Излезе дека нутриционистите се подготвени да ни ги прости за една лоша навика - гризе семиња.
Зошто ? Прочитајте на статијата

Опис на семки од сончоглед семки од сончоглед се нарекува. Насловна
ова растение - во Северна Америка, каде што, како што е прикажано со археолошките
Студијата, што беше домашни повеќе од 5000 години. Во Европа
сончоглед беше доведена до XVI век под името "билка на сонцето." Првиот пат
сончоглед расте само за украсни цели, а само во 1716
година научил како да се излезе на сончогледово масло. Во моментов, сончоглед
расте речиси насекаде во светот. Сончогледот се одгледува главно
за сончогледово масло, кои освен за употреба во готвење,
исто така се користи во боја и сапун индустрии и за
маргарин, и отпадните производи (масло торта и оброк) се јаде добитокот. Во словенските земји
стана широка потрошувачка на семки од сончоглед во нов
или пржени. Составот на семки од сончоглед 100 g содржи:
* Вода - 8 г * Протеини - 20,7 g * масти - 52,9 грама * Јаглехидратите - 10,5 g исхраната *
влакна (целулоза) - 5.0 g * пепел - 2,9 g на семе со витамини: витамин
А (бета каротен) - 0,03 mg витамин Б1 (тиамин) - 2,3 mg витамин Б2 (рибофлавин)
- 0,25 mg * ниацин (витамин Б3 или витамин ПП) - 4,5 mg * холин (витамин
Б4) - 55 mg витамин Б5 (пантотенска киселина) - 6,75 mg Витамин Б6 (пиридоксин)
- 0,8 mg * Фолната киселина (витамин Б9) - 225 mcg Витамин Ц (аскорбинска
киселина) - 1.4 мг Витамин Е (токоферол) - 31,2 мг Витамин К (fillohinon)
- 2,7 микрограми хранливи материи во семето: * Калиум - 689 мг * Калциум - 116 mg
* Магнезиум - 354 мг натриум * - 3 mg Фосфор * - 705 mg на елементи во трагови во семето:
* Железо - 6,84 mg * Манган - 2,03 mg * Бакар - 1,75 mg * Селен - 59,5
МКГ * цинк - 5,05 mg на калории 100 g семето на сончогледот во просек
содржи околу 601 калории. Семки од сончоглед здравствени придобивки
Семки од сончоглед се богати со корисни масни киселини,
тоа е одличен начин за превенција на атеросклероза,
срцев удар и други болести на кардиоваскуларниот систем. Покрај редовната
употреба на семето: * * помага со несоница и го подобрува апетитот подобрува *
Имунитетот * помага со депресија и стрес * подобрува состојба на кожата
косата и ноктите * зајакнува коскено ткиво, и го забрзува заздравувањето на оштетените
Коските * нормализира утроба, и кардиоваскуларни и нервниот систем
* Корисно за црниот дроб и жолчниот тракт * забрзува лекувањето
меките ткива повреди * заштитува од предвремено стареење е важно: да се има предвид
дека горенаведеното не се однесува на печени семки од сончоглед, како и во
готвење губење на до 90% од хранливи материи. Пред употреба, семето може да се
малку суви да се исуши Пан. Пазете се од семки! Гризе
семе води кон уништување на забната глеѓ. Познато е дека силната корен
Сончогледи систем смрди сите хранливи материи од почвата, а со тоа
Брзо "исчезнува" на земјиштето на кое растат. Но, овој процес е
страна на проблемот - прерасна во контаминирани почви сончогледи
апсорбира големи количини на олово, кадмиум и други радиоактивни елементи,
saturating јадрото на нивниот семиња. Вишок на овие супстанции влијае
врз здравјето на луѓето, па вишок на кадмиум во организмот предизвикува болест
бубрезите, предизвикувајќи хипертензија и ментална ретардација.

Share This Post: