Претседателот на Украина Виктор Јанукович и министер за надворешни работи Константин
Gryshchenko дискутира распоредот на странски посети и посети на Претседателот на Украина
лидерите на другите земји. На прес-службата на претседателот .

Шефот на државата и шеф на Министерството за надворешни работи разговараа за најитните прашања
дека во моментов се соочува Министерството за надворешни работи на Украина
приоритети и насоки на идната работа. За време на разговорот, министерот
напомене дека за време на престојот на Виктор Јанукович за претседател на Украина
"Динамиката на нашите билатерални односи со клучните стратешки партнери
стекнати сосема поинаква димензија. ", истакна Hryshchenko дека тоа е
нивните значително се зголемува, како, а особено од страна на државата
статус закажана за 2-5 септември посета на претседателот на Кина
Народна Република. "За да се нашите знаења, кинеската страна се подготвува за
оваа посета како исклучителна настан "- рече министерот, додавајќи
дека тоа не е само за протокол форма, но исто така сериозен значајни
пополнување. Според Grishchenko, на програмата на посетата вклучува посета
Украина претседател во Пекинг, каде што ќе се сретне со Јанукович три лидери
Кина. Исто така, претседателот на Украина ќе го посети Шангај - најмоќните економски
Центар на Кина, и Хонг Конг, кои се наталожиле со значителни финансиски и банкарски
ресурси. "Сето ова треба да се даде вистинска корист на нашата земја" - рече
Hryshchenko, говорејќи на следната најзначајните странски посети. Министерот
исто така, истакна планираните 30 август посета на Германија, при што
ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и други
политичките лидери на земјата. Министерот истакна дека посетата "ќе им овозможи на
ни донесе своите ставови за договори кои што се бараат
постигне со Европската унија, и да се развие билатералните односи со Германија. "лидер
Надворешни одделно забележа значителен интерес во нашата држава на
Источна партнери. Во овој контекст, тој се сеќава, закажани за септември
посета на Украина на претседателот на Казахстан и се очекува да падне посета на нашата држава
Претседателот на Азербејџан. "Постојат прашања од стратешки тежина е динамиката
и вистински интерес, кои ќе имаат сериозни позитивни импликации ",
- Рече Grishchenko. Според него, и нешто подоцна да се одржи
Официјална посета на претседателот на Франција. 6 септември Раководител
Министерството за надворешни работи планира да замине за Лондон за да се подготви посетата на Претседателот на Украина
Велика Британија. Покрај тоа, продолжи сериозна обука за учество
Виктор Јанукович во Генералното собрание на ОН и самит, кој таа
ќе му претходат. "Сите овие меѓународни настани, активности од билатерален
цел, како и дел од претседателот на Генералното собрание на ОН кон крајот на септември
насочени кон зајакнување на меѓународната позиција на Украина, имплементација на специфични
планира да бидат имплементирани и во билатерални и мултилатерални
формат ", - рече К. Grishchenko Министерот, исто така, објави на државата.
да се реорганизира централната канцеларија на странски претпријатија на Украина. "Дома
Предизвиците денес од страна на Претседателот - продолжување на прагматични разбира
првенствено на economization на надворешната политика "- рече Hryshchenko
по средбата. Според него, тоа не е само за декларативна извештаи
и на одредени работи во насока на поддршка на украинскиот извозници
за помош во справувањето со итни прашања на меѓународно ниво и во
контекст на поголеми проекти кои "може да даде силен импулс
за економски развој на Украина во енергија, авиони зграда, простор
и други области. "Станува збор за привлекување на сериозни инвестиции, што
мора да дојде не само преку напорите на Министерството за надворешни работи,
но, исто така, како резултат на сериозни реформи на економската компонента на
нашата влада, за намалување на бројот на дозволи, формирање на друг
регулаторната рамка, "- истакна министерот Тој нагласи дека Министерството треба да ги охрабри.
овој процес. Grishchenko, исто така, го информираше претседателот за плановите за проширување
соработка со Русија, САД, како и процесот на преговори со ЕУ.
Тој нагласи дека руската страна високо го цени подготвеноста на Украина
Руската помош за борба против пожари. "Вашата подготвеност да им помогне на многу високо
прифатена од страна на нашите партнери во Москва. Ова е јасен доказ дека
не само од Русија може да помага, но дека можеме да
навистина помогнале во тешка ситуација ", - рече министерот." Одиме на
фаза, кога се согласи работи на различни министерства и агенции зависи од
на конечниот резултат. И претседателот поставите специфични цели, не само да
Министерството за надворешни работи, но и на други министерства и оддели на Украина ", - рече
Hryshchenko.

Share This Post: