Значајни противење на плановите на новиот режим може да се направи Украина
Милијардер ... Зајакнување на Јанукович во никој случај не во рацете на Ахметов ...
Сите пред лош пример на Русија на Путин ...

По изјавите на г-дин Јанукович на 23 мај интервју со трите водечки телевизиски канали Украина
Јавноста беше јасна: избор на локалните власти сè уште
31 октомври оваа година. Во селата и градовите - плуралноста, во области
градови и региони - најверојатно се меша со мнозинскиот кандидати vydviganiem
и отворени листи на партии (не блокови!) Voices на БП ", на Регионални" може да
видот и без сојузници во коалицијата на блокот на Lytvyn и на Комунистичката партија. "Трупови" и морално
нестабилна пратениците од опозицијата фракции да им помогне. "Litvins" и "Коми"
како што беше потврдено од страна на извори во нивните штабови, би сакале да го одложи локалните
избори на 27 Март, 2011, како основно во падот не е подготвена.
Ниту материјал, ниту организациски план. Покрај тоа, по зимскиот период, кои
ветува дека ќе биде тешко за јавноста, двете сили би можеле да го подобри вашиот резултат
поради нестабилна изборна периферијата AVE. Но, сето тоа е фактот дека
нивната посебна улога во протестите на настани не игра. Особено што BYuT
и покрај големата рејтинг "и" може да бидат заинтересирани во брзо
избори со цел да се "исчисти" својата регионална организација на "предавници".
Постои голема веројатност дека "за" гласање се членови на 07/08
ОУ-ПСД фракција симпатии кон Arseniy Yatsenyuk: во крајна линија,
смисла што е можно поскоро да се претворат во нешто реално да се 4-5% рејтинг.
Бог знае што ќе се случи со рејтинг понатаму. И социјални научници проценка
сосема реални шанси да се создаде фракции во партијата совети во Западна Украина
"За Украина" Вјачеслав Kirilenko. И тоа се фокусира на 12 пратеници
ОУ. И Tihipko, кој пророкуваше на локалните избори исклучително
успех во Централна и Источна Украина, особено во Киев и Днепропетровск,
Парламентот има уште неколку поддржувачи, но vnefraktsionnogo Т
Chornovil. Tigipko исто така имаат корист што е можно поскоро да учествуваат на изборите
како влез на власт на својата изборна перформанси може да влијае на
во иднина не најдобар начин. Се разбира, Партијата на регионите има многу
оптимист планови за падот избори преку административни ресурси и "мнозинство
елемент "(откуп поврзани) не само што се зголеми доминацијата
Источна и јужна Украина и да преземат административната контрола на Централниот
Украина. Тоа е многу помалку идеолошки, од земјите од Западен. Меѓутоа, во
Овој регион има традиционално natsdemovskom Регионален совет е сега во можност да ги искажат
недоверба на гувернери именувани банкарска. ПР ја презеде контролата на извршната власт
гранка, сега сака да се "победи" на локалните власти
(И да се подготви основа за во 2012 година уставно мнозинство
во парламентот). На прв поглед, на работа се стави Јанукович на локално
избори е сосема реално. Опозицијата е јасно да не падне пораст.
Тимошенко не успеа да се консолидира опозицијата, меѓу кои се појавија
многу помалку "timoshenchikov" и радикални и умерени
Националниот poshiba ориентирана. Пред Тимошенко е многу
тешка задача да се зачува структура и персонал деморализирани BYuT да ги следат
политички битки. Кој ќе застане, "булдожер"? Иронично,
значително спротивставување на плановите на новиот режим може да се направи украински олигарси.
За многу од нив премногу се добие - до апсолутна власт - нов
monotsentrichnogo авторитативниот режим е опасно. На власта, кој е задоволен
на неказнување и nekontrolirovannosti, можете да очекувате ништо.
За сите да видат пример на Русија на Путин: сеуште добар, ако правилно
почит да бидат ослободени, како Абрамович, во Велика Британија. Но, исто така можат да го делат судбината на
Березовски и Ходорковски и тогаш. Покрај тоа, ефектот на Јанукович сега
брзо монополизира Firtash, која има инвестирано многу
избори во 2010 година, постапувајќи по "неселективно". Сега е време да се победи
спроведен. И враќање на 11 милијарди кубни метри гас, избрани од страна на Тимошенко
најверојатно ќе биде само "цвеќиња". "Бобинки" допрва треба да дојде, во текот на изминатите
5-6 години роден во Черновци покажа извонредна апетити. Голем број на
со "големите шеф" е Lyovochkin, Бојко, Интер, кој е секогаш страна.
Се чини дека на опасност се чувствува не само во насока на BYT олигарси (Богдан
Gubsky мораше да "се предаде" коалиција на BYT фракција контролирани од нив во Киев
Регионален совет, пак, како што велат, и Константин Zhevago). И не само
"Странци" до "региони" олигарси (Игор Kolomoisky е жестока
правни битки околу нејзината сопственост, во истата улога може да биде наскоро
и Виктор Pinchuk). Не е тајна дека над-засилување на Јанукович на било кој начин
а не на рака, за да Rinat Ахметов. Односите меѓу најбогатите и највисок обдарени
Украинските власти не и непроблематична. Веќе во текот на неговиот втор
Премиерот Виктор Јанукович, кој долго време се смета за суштество на Rinat
Ахметов, велат тие, "покажуваат заби". Се тврди дека тогаш
шеф на владата во прилично сурова форма на милијардерот одби да сонародник
барање да им даде предност на некои од неговите странски бизнис
партнери. Имало и други грди сцени. Дали е тоа затоа Ахметов стана една
главните движечки сили врска мостови со Тимошенко и PRiBYuTa? Не
затоа што постојат многу ретко Rinat Ахметов финансира претседателската кампања
Јанукович? (Го добив од "дистрибуција на слонови", релативно малку, всушност,
само "Еуро 2012"). Дали е тоа затоа сега "Светињата на светињите" во Донецк, има
сериозна конфронтација меѓу "ahmetovskim" претседател на Регионалниот совет и 'yanukovichevskim "
Гувернерот? Таквите политичари како Yatsenyuk, Вјачеслав Kirilenko,
Анатолиј Gritsenko, Олег Tyagnibok еден млад (иако релативно)
енергија, харизма. Сè што ви е потребно за успех на изборите, особено локално,
каде што може да се фокусира на специфични "поени". Но, нема пари.
И Tihipko тешко сакаат уште еднаш да се одржат избори за нивните
крв. И тој има најголема шанса да се "добие" само за односи со јавноста електоратот.
За возврат, има пари од олигарсите. И тоа не ќе eozhidannostyu, дури и ако
оние кои се членови на Партијата на регионите, ќе инвестира
не е кампања на ПР-от, како и во други сили и држави. Нејзината "мулти-вектор"
Тие постојано демонстрира. Меѓу оние кои го финансираше последниве
Изборна Tyhypko Yatsenyuk и Tyahnybok беа многу неочекувани лице. Повеќе
фракција ќе биде на локалните власти на другите политички сили, на помалку
ќе има влијание на Јанукович и поголема ќе биде простор за маневрирање во
олигарси. По сите овие тела да одлучат дали пристап до приватизација на имот
и на земјата ", razrulivayut" сериозни готовински прилив. И ќе има за сите
да одат со капите во банкарска. Не naklanyaeshsya ... И бидејќи 31 октомври 2010
година може да бидеме сведоци не е битка меѓу владата и опозицијата,
како политичка борба на украинскиот олигарси. А динамичен конкурентни
секогаш (во овој случај), дефинитивно подобро од ossified монопол.

Share This Post: