Нокти не само што може да му се восхитувам . Спајс со истото име ќе
направи јадење со миризливи , и на вашето тело - здрав

Опис каранфил Dianthus - името на суво неотворен цвет
тропски цветни пупки од каранфилче дрво мирта семејство. Историја на одгледување
каранфилче има своите корени во античка Кина, постојат докази дека повеќе од
2000 години пред нашата ера. Ое. локалните аристократи го користат тоа за да се освежи
дишењето. Во Европа, розова се гледа како на арапски и индиски трговци,
цени за тоа беа многу високи, а како последица на многу малку може да
си го дозволат. Тоа беше само на почетокот на XVI век португалски истражувач Франциско
Серано го посети Mollukkskih Острови, едно од местата каде што се одгледува,
беше во можност да го донесе во Европа. По ова, набавка на зачини во Европа
долго монополизирана од страна на португалски и холандски трговци, а само
на крајот на XVIII век, кога монопол беше укинат, цената на каранфилче падна
толку многу што стана достапен за многу Европејци. Денес
каранфили расте во повеќето земји со топла клима, и лидери
за негово производство се на Филипините, Мадагаскар, Индија, Шри Ланка и
Mollukkskie од островот. Карамфил има луто вкус и силна миризба
па тоа е една од најпопуларните и широко се користи зачини
за готвење. Неговата употреба како Леќата се во различни marinades и слатки
јадења. Кога се меша со други мириси каранфилче се користат во јадења од месо,
додадени на сосови, супи и чорби, како и во слатки, конзервирана риба
и месни производи. Во прилог на прехранбената индустрија широко каранфилче
користат во медицината, козметиката, и цигари и алкохолни пијалоци.
Состав на каранфилче 100 g земјата каранфилче содржи следново: * Вода - 6,7 g * Протеини
- 6 грама масти * - 20.1 грама * Јаглехидратите - 27 g * Диетални влакна (целулоза) -
34,2 g * пепел - 5,9 g витамини за да обетка: * Витамин А (бета каротен) -
0,084 мг Витамин Б1 (тиамин) - 0,115 мг витамин Б2 (рибофлавин) - 0,267
mg * ниацин (витамин Б3 или витамин ПП) - 1,46 mg Витамин Б6 (пиридоксин)
- 0,59 mg * Фолната киселина (витамин Б9) - 93 mcg Витамин Ц (аскорбинска
киселина) - 80,8 мг Витамин Е (токоферол) - 8,52 mg * холин (витамин B4)
- 37,4 мг Витамин К (fillohinon) - 141,8 mcg хранливи материи во ноктите:
* Калиум - 415 мг * Калциум - 1102 mg на * Магнезиум - 264 мг натриум * - 243 mg
* Фосфор - 105 mg на елементи во трагови во ноктите: * Железо - 8,68 mg * Манган
- 30 mg на * Бакар - 347 mcg * Селен - 5.9 mcg * цинк - 1,09 mg на калории
чешне чешне 100 g содржи во просек околу 323 калории. Каранфилче
Корисни својства на каранфил Dianthus промовира почетокот на обновување
сила по нервозен и физичка исцрпеност, а аналгетик,
заздравувањето на раните, антисептик, делува антибактериски, antispasmodic акција.
Тоа нормализира гастроинтестиналниот тракт и го поттикнува варењето,
зголемува тонот на матката, и нормализира менструалниот циклус, помага да се нормализира
крвниот притисок и го активира репродуктивната функција. Корисни каранфилче
во болестите на грлото, васкуларна дистонија, надуеност, цревата
Чолиќ, колитис, хипотензија, астма, пародонтот болест, воспаление на средното уво, дијареа и болести
ректумот. Неодамнешните студии покажаа дека во некои случаи розова
можност да се забави и дури и го запре растот на клетките на ракот. На
Научниците ги проучувале својствата на ова растение, па тие се надеваат дека ќе создаде нови
дрога во борбата против леукемија и рак. Инфузија и лушпа од каранфилче
добра помош за забоболка, и дезинфицира и освежување на празнина
празнина, и е направен од каранфилче етерично масло се користи во производството на медицински
лекови и козметика, а ароматерапијата и стоматологија. Каранфил:
Каранфил има следниве контра-контра-Индикации: хипертензија *
* Бременост и доење * болести на нервниот систем * Индивидуалните
нетолеранција не се, исто така, го препорачуваме да се даде мали деца (под 2 години)
и злоупотреба во чирови, гастритис со висока киселост.

Share This Post: