Кризата - не е само загуба, но исто така заработуваат потенцијал. На прашањето кој
и како го прави тоа. Објавувањето собраа примери од целиот свет , како
во време на криза луѓето се влошени дел од мозокот одговорен за креативност
активност и да се прилагодат на условите на животната средина .

1. Украинскиот град Лавов означени кафе "Antikrizova Kneipp" (анти-кризни
кафе). Чипс во внатрешноста - акции за зимата во форма на конзервирана пресврти, просо,
тестенини, евтини цигари и цигари, цигари, и валута
во три-литарски тегла, велат тие, е сега посигурно за да се задржи пари во нив.
Келнерите се облечени во костуми на банкари, акции и финансиски консултанти
аналитичарите. Еден од слоганите на една институција: "Зошто ни е потребна оваа ретардација Египет?
Вози во Карпатите "храна во кафе е наједноставниот, предавање или да му даде coppers семиња.
Еден од круната на јадења на менито - бисквити, кои се обично овошје за врнежлив ден.
2. Hyundai Motor Америка започна осигурување програма според која на купувачот
може да се врати на автомобил без уништува вашата кредитна историја, ако тој
рок од една година договорот губи својата работа. "Осигурување од невработеност"
Можете да кога ќе купите било кој нов автомобил Hyundai без оглед на возраста
купувачот и историјата на својата работа. Врати се на автомобилот може да се
и во случај на одземање на возачка дозвола, добивање на инвалидност или смрт
возач. 3. Ако им даде на луѓето нешто да се одржи или тој позајмени,
Тој е со неа веќе се разделија неволно. Рено одлучи да се примени овој закон на човековите
психа, така да се каже, да се продлабочи тест возење. За промовирање на новиот модел
Megane Хач британски претставник на францускиот производител е бесплатно
на автомобилот му дава неколку дена за секого, и реализација на автомобил
до нивниот дом со полн резервоар на гориво. На автомобилот може да потрае и до 24 часа во
Понеделник и среда или викенд (петок вечер до понеделникот наутро)
и да се чувствуваат достоен за господар на нештата. 4. Англиски претприемач
Судоку вентилатор и Дејв Mackey (Дејв Маки) одлучи да ја продаде својата куќа оригиналот
начин. Тој организираше лотарија победник е куќата и да го.
И да учествува во играта за дома, потребно е да се реши Судоку
плаќање на надоместокот од £ 50. Куќа во вредност од £ 675,000 е
во Ланкашир во западниот дел на Англија. Всушност Mackey е продажба на 14 000 Можност за добивање на
неговата куќа. Откако напишани на потребниот износ на пари е случајно
начин да се избере победник (во присуство на гости, новинари, адвокати).
Лаки добива сопственост без да плаќаат даноци и трошоци на трансакцијата.
Работат на лотарија ќе биде во февруари оваа година, до февруари 2010 година. Ако
Во ова време на потребните 14 000 учесници не се постигне, избраниот победник
нема дома, и сите собрани средства кои ќе се акумулираат
во посебна сметка во банка. 5. Да плаќаат за одржување на скапи недвижности
за време на криза, некои Американци ја седат за снимањето на филмови и реклами
ролки. Дневниот надоместок за пристоен дом - $ 2-3000
Ова ни овозможува да се покријат околу половина од износот на одржување, вклучувајќи ги и
плаќање на слугинки. Сопствениците на комерцијална сопственост - продавници, магацини
и канцеларии - исто така ги нудат своите простории за снимањето. Сепак, далеку од правилно
не сите, затоа што во филмската индустрија исто така, кризата и побарувачката за сајт се урна. 6. Хипотека
САД криза негативно влијае на пазарот на недвижности во оваа земја и принудени
Продавачите се обидуваат да најдат добри клиенти. Сопствениците на мулти-семејна
згради во Лос Анџелес беше ставен во прозорците на слободни станови човечки
фигури танцуваат стриптиз. Испадна нешто како зачинета сенка театар.
Ова, се разбира, снимањето, емитува на завеси. Привлекува вниманието на потрошувачите
и медиумите. 7. Кризата во Америка се намалиле и распределбата на буџетот
во образованието. Кога Агенција до која училиште "Ранчо
Бернардо "во истата населба на Сан Диего ги намалат трошоците за логистика
обезбедување на класи и обука процеси, математика учител беше Том Farber
продаде рекламен простор на форми за тестови и прегледи. Купи
реклама не може да секого. Farber не го прифати спонзорство од големите трговците на мало
мрежи, но за пример, од семејството продавници кои продаваат облека на дипломирањето
вечер, или стоматолози - не против неа. Не сите спонзори се користат
купи рекламен простор како што е. Некој има објавено мудрите изреки
класика, некои охрабрувачки зборови, како "Среќно! Но запомнете дека
знаење е поважна од среќа! ". 8. Газа клуб Платинум салон, во Честер,
Англија, вели дека компаниите кои сакаат да се рекламираат на видно место,
"Прикажи ги исклучите" на газ стриптизот, што во суштина е слично за рекламирање на облека
фудбалери или возачи. Клубот се надева дека новина на приемот memorializing
Рекламирање во главите на посетителите. 9. Во Новосибирск, имаше необична услуга
- Рекламирање на кучиња. Проектот "Промо-куче" - ова е прв во Русија
понуди на користење на животните како средство медиуми.
Нестандартно рекламирање е поделена во општиот шум на информации и поттикнува
луѓето комуницираат информации за настанот со зборот на устата. Покрај тоа, животни
(И деца) да предизвикаат позитивни емоции, така што позитивно
Рекламирање на кученце што се предвидени. Сега во базата на податоци "Промо пес" за сто и педесет
кучиња од различни раси, нивните сопственици се платени за работата на нивните миленици.
10. За време на финансиска криза подобро да се погледне за различни сферата на нивните пари,
од берзата. Во Европа, се појави сајт кој собира финансиски средства од
инвеститори за промоција на девојчињата и момчињата во моделирање бизнис. Минимално
Можете да прикачите еден долар. Убавина холдинг, впрочем - социјална размена, и агентот
во една личност. Инвеститорите се поканети да ги споделат идните приходи среќа
модели - половина приходи за првата година од работењето. За да започнете кариера во
Индустрија гламур модел треба да добие 10 $ 000 (за билет за Париз или
Лондон престој, снимањето моден фотограф за формирање на професионален
портфолио и да се подготви за кастинг за модел агенции.) Како што може да се види,
тешките услови направи мозокот енергичен луѓе да работат посилно и подобро.
Тие доаѓаат со нови идеи и што е најважно, да ги имплементира. Интересни идеи може да
секогаш ѕиркаат во весник на бизнис идеи, импресиониран, инспирирани од
нешто друго, тогаш задолжително треба да го спроведе планот.

Share This Post: