Министерството за вонредни ситуации на Украина денеска ќе започне непланирана
провери Николаев Алумина рафинериските и на Zaporozhye алуминиумски погон.
Тоа е на овие компании може да се повтори вештачки катастрофа ,
што се случи во Унгарија

Во петокот, првиот заменик премиер Андриј Klyuyev потпиша декрет за утврдување
Владината комисија, која ќе ги провери сите стратешки опасна
објекти во Украина со цел да се спречи катастрофа слична на несреќата
Алумина рафинерија во Унгарија. Во Украина постојат две компании, кои може да
повтори технолошки катастрофа, слична на Унгарија. Ова Zaporozhye
алуминиум топилницата и Николаев Алумина фабрика. Лоциран е на земјата
замрзнати тиња волумен од 5-6 милиони кубни метри. м втората компанија
ангажирани во континуирана обработка на алуминиум и продавници на преработка на отпад
во две продавници во висина од повеќе од 20 милиони кубни метри. М. Според експертите,
Да се ​​чува на украинскиот Милс се повеќе сериозна закана за екологијата
од Унгарија. Фактот дека на унгарската компанија 20% од отпадот е зачувана
во течна форма, и 80% - на суво. На Алумина Николаев е односот
5-50. "Составот на нашите згура повеќе течност, а во случај на вонредна состојба
Овие токсичен отпад побрзо отколку објавен на животната средина ", - вели првиот
Заменик-шеф на украинскиот Национален еколошки Лигата Татјана Timochko. Освен
на Никола и на компанијата ги зголеми стравувањата на големи количини
депонира отпадот. Не толку одамна фабриката беше ставен во функција
е вториот тиња, која зафаќа површина од 150 хектари. И на
се работи за повеќе од 30 години акумулирано продавница број 1 за 20 милиони кубни метри.
m црвена кал, кој најмала несреќа, паѓа во првата бубачки
вливот, а тоа е од Црното Море. "Ако неуспех се јавува, на земјиштето на
местото на несреќата во десет години ќе биде само мртов. Подземната вода е исто така
силно погодени, да не зборуваме на еколошки катастрофи во Црното Море "
- Рече Татјана Timochko. Несреќата на алуминиум фабрика во Унгарија се случи
4 Октомври 2010 Во експлозија во фабриката била уништена од страна на браната,
cderzhivayuschey резервоарот со токсичен отпад. Неколку заедници
населби биле поплавени црвена кал - нерешлив талог, која е формирана
производството на алуминиум. Несреќата резултираше со седум лица загинаа, 160 се
изгореници од различен сериозноста. Како "случај" главен специјалист
Животната средина инспекција за итни случаи Јури Чајковски, на владината комисија
ќе поднесе извештај на кабинетот од страна на 1 ноември 2010. Во овој
време за сите растенија, има еден сериозен проблем - недостиг на квалитетни
опрема за обработка на црвена кал. Поради ова, секоја година во Украина
собрани 1, 2 милиони тони токсичен отпад. И до денес, вкупно
обем на отпад црвена кал е 25 милиони тони. "На тиња е окупирана
огромна територија, кои не можат да се рециклира. Е бескрајно
не може да продолжи, инаку Украина ќе се претвори во кал складирање "-
навредена од првиот заменик-шеф на сите-украинските Еколошки Лигата Татјана
Timochko. Според неа, црвени кал - опасна материја, која се отстранува
тешко и скапо, така што е зачувана во резервоари со децении. Никола
Алумина zavodNikolaevsky Алумина Рафинеријата е еден од најголемите во Европа
обоена металургија. Вклучено во заедничка компанија "руски
алуминиум. " Стави во употреба во јули 1980 година. Моќ - 1 милион тони на Алумина
годишно. Првиот тиња беше пуштена во употреба истовремено со
пуштање во работа на фабриката во 1980 година и е наменета за 20 милиони кубни метри. m црвена кал. Во
2004 е овластена тиња број 2 на технологијата на "суво"
складирање на црвена кал, кој се наоѓа во рамките на 150
ха. Дизајнот капацитет од тиња е 1, 5 милиони кубни метри. м годишно.
Во исто време во рамките на претпријатијата брзаат да го убеди. "Складирање е
под постојан надзор. Ние често одат преку сертификација, "- вели
Раководител на Прес и Информативната канцеларија Николаев Алумина рафинеријата Ирина Prokhorova.
Во Министерството за природни ресурси потврди "случај", кој Никола е фабрика во септември
државата еколошки експертиза. Грижи се за вашиот имот и во Киев.
"Целта е замрзнат редок цемент резервоарот и на билансот на состојба. Нашата продавница
не може да се пробие, бидејќи тоа е природен празнина во
раса, наместо вештачки создадена "- вели генералниот директор на Zaporozhye
Александар Kotyukov алуминиум топилницата. Zaporozhye алуминиум kombinatzalk
Единствениот производител на алуминиум во Украина. Вклучени во заедничкиот
на компанијата "Руски алуминиум". Нарачан во 1933 година. Моќ
- 100 илјади тони на основното алуминиум годишно. Фабриката се наоѓа на територијата
веќе неактивен тиња тома 5-6.000.000 кубни метри. М. се потсетиме дека
во фабриката Zaporozhye има несреќа. Во мај 2008 година беше
пробив гасоводот дека пумпа на тиња. Потоа поплавени
4 улиците. Причината, како што истрагата се утврди дека е намерно пресврт исклучување
вентили во шахта редок цемент резервоарот. Меѓутоа, ако на местото на несреќата
Една од овие растенија се случи, сторителите ќе биде исклучително тешко да се најде. Така,
прашањето на "бизнис", кој на власт ќе биде одговорен ако
неуспех се јавува, на Градскиот совет Николаев рече: Фабриката е лоцирана во Заводот
RSA, и тие ќе бидат одговорни за последиците. Во повеќето
исто државната управа рече дека нема врска со фабриката и немаат
за сите одговорност направени од страна на сопственикот - компанија на рускиот милијардер е
Дерипаска "Русал". "Ако нешто се случи, тоа ќе ги задоволи сите", - истакна
претставник на Николаев Алумина рафинеријата Ирина Prokhorova. Како опасни
црвена кал Црвениот кал сама по себе не е отровен и опасен
здравје и животната средина. Меѓутоа, во производство на алуминиум се користи алкални
решение, и дека е опасно. Луга предизвикува изгореници на кожата, мукозните
мембрани. Тешки метали содржани во тиња, што доведува до намалување на интелектуална
развој, внимание и да се фокусира вештини кај децата, возрасните - да се зголеми
крвниот притисок, вкочанетост, пецкање или во екстремитетите, болки во мускулите
болка, главоболка, болки во стомакот, губење на меморија и имунитет, анемија,
црниот дроб и оштетување на бубрезите.

Share This Post: