Овој " psevdooreshek " се смета не само вкусен туку и многу корисни
деликатес

Опис бадем бадеми - име на родот на растенијата со истото име, и мозоци
овошје. Погрешно се смета за бадем орев, но всушност е камен
овошје. Бадеми се смета за родно место на територијата на Централна Азија и Мала Азија, каде што
беше домашни во 4 милениум пред нашата ера. Ое. Потоа, се шири бадеми во
другите земји на античкиот свет, особено се зголеми во античка Грција
и Рим. Денес, бадем е обичната храна култура,
и меѓу најголемите производители се САД, Кина и поголем дел од
Медитеранските земји. Бадеми - скапоцено прехранбен производ. Семе кернели на бадеми
јаде свежа, печена или солени, како и нивната употреба
производство на слатки, марципан, некои видови на чоколади
и скапи чоколади или ликер додаде, давајќи еден суптилен вкус и арома,
и потекнуваат од бадеми, путер искусни салати, ориз и зеленчук јадења.
Бадемово масло е широко се користат не само во храната, но исто така и во
парфем и фармацевтската индустрија. Тоа се користи во производството на
сапун (горчлив бадем сорти), козметички масти и лекови.
Отпад од шеќерна трска, останатите по екстракција на бадемово масло, се користи за готвење
алва или како сточна храна за домашни животни. Дури и на школка на бадем
семе го наоѓа својот пат - од неа направи активен јаглен и
се користи како ароматични и оцветител ракии и ликери. Состав
Бадеми 100g бадеми содржи: * Вода - 4 g * Протеини - 18,5 g маст *
- 57,8 грама * Јаглехидратите - 16,2 g * Диетални влакна (целулоза) - 2.5 g * Пепел
- 3,6 g бадеми во бадем витамини: витамин А (бета каротен) - 0,02 mg на
* Витаминот Б1 (тиамин) - 0,25 mg на витамин Б2 (рибофлавин) - 1.0 мг Ниацин *
(Витамин Б3 или витамин ПП) - 3.4 mg * Пантотенска киселина (витамин B5)
- 0,47 mg Витамин Б6 (пиридоксин) - 0,14 mg * Фолната киселина (витамин
Б9) - 50 mcg Витамин Ц (аскорбинска киселина) - 1,5 мг Витамин Е (токоферол)
- 26,2 mg хранливи материи во бадеми: * Калиум - 750 мг * Калциум - 264 мг *
Магнезиум - 235 мг натриум * - 10 mg на * Фосфор - 470 mg на микроелементи во бадеми:
* Железо - 3,7 mg * Јод - 2 mcg * Манган - 1,9 mg * Бакар - 140 mcg * флуорид
- 90 mcg * цинк - 2,1 mg на калории брои по 100 g бадеми во просек
содржи околу 645 калории. Корисни својства на бадем Авицена напиша
за многу корисни својства на бадем, особено познат по својата корисност за
црниот дроб, слезината и бубрезите. Покрај јаде бадеми помага
да се подобри видот, се препорачува за анемија, дијабетес, астма, плеврит,
чирови и гастритис со висока киселост, несоница, главоболки,
спазам, разни повреди и модринки. Тоа е забележано дека редовната употреба
бадем орев ефект по човековото седатив, го стимулира
мозокот и бадемово масло им помага на чистење на бубрезите и мочниот меур,
намалува "лошиот" холестерол и го зголемува апетитот. Исто така се препорачува
за лекување на болести на кардиоваскуларниот систем, рак на дојка, пневмонија
и болки во грлото, надуеност, и sprains. Во народната медицина
бадеми консумира во несоница, анемија, и како кашлица медицина.
Масло бадеми користат за лекување на чир, херпес, и лишаи. Помага
тоа е од сонцето пеги и спотови, и во врска со вино се користи за миење
главата да се ослободи од првут. Пазете се од бадеми! Бадеми се контраиндицирани
во случај на индивидуална нетолеранција. Исто така, мора да ги почитува
заштита за лицата со вишокот килограми, поради тоа што е висок калории
производ. Незрело овошје содржи одредена количина на бадеми, цијанид
па кога тие се користат во големи количества постои ризик од труење.
Некои сорти на бадеми (горчливо) се составени од цијановодородна киселина,
што е исклучително токсична супстанција. Затоа, нивната употреба може да
Фрид, и само во мали количини. Во категоријата на ризик
вклучува деца кои се лесно отруен со дури и во мали количини на
семето на слатка бадеми.

Share This Post: