Првото нешто што ние се сеќавам на зборот " удобност" - тоа е топло, која треба да
да биде во куќата , а не само метафорички , но во вистинската смисла на зборот .
Од " овесни ден патишта ", на сопственици треба да размислуваат за не само
за различни начини на топлина во вашиот дом, но максимално зачувување на добиената
топлина.

Намалување на топлина на нула е тешко возможно, но да се направат значајни
намалување на греење улиците - еден од врвните приоритети при дизајнирање
и градење на куќа. Ако ги земеме предвид релативната дистрибуција на топлинска,
сликата изгледа вака: - на основа - до 15%;
- Надворешните ѕидови и прозорци, врати - до 25% - вентилација - до 50% (СНП);
- На врв - до 10%. Загубата на топлина од вентилација - само оние што квантитативно
намалување не може да шие. Останатите вредности може да се намали изборот
земјата и топлина изолационен материјал, како и ефикасно структури.
Конвенционално, постојат три "странски" изолација - Надворешен површини
Бетонски плочи (внатрешни работи) таванот и отвори - вратите и прозорците. Надворешни
бариери надворешните површини, како што се темели, ѕидови и покрив се
најголемиот областа на контакт со надворешниот свет. Според тоа,
на нив и да носат главната одговорност за чувањето како важна
топлина. Во врска со различни функционални карактеристики на делови од куќата, пристапот
за топлинска изолација, исто така, ќе бидат различни. Како основа за безбедност, како и
Хидроизолација често се користи хоризонтално слој на изолација на периметар
дома, под слепо област, со што се спречува замрзнување на почвата. Точната пресметка на ширината
и дебелина на изолацијата е направен од карактеристиките на одреден сајт и
главно зависи од видот на почвата, длабочина на пенетрација мраз и конструктивна
карактеристики на зградата. Ѕидовите се изолирани од надвор плочи од екструдиран
Стиропор се користи како постојан кофражни за лиење
основа. Овој дизајн ги штити подрумот ѕидовите од деформација поради
Фрост укине почви, како и ја намалува веројатноста за појава на кондензација
во текот на летото, минимизирање otsyrevanie. Ѕидовите на домови во смета
проблеми се голем извор на загубата на топлина, па многу внимание
посветено на изборот на основното и изолациони материјали. За
споредба на видливоста на аголот ѕид топлина соби од 15 м2. Во
таванот висина од 3 м, должина на надворешните ѕидови од 8 м, а на плоштадот прозорците на 2, 3 m
Вкупната површина на пренос на топлина површина е 21, 7 м2. Како што може да се види
од табелата, за подобро топлина зачувување тули бараат дополнителни
слој на изолација. Но, порозна керамика и дрвени конструкции
може и без него - победата во загубата на топлина не е многу голема,
и стапката на топлина спроводливост материјали самите се доволно добри. Во
користење на порозни материјали како што се бетон, пена бетон, порозна
керамика, мора да сметаат дека тие имаат hygroscopicity и
додека нивните коефициент на топлинска спроводливост се зголемува малку, но
топлинска отпорност на структурата, односно се намалува. Но
ова е мали разлики кои не бараат голема маргина. Има
Следниве методи на изолационен материјал на надворешниот
ѕидови. Како по правило, минерална волна - тие сметка за околу
80% од пазарот. Останатите 20% се поделени меѓу стакло материјали, вклучувајќи ги прошири
минерални материјали, органски и Timy poroplasty. Штуко фасада,
или "влажен малтер." Методот е комбинација на изолација и надворешна
заврши. Овој систем е затоплување на следново:
- Вчитување имајќи ѕид - изолација панели, кои првично спроведен,
и по dyubeliruetsya - база слој на гипс, засилени со алкално отпорни на
фиберглас - слој на малтер. Во овој случај плочите имаат
само компресија товари, па тие се претставија не е многу тешко
барања за сила. Можете да ги користите како минерал и полистирен
плоча. Некои производители сега произведуваат TIMov целосно подготвена
Намести за малтерисување на фасадите - до малтер.
Главниот недостаток на овој метод е тоа што на работа не можат да се одржи
при ниски температури. Суспендирани, или вентилирани фасади. Дизајн
вентилирани фасади се состои од следниве компоненти: - Имајќи ѕид;
- Топлина изолационен слој, фиксна сидро - воздушен простор,
околу 50 мм; - водичи прицврстени за ѕид користење на специјални загради;
- Заштита и украсни слој, монтиран во упатствата. Надворешен Намали
слој може да биде ништо - од поставата и винил обвивка на Гранит.
Слоевит ѕидарски. Како што сугерира името, дизајн вклучува неколку
слоеви. Во овој случај, товарот имајќи ѕид, најчесто направени од тула или газирана
блокови, проследено со слој на изолација, а потоа за една третина, надворешниот слој, што
направи на лицето тули и има заштитен-декоративни функција. Помеѓу
надворешниот и внатрешниот слоеви на флексибилни врски инсталиран тела, или
алкално отпорни фиберглас. Неодамна почнавме да победи
рамка за градење популарност. Благодарение на современи материјали, оваа
начинот на изградба е доживува преродба. Компоненти на изградба:
- Внатрешна обвивка на drywall плочи - пареа бариера слој;
- Греалка - ветер доказ мембрана - надворешниот покривање на табли, декоративни
заврши. Една верзија на изолација преградни ѕидови (исто така може да се користи
за куќи) - ветер плоча масло. Носат повеќе од надворешниот
clapboard обвивка или намали што е инсталиран на шини.
Во овој случај помеѓу ѕидот и фасадата постои јаз, односно вентилирани
фасада. Овој дизајн е лесно да се санираат и трајни. Живот
дрво влакна плочи од засолниште за 50 години. Ова изолација е направен од дрво
во форма на плочи како јакна затвора сите пукнатини и пукнатини, а со тоа кршење на "мостовите
ладно "(на фугите помеѓу баровите, рамка елементи и прозорци и врати
отвори). Плочи се направени од фино мелени иглолистен пулпа
карпи, кој се одржува заедно со притискање и сушење. Binder
смола се содржани во повеќето зимзелени дрва, без додавање на хемикалии.
Во ретки случаи, тоа не е можно да се изолира куќата од надвор, се користи
метод на изолација на внатрешната страна. Да се ​​користи мека изолација
мора да се инсталира на поддршка рамка во интервали од 600 милиметри решетката. Ова ќе ви овозможи
нема проблем да се инсталира грејач во базалт плоча изолација, а над
- МДФ одбори, кои се прикачени директно на рамката и може да се
украсени со позадина. Потоа на врвот на грејач и рамка мора да биде инсталиран
пареа бариера слој. Ова може да биде посебна мембрана, како и обично,
но дебела филм (мин 200 мм). Главната работа - да се создаде затворен слој. Потоа
потребно да се пополни дополнителна рамка за да создаде клима јазот помеѓу
пареа бариера и ентериер намали. Ова е за да се избегне мокрење материјал
Заврши во случај на кондензација. За да го направите ова, само мал
(1-2 см) воздух јаз. На последниот чекор - директно достави собата.
Стартувај го со користење на ѕид панели - врз основа на меки масло панели
trudnovozgoraemogo или стиропор и керамички плочки (клинкер).
Главната покрив е "пополнување" на покривна конструкција, која се грижи за правилно
функционирање дома, топлина и пареа бариера, е под материјал за покривање.
За разлика од ѕидовите и темелите, на покривот бара поголема разновидност на сектори.
И ако, на пример, на ѕидовите понекогаш може без дополнителни изолација,
покрив систем - комплекс мулти-слој дизајн кој врши
водоотпорност, пареа Запечатување и изолациони својства. Прво
водоотпорност слој се дефинира под kontrobreshetkoy, проследено со уште три
слој - дифузија paropropuskayuschaya филм, плоча топлина изолатор и е веќе
под него - бариерата пареа слој, кој го спречува влажни изолација
материјал. За користење на стан покрив материјали за изолација на ниско
густина (30-40 кг/м3), додека за рамни покриви е избран многу
погусти материјали (160-170 кг/м3). Дебелината на изолацијата слој е избран
врз основа на функционална намена podkryshnogo простор - класична
избор - поткровје или мансарда. Во сведување изолација дебелина е секогаш поголема.
Како алтернатива на популарната минерална волна може да се зборува за фиберглас,
висока отпорност на хемикалии напад, и признати antiseptichnom
најдобар звук изолатор. Отвори најделикатните место во изградбата на куќата - Windows
и влезови. И со овие топлина загуби е тешко да се бориме.
Разбирливо желба да го ослободи човекот во северниот дел на куќата многу светлина се должи на голем
стаклени површини работи во проблем на изолација во nesolnechnoe
време од годината. Мора да се најде компромис. Развојот на модерните oknostroeniya
е на пат да се подобри звук и топлинска изолација карактеристики.
Тековниот прозорец е многу различен од својот родител во дрвена рамка,
со стаклени, дрвени мушка утврдени, и годишна традиција за
пред зимата запечатување. Модерни стакло - hi-tech дизајн,
опремени со повеќе функции и не бара никакви дополнителни гестови
да се подобри изолацијата. Балкон врати обично се прави на сличен
технологија и имаат исти карактеристики. Како за влез
врати, во тоа да се обезбеди правилно инсталирање, тоа го прави смисла да се направи
"Чекалница", или сала, која ќе ја игра улогата на портал
за студениот воздух од улицата. Внатрешни работи партиции и кат палуби
исто така, има потреба од изолација, особено ако куќата има ладно
подрум, сведување ненаселени, со спроведен Гаража или незагреани тремот. Избор
тип ТИМ и нејзината дебелина се пресметува врз основа на карактеристики на дизајнот
дома. Границата помеѓу загрева и незагреани простории не треба да
само топлина, но, исто така, пречка пареа. Тип на изолационен материјал зависи
видот на подот - плоча или зрак, кој се користи во првиот случај
тешки форми на изолација, вториот - повеќе меки. Пареа бариера материјал
имаат од загреан простор, како одраз на партијата (во случај на
фолија материјал) на загреана соба. Треба да се напомене
дека правилно изолирани подрумот направи, на пример, дозволува да се одржи
во него на константна температура од 10C со 5-во текот на годината.

Share This Post: