Копра , исклучителен вкус, има голем број
здравствени придобивки

Опис копра копра (копра миризлива, анасон градина) - име на фабриката
на Umbelliferae. Копра долго време се одгледува во Азија (имено
на континентот научниците се јавите дома копра), Европа и Северна Африка.
Познато е дека 5000 години, анасон се користи за медицински цели, египетските
лекари. И во средниот век бил нашироко распространети низ Европа и
применува не само во храната и медицински цели, но исто така се користи
за заштита од вештерки. Во моментов во дивината анасон може да се најде
во Мала и Централна Азија, Северна Африка и околу Хималаите,
и градинарски растенија како што се одгледува широко во сите континенти
освен Антарктик. Копра има карактеристична силна миризба и вкус, благодарение на
која е нашироко се користи како зачин. Зелените и плодовите на копра
се користи и во свежо и во суви или солени, додавајќи
вкусот на разни јадења и конзервација. Се користи и етерични масла
добиени од анасон, тој се користи во храната, алкохолните пијалаци, конзервирање
и сапун индустрии. Состојки 100 гр на анасон анасон содржи во просек:
* Вода - 85,5 g * Протеини - 2.5G масти * - 0,5 * е јагленихидрати - 6,3 g (т.е.
Дел од моно-и дисахариди - 6.2 g) * Диетални влакна (целулоза) - 2,8 g * органско
киселина - 0,1 g * пепел - 2,3 g Витамини копра во: * Витамин А (бета каротен)
- 4.5 мг Витамин Б1 (тиамин) - 0,03 mg витамин Б2 (рибофлавин) - 0,1
mg * ниацин (витамин Б3 или витамин ПП) - 1.4 мг Витамин Б5 (пантотенска
киселина) - 0,3 mg Витамин Б6 (пиридоксин) - 024 мг фолна киселина *
(Витамин Б9) - 27 mcg Витамин Ц (аскорбинска киселина) - 100 мг Витамин
Е (токоферол) - 1,7 mg на хранливи материи во копра * калиум - 335 мг калциум *
- 223 mg на * Магнезиум - 70 mg на * Натриум - 43 mg Фосфор * - 93 mg на микронутриенти
во копра * Железо - 1,6 mg * Манган - 1,26 mg * Бакар - 146 mcg * цинк
- 0,91 mg на калории 100 g копра анасон содржи во просек за
40 kcal. копра копра копра здравствени придобивки зголемува апетитот, ја подобрува
метаболизмот и нормализира на дигестивниот систем.
Ова е корисно за несоница, надуеност, хипертензија, гастритис anatsidnom, цистит
и други бубрежни болести, го олеснува главоболки и генерално поволна
ефект на срцевата функција. Покрај анасон има силна диуретик
и choleretic ефект, се користи во исхраната дебелината
и црниот дроб и жолчен меур, и како средство за подобрување на
секреција на млекото во доилки. Свежо приготвува на температура инфузија копра
преземат за да се намали крвниот притисок, релаксација на цревата и
главоболки и зголемен раздразливост. Лушпа на копра подобрува варењето на храната
систем, исто така е пропишан за тешка hiccups, и кашлање. Користете копра
за козметички цели: копра инфузија се користат во форма на лосиони,
олеснува црвенило и воспаление околу очите. Пазете се, копра! Копра и неговата
лекови се контраиндицирани за луѓето кои страдаат од мала
притисок. Но, дури и здравите луѓе може да предизвика злоупотреба на копра
синкопа, привремено губење на видот или да доведе до комплетна пад во сила.

Share This Post: