За некои, на крајот на декември - за време на безделничење , но на некој друг - шанса да заработите екстра пари .
По празничен период на трудот не е доволно, тука , и работодавците се здобијат со
луѓето на привремена работа . Каде сега ние треба луѓе кои сакаат да работат на празници
научил " Денес" .

За помош на Дедо Мраз во повеќе работа за курири. Испорачување подароци,
Честитки и пошта во канцеларија, како и поштенски сандачиња,
Можете да заработите 10-12 UAH. на час. Работно 6 часа на ден, една недела
Можете да ја прилагодите вашиот буџет за 420-500 долари. Пари пред канцеларија фалсификување необичен
укажува на начин да се направи понекогаш самиот живот. Многу добар во тоа
особено во последните денови пред празници, кога луѓето имаат викенд започне
тесно ангажирани во купување на производи и подароци и наредени во супермаркети
километар задача. Но, стои тие не сите имаат време. И вие да се
и што имаат да понудат место во касата стои во опашката по разумна цена -
само 5 долари. Ако вработи член од семејството, 15,00-22,00, додека работел
"Толку тешко како на нозе", сите заедно може да се "podkalymit" до 1000 UAH. И јаз
не е потребно - сето тоа оди во една тава семејство. Само изберете еден супермаркет
поголем, па имаше многу банки. Сестрата на јазичето, ако имаат искуство во
дадилка или слугинката работа, можете слободно да се сврти кон агенции
персонал. Исто така е еден од најпопуларните занимања за период
празници. "Maid побара сопствениците на големите куќи. Како по правило,
тие веќе имаат постојан вработен, но за пред-чистење може да
се и помошник. Значи со дадилки. Постојана, обично објавен во мали
одмор и викенд вработи smenschitsu ", - вели Александар Zaitsev
менаџер за развој и персоналот агенција домашни услуга "Водителка."
Агенцијата со името вредност нивниот углед и соработуваат само со сигурен
персонал. Задолжително искуство - најмалку една година. Исто така, бара medspravki
и препораки. Цени за чистење на куќата зависи од сложеноста на работа.
8-10 часа плати 400-800 долари. Babysitting услуги се вреднуваат повеќе од вообичаените:
ако стандард надоместок за Babysitting 50 UAH. на час, на новогодишната ноќ е тоа
е најмалку 100 UAH. Келнер за Денот пари потрага по среќа
е можно и во рестораните. Според Ростислав Atamanchuk, ресторан менаџер
"Панорама", привремени работници се потребни за да им служи на големи настани,
кога ресторан персонал не е доволно. "Вообичаено, банкет или
приеми на повеќе од 300 луѓе ", - вели експерт. И сега оваа сезона
"Korporativok", така што овие "големи настани" се одржува секоја
ден, до 31 декември и проблеми со наоѓање на скратено работно време не треба да биде.
Точно, ако супермаркети за вршење на привремени работи се подготвени да ги преземат луѓе без
искуство во ресторан е потребно. "Покрај тоа, предност се дава на
мажи до 30 години "- рече Марина Solienko, директор на ресторанот" Shangrila ".
Исплата на привремени работници во ресторанот зависи од квалификација и статус
настан. За промена на 12 часа може да заработи 200 долари. до 600 UAH.
И тоа може да биде таванот, бидејќи, според Марина Solienko, привремено
келнери често ангажираат за еден ден. Совет - Оди до втората работни места
во овие институции, каде што дел од уплатениот износ однапред, а останатите пари
- По работата. Заработи пари за подарок АКТИВНОСТИ Сега секоја авто-почитување
трговски центар нуди подарок акции. И за овие млади луѓе им е потребна
пријатен изглед, што може во извесна смисла, разумно, со аранжман
propiarit рекламира производот. Едноставно кажано, промотори. "На Нова Година
тие се најпопуларните "- вели Елена Попова, Раководител на Сектор
регрутирање на "морж и партнери." На час плаќаат во просек
17-25 UAH. Како по правило, работа - 4-5 часа на ден. Вкупно за подарок акции
која ќе трае од 22-31 декември, можете да заработите 1250 американски долари. Совети
- Изберете агенција која се грижи за работата на празник бонус.
Овие се. Главната работа - Пребарај добро. Продавачот "убавина" Повеќето работи
производ на втората половина на декември - елката. Па сега, можеби, една од најпознатите
побара Конкурс продавачот бодликава стока. Ја постигна три од пребарувањето негува
зборот "продавачот бара дрвја", најдов во неколку секунди за десетина
таквите предлози. Изненаден од разликата во плаќањето. На пример, продавачот на вештачки
Новогодишни елки и новогодишни играчки во близина на трговскиот центар за 2 недели со 8.00
ветување за плаќање на 19,00-4000 UAH. Но, во овој оглас: "Во Нова Година
дена, од средината до крајот на декември компанија потребни продажбата дрвја
на пазарот. Точка на продажба централните региони на Киев. Распоред 7,00
20.00 "- ветување за плаќање на само 1.500 американски долари. Сепак, плата од 4.000 долари.
може едноставно да биде мамка за да залак повеќе луѓе. Тоа може да
"Нацртајте" на светлина и, многу брзо трговија со зелени производи. Всушност, како
Обично, продавачот добива UAH 50-100. на ден плус 5% на продадени производи.
Совет: Вие се согласувате да на работа каде што плаќаат секој ден, но не на крајот на договорот
период. Во продавницата прифат сите празници се проследени со клиент
бум, така што супермаркети имаат потреба од дополнителна работна сила. "Ние
регрутира привремено вработени да работат за четири дена пред
Нова Година "- рече Оксана Stetsenko, заменик-директор на човечки ресурси мрежа
супермаркети "Silpo". Пари за привремено вработените не во затвор. Обично
нивната корист за пакување на стоки, за чистење, истовар на стока. За
како неквалификувани работно искуство не е потребно. Плати, сепак, за тоа малку:
часот на 08.12 американски долари. Вкупно за 4 дена, ако работите секој ден за 8 часа
Можете да заработите 400 американски долари. За овие места можете да дознаете како
сајтови за вработување, како и директно во супермаркет. "Дојди
продавница, побара, да речеме, чувар безбедност, каде што специјалист
персонал или администратор. Тие ќе ви кажат дека таму се слични работни места ",
- Вели Оксана Stetsenko. Совет: Можете да дојде до Централна супермаркети
мрежа. Таму ќе треба да знаете кои, да речеме, десет продавници требаат луѓе.
УРЕДНИК, два метра! "Побарувачката за такси услуги за време на празниците, во просек се зголемува
20-30% од наредбите во петокот, во неделата, - вели Иван Chica
Директорот на "Allo Такси". - Но, за да заработите екстра пари за време на празниците
можно само во мали, почнете канцеларии. Во реномирани компании кои работат
на пазарот за многу години, на строгите барања за возачи и возила, па
одам таму за 2-3 дена не дава никаква смисла. " За новогодишната ноќ, според
Иван Chica, може да ја наруши 500-1000 UAH. Кој подобро среќа. Додека 10%
otstegnete такси служба за достава на налози.

Share This Post: