Три дена пред Украинците уште еднаш покажа дека "животот станал
подобро , животот стана merrier "( како што ми вети неодамна дејствува премиер ).

Зголемувањето на трошоците на гас за домаќинствата и бизнисот е јасно додава забава
на нашите веќе многу Jolly живот. Ова, по бесрамна Харков
договори за Црноморската флота чекор, на самитот веќе измислил многу оправдувања.
Навистина, тие се поделени на банални логика и аритметиката. Нов гас
Митови цинизам на власта, ја усвои оваа одлука, како што гледаме, е исклучително висока.
Дизи брзо конструирана од страна на власта вертикална превртува.
Уште се направени некои обиди да се објасни и оправда овој критичен
за нејзиниот потег. Во одбрана на зголемување излезе со некои аргументи. Всушност,
Тие се митови, кои можат да се изложуваат на малку т.н. експерти.
Она што тие не успеваат да го стори тоа. Првиот мит. Населението на ниски плати за гас,
и поради оваа "Нафтогас" се појави во карактерните особини на банкрот. Всушност,
во непристоен држава "Нафтогас" досега само е обвинет Тимошенко.
Население (тоа е избирачка маса) а не некако споменати. Но, сега
финансиската состојба "Нафтогас" измисли нов објаснување. Дозволете ни да чуе
во овој поглед мислење на експерт. Игор покажува Burakovsky, директор
Институтот за економски истражувања и политика Консалтинг, "Како
на 1 април, 2010 во Донецк регионот на ниво на плаќање од страна на населението на плаќања
за гас е 97, 1%, Днепропетровск -. 94, 8% " Но, гледајќи на оперативно
информации "Нафтогас Украина" за состојбата на пресметка на претпријатието teplokommunenergo
за природен гас во текот на грејната сезона на 2009-2010 година, можеме да видиме дека "во Донецк
областа на населението е проценет на 97%, компанијата teplokommunenergo -
само 57%, во Dnipropetrovsk - населението 94, 8%, компанијата teplokommunenergo
-. 57% " Вториот мит. Компании teplokommunenergo консумираат руски
гас, а со тоа и зголемување на домашната цена нема да влијаат на нив. Нема шанси!
Објаснува директорот на "Институтот за градот" Александар Sergienko ", во цената
обезбедување на греење и топла вода, гас сметки за 50-55%.
Украина гас, цената е 30 $ илјади кубни метри
и како што се продава на населението и teplokommunenergo. Покрај тоа, населението
- За 67 долари, а бизниси - на 111 ". Според А. Sergienko, по
зголемување на цените на бензинот, сметки за комунални услуги автоматски се зголеми за 25%. И
Патем, во текот на летото во повеќето градски куќи во две или три недели, обично
многу повеќе од оваа табела, исклучете топла вода. А плаќаат
се на новиот платен систем ... Третиот мит. Секој ќе треба субвенции.
Веќе на 1 август тие ќе плаќаат за сите кои плаќаат за комунални услуги се потребни повеќе
15% од приходот (за пензионерите - 10%). Во теорија, што е, на хартија - ќе. И
извештај нема да бидат заборавени. Но, субвенција, како што се кажува, не се стави оние
кои имаат изнајмување долгови. Дури и во еден месец. Денес, повеќе од 25% од населението
имаат долгови за комунални услуги. Долг и без лоша плата
Ниту, пак, може да се плати комунални такси. Но, пресметката на власта е
дека сега сите кои сакаат да добијат субвенција, и ќе трае podnatuzhatsya
плаќаат долговите, а потоа и друга, и да платат нови стапки. Сомнително очекување.
Напротив, тоа нема да се кандидира за субвенции. И сега гледам во маѓепсан круг
кој вози на владата. Според Кабинетот, во моментот
субвенции веќе доби околу 800 илјади семејства, а оние додава по зголемување
уште 350 илјади. Значи, ако едно семејство од двајца пензионери добивањето на минимум
пензија (за 709 долари по лице, вкупно - 1418 долари), сега ќе плаќаат
за рамна површина од 30 квадратни метри. сум за 200-220 долари, а потоа на субвенцијата ќе изнесува 60-80
UAH. 8-10 долари грант за државата треба да најдете повеќе од еден милион
пензионерите. Кога пари? Од заем од ММФ, која била дадена затоа што тие беа
зголеми цената на гасот! На даноците, за десетти пат претприемачи горат!
Не како луксузни данок, која службеници на луѓето, а не наметнат ... Мит четири.
Повисоки цени за гас за населението ќе им овозможи на Украина да го зголеми производството на јаглеводороди
и да се намали зависноста од увозот. Ова објаснување ми звучеше министерот за гориво
и енергетика Јуриј Бојко. Значи имаме ист, г-дин Бојко, договор со Москва,
со што цената на гасот се намали за 30%! Зошто се блокира развојот на
сопствените области во рамките на претходната влада? Реторичко прашање ...
Всушност, неговата производството на гас во земјата е доволно - сигурно
со цел да ги покрие потребите на населението и домувањето. Цената за ова зголемување
не е потребно. Украина има произведено не помалку од 20 милијарди кубни метри. метри гас. Ова како
доволно, така што целосно покривање на потребите на населението. Но Azarov
мисли поинаку. "Да се ​​тврди дека имаме гас произведени во земјата,
гас се увезува - треба да отстапи од оваа заедничка заблуда.
Бидејќи ние сами гас не е доволно да се затвори
потребите на населението. Еден има дополнителни 20 милијарди долари
кубни метри наменети за оваа цел "- шеф на Кабинетот. Претходно, истакна тој,
дека "Нафтогас" до крајот на 2010 година ќе се намали сопствените буџетски дефицит
50 милијарди долари до 10 милијарди долари, и во 2011 година може да достигне скрши, дури и операција.
Тоа треба да се разбере како во времето од сегашните 50% се зголеми. Но, она што
договор за овие студии на обичниот граѓанин? Тој јасно знае - зголемување на
Времето сега и ќе се подобри во вториот и третиот. По моќ, всушност предаден
нивните составни делови. И еднаш предаден, како што знаете, тие ќе ги пренесе во иднината.
Што треба да направам? Од улични протести Оди на никој нема (и
тоа - прв надвор), а на изборите (втора излез) веќе пред пресметува моќ
волја, како и секогаш, се преживее и прилагоди. Постојат неколку решенија.
Решение еден - Оди до електрични апарати. Доколку официјално
подготви топлина со електрична енергија на тарифните е намалена до 19 центи, исто така,
Можете да го поставите три-бенд метар и топлина во собата
само во текот на ноќта, тогаш цената ќе биде 10 центи. Решение две - економско користење на
енергија. На пример, сега во канцелариите на некои компании да
викенд исклучив гас и намалување на потрошувачката на топлина во вечерните часови
и во текот на ноќта. Но, ова може да се направи само ако физичкото лице
системи за греење. Решение три. Инсталирајте котли. Оваа одлука
најважно за објекти со површина помала од 100 метри квадратни. М. За нив, можеби
намалување на потрошувачката на топлина на најниско ниво - 2.500 кубни. М. Поставување
котел чини околу 3000-3500 долари, земајќи ги во предвид вредноста на сите договори.
Со околу 200 кубни. метри гас спаси трошоците за инсталирање, како
котел ќе плаќаат за себе во околу една година. Колку долго? Но, тоа е барем некој начин.
Решение четири. Инсталација на гас метри и метри и топла вода.
Но, додека тие се инсталирани, ќе треба да плаќаат за гас и топла вода
(Што е уште во текот на летото и исклучување) за нови цени. И со цел да се
Владата изложени неговите пари во џебовите на ММФ, додавајќи ги на пари
конфискувани од нас по се зголеми. И парите се содржани, за пример, моќ
тела кои ќе ги заштитат од можни протести. Решението на петто место.
Практично неприфатлива за нашите пасивни и фрагментирани население.
Обидувајќи се да докаже дека одреден корисник (на пример, AJOAH) мора да плати
Куќиште за износот што тој не сметаше за домување канцеларија и жителите се. Инаку, ние
со вас, на корисниците на јавните услуги, и ќе продолжи да ја задуши надуени
цени за комуналии да се отпише загубите на нашата гориво и енергија
чува со месеци без топла вода со недели - без топлина, со што произлегуваат
teplokommunenergo фондови во оф-шор сметки. Кукавичлак и пристрасност моќта на првата
раскине договорот на доверба со избирачите, а не да се спомене и фактот
дека не го достигнала и не ќе да се постигне разбирање со останатиот дел од Украина.
Досега, ситуацијата се вклопува во метафора на "даб и теле." Сметка
изјави дека Владата, за жал тоа се повторува како свој
Мантра е толку силна како и секогаш. Но, силна само преку нашата слабост. Вертикална
циничен власт само може да го поткопа општо разочарување. А
како, за жал, не се очекува. Разочарување е веќе таму, а тоа е многу
одлично, но тоа не стане јавно и ќе не. Манипулација и фалсификување
на локалните избори ќе се помножи со конформизмот и пасивност повеќето
популација, која, дури и ако тоа е свесен дека неговиот избор е поставена издигнувања,
не се подготвени да ги бранат своите волја. Пост-Maidan синдром доминира
Украина. И моќта ужива. И, по сите, што ни каже ова? "Јаде"
на локалните избори на 31 октомври бројките се веќе утврдени за нас? По
тоа ќе биде точно на локалните избори, а потоа таму се оние кои најблиску
поврзани со секојдневниот живот, нашиот начин на живот. Тоа е тоа што тие, градоначалниците и советите
сите нивоа се одговорни за состојбата на нашиот јавен комуналните услуги. Повеќето од нив се веќе "формираат"
според новиот режим, што им дава можност да заработи на новите тарифи.
Претставници на поранешната влада, наречен опозицијата сакаат да се на власт
да се заземе местото. Патем, го напуштил гласина дека моќта
може тука и таму "Мис" на избор на алтернативни кандидати за односи со јавноста, со цел да се
Тие ја презеде првата негативна реакција на зголемување на тарифите. Но, авторите
оваа технологија треба да се сфати дека во времето на избори во земјата ќе биде
Три месеци да живее со новите тарифи. Тоа е доволно за да се обиде да направи
неговата "благодарност" на властите на 31 октомври. Најмалку колоната "против сите". Потоа
можноста за таква не ќе биде, најмалку две години. Или додека
посакуваната моќ олигархија.

Share This Post: