно
во густа маса, кристализираат. Течни мед зима - е производ добиен
или со јадење пчели со шеќер, или загреан (мртви). 11.
Литар зрели мед треба да тежат не помалку од 1, 4 кг. 12. Мед "рана"
на една лажица во тегла лежи еден рид. Ако не, тогаш можеби
незрели мед. Неподготвен мед е многу течност, брзо се врти кисело. 13. Квалитет
мед е целосно растворен во вода. Појавата на седиментот на дното на изјави нечистотии.
Капка капка мед воден раствор на јод, сино - се меша со брашно или
скроб. 14. Капка во мед оцет, подсвиркване - тоа е креда (додадете
за густина). 15. Најдобар мед - Мобилен. Тоа не може да биде лажна, бидејќи
Секоја ќелија во ќелија "запечатени" со восок.

Share This Post: