Диња Диња заедничко - годишна погон со притаен тиквата семејство
матични должина од 1-3 метри овошје се големи, пријатно. Овошна каша се базира
од видот на бело, зеленкаста , светло -портокалова .

Во зрели дињи содржи многу сварлива јагленохидрати во телото, што е значително
од кои некои се глукоза, фруктоза и сахароза. Во телото дињи многу
Б група витамини, витаминот Ц, минерални соли на калиум, магнезиум, железо
(Задолжително за hematopoiesis и нормалниот тек на оксидативниот
во телото), калциум, селен и други корисни ефект врз крвниот-
органи, кардиоваскуларниот систем, ендокрини жлезди, тимусот
железо - овие "имунолошкиот систем часовник", и анатомски поврзана со тироидната жлезда неа
жлезда. Диња каша содржи влакна и пектин, кој е речиси
не се вари во гастроинтестиналниот тракт, како и преку подобрување на перисталтиката
апсорбираат штетните материи во цревата, промовирање на нивниот дозвола
и се излачува. Диња зајакнува и подобрува секреторен и моторни
функција на дигестивниот систем. Особено познат диња високо
фолна киселина (витамин п.н.е.), со што го стимулира хематопоетски функција
коскената срцевина и на формирањето на хлороводородна киселина во желудникот. Затоа, многу диња
корисни во кратки снабдувањето со фолна киселина во телото: 150 g месо диња целосно
ги исполнува секојдневните потреби на луѓето во овој драгоцен материјал. Истото
150 g на диња и да се обезбеди секојдневно стапка на калиум, магнезиум и редок минерал германиум,
Промовира здрава срцето и бубрезите, намалена притисок и
холестерол. Патем, калиум и магнезиум во диња е многу повеќе
од, на пример, краставиците, крушите и зелка. Од почетокот на зреењето во диња
доминирана од страна на фруктоза. Тоа е послатка од редовните шеќер, но во Спротивно на тоа,
не предизвикува стрес островен апарат на панкреасот, што е многу
важно за пациентите со дијабетес. Фруктоза е најсоодветен природни
шеќер за сите постари луѓе. Ова е најдобриот вид на шеќер нарушувања
холестерол и липиди метаболизам, црево, во атеросклероза.
Тоа е сосема доволно диња и шеќер потребни за одржување на нормалната
концентрација на шеќер во крвта и црниот дроб гликогенските резерви, која ја поддржува
моќта на мускулите, особено срцето. Слабеете со вкус на лубеница особена вредност
додава дека диња - сестрано производ за оние кои сакаат да изгубат тежина.
Има многу на течности - 67%, а малку калории - 100 грама на лубеница содржи вкупно од 42
калории (главно од природни шеќери). Затоа, корисно е да се организира
неговите диња пост дена - вкусен, ефективен и нема контраиндикации.
Неколку парчиња диња создаваат чувство на ситост, а висока течност содржина
им помага на чистење на телото, покрај лавовски на јагленохидрати во диња
претставува вредност за организмот во отсуство на моносахариди
скроб. Терапевтски својства на лубеница има диуретик ефект, без
иритација на уринарниот тракт, што овозможува да се применуваат
од болести на овие органи. Диња нема директна контра-
за употреба во клиничката исхрана за речиси сите хронични болести.
Во есен, сезона на бостанот, не заборавајте да "диња" третман. Јаде
Еве неколку парчиња диња, како добар почиста, очисти вашиот дигестивен
тракт на акумулираните штетни материи, подобрување на функцијата на бубрезите, да им помогне на црниот дроб,
чистење на капиларите и садови, ќе го изнесам органи и ткива над-
количина на вода и на тој начин спаси отокот. Кога урична киселина и калциум оксалат
диња каша камења е мора: тоа содржи алкални компоненти,
промовирање на распадот на камења. Во сезоната на дињи јадат најмалку две парчиња
Диња средни дневни, помеѓу оброците е подобро. Заменете зашеќерени
пити, торти, слатки и колачи на овој деликатес. Оние кои страдаат од ангина
урична киселина дијатеза, артритис, болести на бубрезите, билијарниот тракт, тоа е корисно
организира два дена во неделата истовар диња исхрана. Во текот на денот потребно е
јаде половина до два килограма свежо дињи, 300 гр пулпа лекување
во исто време. По неколку дена на диња исхрана на луѓето кои страдаат од osteochondrosis
'рбетниот болка, престанете да се грижи, мобилноста на пршлени.
Ако јадете на ден до 500 грама од диња, се капс, нормална работа
гастро-интестиналниот тракт. Ако соочува со болка во зглобовите, а потоа, заедно со вообичаените
третман е многу корисно на дневна основа (барем во сезона), се јаде 2-3 парчиња
дињи наутро и навечер. Рок од една недела ќе се чувствувате ослободено. Диња
помага на простата аденом - ублажува болката, го олеснува целокупното здравје.
Ако јадете 200 грама на диња, полека, полека, држете подолго изџвака
пулпа во устата, ќе биде главоболка. Диња кората се закачи за изгореници
и на мали парчиња, модринки - тие брзо се исцели. Со изгорени сајт
и се стави парче на замрзнати сок од лубеница, што е само во случај
убаво да се има во фрижидерот. Диња бања помага да се ослободат алергии. Подгответе
својата едноставна. Како што температура на водата 36-37 ° C се истури во чаша папаја сок, или
само фрли парчиња диња и лубеница исечени кората. Во текот на доволно
седум постапки.

Share This Post: