Завеси во секоја соба треба да бидат избрани врз основа на тие функции , кои
соба да се кандидира . Спална соба е за спиење и одмор, и
не само во текот на ноќта , но понекогаш во текот на денот .

Оттука, завесите треба да се создаде убава сенка. Ако собата има
на север, ние може да се ограничи проѕирен завеси, бидејќи во северниот соба
светлината не се случи. За просторијата во која тоа е сонцето, завесите треба повеќе
густи. Може традиционалните комбинација на полу-транспарентен тенок и повеќе
густи. И тоа е оваа комбинација би било подобро, бидејќи во
спална соба, се подготвува за кревет, треба да се промени. Промена при исклучување на светлината,
глупави. Тоа е подобро да се подготви завесите стегната и не грижете се дека некој ќе
гледа во вас преку двоглед. Материјалот за завеси во спалната соба е најдобро да се изберат од
Природно, дише ткаенини, па така тоа беше удобно да спијат.
Важно прашање - бојата на завесите. Рекреација придонесе боја ладно, сина, пурпурна,
велат зелена. Во спалната соба на млади луѓе кои не страдаат од несоница,
Можете да ги нагласи црвената боја, боја на љубов и страст. При изборот бои
и текстура на завеси е важно да се органски да ги поврзат со други внатрешни детали.
Прво, не го користат повеќе од три бои. Второ,
ако шарени или попрскана позадина, шарени тепих на подот, завесите се потребни монохроматски.
Со обичен ѕидови, можете да изберете завеси со голема, светла слика. Пожелно е
да се во боја или цртеж завеси да се повтори никаде на друго место во просторијата. Најактивни
го стори истото завеси и bedspread на креветот. Но, ние може да се ограничи перници Dumka
pillowcases со ткаенина завеси. Третиот прашање - стил завеси. Тоа зависи целосно
од целокупниот стил и дизајн на спална соба прозорци. Јапонски спалната соба завеси на кадифе
само ottorgnet. Спална во класичен стил, со чуден, но домот криви
форми голем, солидна мебел соодветни завеси на скапи и тешки ткаенини:
кадифе, крзно, свила. Завеси може да се слоевит, украсени lambrequins,
ресни, печен и draperies. Основната боја - сите нијанси на бело. Спална соба
Земја стил е светлина и удобно, има тенденција да се еколошки материјали, едноставност.
Во спалната соба би била соодветна на лента лен завеси или во кафез без
важничене. Корисно боја на теракота, злато, окер, жолта боја.
Спална соба во хај-тек стил нагласува приспособливоста на нашиот век. Околу
пластика, метал и стакло, минимум на декорација. Завеси не се потребни, освен што
светли, проѕирни, но подобро користење на ролетни, капаци и други
технички иновации.

Share This Post: