Линолеум - еден од најстарите и најпопуларните подни облоги
во нашата земја. Со текот на времето тоа е изменета и подобрена , но меморија
Купувачите се 'уште се живи старите стереотипи . Често тие доведуваат до митови
која ќе се обидеме да ги разоткрие .

Мит 1. Линолеум не е меѓу најбезбедните материјали треба да се напомене
дека оригиналниот линолеум беше целосно природни материјали и производство на
на лен масло, смола. "Современите тротоарите материјали, главно, произведена
на синтетички полимери поливинил хлорид (ПВЦ). Во Европа и во САД тие се нарекуваат
не линолеум и PVC-обложена ", - вели Наталија Артемиев, раководител на
Трговско друштво "Abris". Сепак, во Русија сакаат да го користат стариот
име. ПВЦ денес станаа вообичаени. Тоа е
суровина за производите што се користат во различни области, вклучувајќи ги и оние
каде безбедноста е главен критериум за материјали како што се медицината, храна
индустрија, детски производи. Степенот на заштита на околината на финалниот производ
утврдени од страна на неколку фактори. Вклучување на технологијата што се користи
производство и безвредността се користи во производството на суровини. Како резултат на тоа,
Секој производ мора да ги исполни голем број на барања. Потврди неговата безбедност
по човековото здравје може да биде само здравствено уверение. Ова е задолжително
документ. Исто така работи на систем на доброволно сертификација, во која
и самиот производ, а процесот на производство се подложени на темелна проверка.
На пример, глобален лидер во тротоарите Tarkett бил сличен
тест, кој резултираше со линолеум беше меѓународно животната средина
етикетирани како "лист на животот." Според Александар Hrykova, заменик-шеф
централниот орган на "Петербург знак на квалитет" СИ "Контролниот центар
квалитетот на стоките и услугите, "производи Tarkett на компанијата е доделен
највисоко ниво на безбедноста на животната средина за здравјето на човекот. Мит 2.
Линолеум надвор од мода сега е огромен број на нови видови
тротоарите. Меѓутоа, дури и силната конкуренција не се меша со линолеум остане
неприкосновен лидер на потрошувачите параметри. Така, според истражувањето
Агенција пронајдок истражувачка група, во 2008 година тој го освои првото место во
обемот на производство во нашата земја. Проценка на рускиот пазар кат
премази, експертите на компанијата Tarkett забележи дека дел од линолеум
40% од вкупната продажба. Во овој пазар можете да најдете многу опции
во различни цена се движи, повеќето од ефективни (100-150 евра / кв.м)
до престижниот (до 1500 € / кв.м). "Комерцијална фолиране - одличен
материјал за создавање на оригинални проекти. Западен дизајнери направи голема употреба на
линолеум во канцеларијата и домот ентериери, - вели Марина
Опасното, директор на маркетинг за категоријата "Комерцијална линолеум" компании
Tarkett Источна Европа. - Сигурен сум дека мнозинството на руски архитекти
денес го ценел предностите на овој материјал. А ние, производителите се обидуваат да
ги направат своите производи релевантни и интересно. Нашата компанија има свои
дизајн центар, за кој експертите внимателно да ги следи трендовите и отелотворуваат
нив во нашиот развој. Еден начин да се задржи чекор со последните трендови
промена на модата -. учество во тематските изложби " Всушност, освен од
класични варијанти кои имитираат дрво, денес создаде многу
современи дизајни во различни стилови - од природно да се луксуз. Тие
се разликуваат во боја, модел и текстура. Во некои видови на облоги се користат
"Чипови" - посебни повеќе боја мајка на бисер парчиња на ПВЦ, кои
создаде ефект на три-димензионална слика. Линолеум различни бои може да се комбинираат
формирање на подот на графички слики. Исто така, постојат специјални колекции
покриеност во форма на плочи и ленти од различни големини. Мит 3. Линолеум "избриша"
"Современите линолеум - овој материјал е сосема различен квалитет и на потрошувачите
својства од порано. Повеќето од нејзините брендови е наменета за употреба во
7-10 години, а некои - до 30 ", - вели Александар Kolotilkin,
Д-р. Во зависност од технологијата на производство материјал
поделени во хетерогени и хомогена. Хетерогени премази претставуваат
мулти-слој лист со дебелина од 6 мм. Обично тоа се состои од горниот
работните слој (транспарентен PVC), декоративни, внатрешна референца (foamed
PVC и фиберглас) и задни (база). "Во таков материјал структура цртање
заштитени со проѕирна носат слој на PVC. Нејзината дебелина за линолеум, рангирани
во дневни и спални соби може да биде околу 0, 15 мм, - вели Наталија Артемиев.
- И за коридор, ходникот и кујната се препорачува да се избере потрајни
опции со дебел слој на активни 0, 25 милиметри. " Постојат и специјални
комерцијални видови на покриеност, во кои оваа бројка е 1 мм. Тоа
да се зголеми трајноста и да се грижат за линолеум е полесно, многу производители
Исто така се третира со посебен лак финиш: полиуретан
или polyacrylic. Ова обезбедува живот на 15-20 години. Хомогена
Линолеум - еден практикувам ПВЦ материјал дебелина до 3 mm. Површинска обвивка
и создава сликата, така што ова линолеум единствен
можат да се ажурираат, отстранување на горниот слој, како и во брусење паркет. Сепак, ова
технологија ви овозможува да ги покрие со само едноставна видови на бои:
обична или гранулиран (како мермер). Линолеум, и двата вида
може да имаат различни карактеристики, па изборот е првиот
сите да обрнат внимание на оваа класа на издржливост. Мит 4. Линолеум
- "Студената" за да го карактеризираат слој тротоарите специјалисти
употреба индикатор како топлина апсорпција. Тоа покажува колку брзо
топлина се апсорбира единствена на ногата под конструкција. Како резултат на тоа, неговите
вредност зависи од тоа колку топол материјал чини да се допре луѓето. На
норми на фигурата за домашни тротоарите не смее да надмине
12 W / квадратни m * К. Според тоа, материјали со висока топлина апсорпција,
На пример, керамички плочки апсорбира топлина брзо, и се чувствуваат тие се повеќе
ладно. Јас линолеум вредноста на овој индекс зависи од густината на
покриеност, исто така, утврди присуството и дебелина на основата. Последново е
задните влакна материјал и се најчесто направени од полиестер или пена
ПВЦ. Ако ги споредиме два вида на хетерогени линолеум униформа дебелина,
подобро е во апсењето топлина во текстилни материјали основа. Претходно, што ја произведува
на природните чувствува, кој бил изложен на влага staptyvaniyu и стравуваа.
Лишен од овие недостатоци, основа на полиестер, што понекогаш се нарекува и вештачки
чувствува, затоа што тоа е не ткиво, која е слична по структура
материјал. Полиестер не изгние, не се плаши на температурни промени. Индекс
топлина апсорпција на некои линолеум врз основа на 10,9 W / квадратни m * К. Мора да
Имајте на ум дека некои задни покриваат слој на PVC на својата Термоизолација
својства практично не се согласи на текстилни материјали. Во исто карактеристики
линолеум врз основа на ПВЦ зависи од дебелината на слојот и густината
пена. Произведени материјал и практикувам основа на PVC и полиестер,
која е комбинација на предности од овие два материјали. Мит 5. Линолеум е лесно да се
паузи и се протега скелетот на сегашните покриеност е хетерогена
фиберглас. Благодарение на неговото присуство и сила на повеќеслојни структура на модерната
Линолеум неколку пати повисоки од претходно заеднички материјали.
Изборно фиберглас задржува линеарни димензии на платно.
Ова значи дека слој не се водат и не ssohnetsya време, foully
излегува од под baseboards. Покрај тоа, модерен линолеум се врши врз
основа на ПВЦ пена, чии компоненти се посилно поврзани со секој
друг, кој му дава дополнителна сила на материјалот. Меѓутоа, кога
тротоарите површини мора да се звук дури и се сеќавам на основните правила на инсталација.
"Често на штица линолеум подови кај постарите, на пример, од паркет. Ако
Тоа беше разбиена и оштетени, со текот на времето, овие дефекти може да се печат
и на линолеум ", - рече Наталија Артемиев. За да се спречи, како
проблеми треба темелно да се исчистат и мазна површина. Мит 6. Во
врска линолеум видливи рабови, "За 20 години сличен проблем навистина
се случи многу често - вели Марина Грозни. - На пазарот за собирање
линолеум беа прикажани во ограничени количини и главно со стандардот
ширина на ролна 1, 5-2 метри. Денес, купувачите имаат можност да се на почетокот
Изберете големина на обложување. На пример, меѓу домаќинство колекции претставена од Tarkett
производство широчина од 1, 5 и 4 метри. " Ако линолеум се уште е закачен
не може да се избегне, тоа е можно да се користи напредни ладно заварување.
Се изведува со помош на специјален лепак кој не само што се врзува
два банери, и, распаѓање, всушност, се топи и споеви на работ на линолеум.
Ова обезбедува највисок степен на сигурност на врски
и тој е речиси невидлив жица. Овој метод е соодветен за неосновани
линолеум, и земјата. Кога тротоарите треба да се забележи дека шевовите на линолеум
сликата е препорачливо да се ориентираат паралелно со насоката на инциденца,
Во овој случај, тие се помалку забележлива. Модерни линолеум е
повеќе функционални и привлечни. И токму поради овој факт
старите митови поврзани со неговата употреба, постепено исчезнуваат. И на нивните
место се фактите кои изгледаат повеќе убедливо од стереотипи и фантазии.

Share This Post: