Неколку од овие мали ореви не само да им помогне да се справат со чувства
глад , но ќе биде многу корисно за здравјето

Опис кикирики кикирики (повеќе заеднички имиња и Питу кинески
орев) - името на бобово стаблото семејството на растенија и плодови со истото име. Насловна
Кикирики - Јужна Америка, каде што има околу 70 видови на ова растение.
Во моментов е вредно кикирики храна култура и се одгледува
во повеќето земји со топла клима - во неколку земји во Јужна Америка, САД,
Италија, Шпанија, Франција и многу земји во Африка и Јужна Азија. Кикирики
е широко се користат во слаткарница и прехранбената индустрија. Ореви
јаде како суровина и наздравија во форма, како што се додава
многу слатки или ги прават во различни кремови и пасти.
Во многу земји најголемиот дел од посевите се обработува за путер од кикирики
која што со својата исхрана квалитети, не е инфериорен во однос маслиново. Високо
сорти на путер од кикирики користат да се направи маргарин, слатки
и пекарски производи, конзервирана риба и за производство на медицински
лекови. Понизок квалитет масло се користи во производството на сапун. Исто така
Кикирики се користат во производството на пластика, синтетички влакна (ardil)
лепила и други хемиски производи. Составот на кикиритки во 100
е на сушен кикирики содржи следново: * Вода - 10 g * Протеини - 26,3 g * масти - 45,1
г * Јаглехидратите - 10.0 g (вклучувајќи моно-и дисахариди - 4.2 g), * пепел - 2,6
г кикирики кикирики витамини: витамин Б1 (тиамин) - 0,7 мг Витамин *
Б2 (рибофлавин) - 0,1 mg * ниацин (витамин Б3 или витамин ПП) - 13.2 mg
* Витамин Ц (аскорбинска киселина) - 5 mg хранливи материи во кикирики: * Калиум
- 650 mg на * Калциум - 75 mg * Магнезиум - 180 мг натриум * - 22 mg Фосфор * -
350 mg на микроелементи во кикирики: * Железо - 5.0 mg калории кикирики
100 g кикирики содржи во просек околу 551 калории. Корисни својства на кикирики
Поради голема количина на антиоксиданси (главно застапени со
полифеноли) се членови на кикирики, тој е одличен превентивни
кардиоваскуларниот систем, малигни тумори
и процеси на почетокот на процесот на стареење. Според неодамнешните извештаи на изразување на антиоксиданс
кикирики изложеност е на исто ниво со капини, јагоди, и дава
граната. На висока содржина на протеини во кикирики е доволно брз
чувство на ситост, кој се користи во различни pohudatelnyh диети, освен
на протеини кои се карактеризираат со оптимален сооднос на орев заменливи
и есенцијални амино киселини, кој е зошто високо ниво на смилаемост.
Кикирики, исто така, имаат choleretic ефект, корисни за пептичен улцер
и гастритис, нормализира процесот на hematopoiesis, промовира обновување
клетки од кожата, ја подобрува слушање, меморија и внимание, и добри ефекти
на сексуалната функција. Лекарите препорачуваат дека малите количини на кикиритки во силна
исцрпеност и тешки болести. Внимателно кикирики, кикирики! И покрај изобилството на
корисни својства, нутриционистите не се препорачува злоупотребува кикирики. Висока
калории кикирики може да доведе до вишок на тежина. Освен
на суровини и ореви може да предизвика разни пореметувања на дигестивниот систем,
и на кожата и прашина се силни кикирики алергени поради што контра-
алергии. Главните симптоми на алергиски реакции вклучуваат: * појавата на
чешање * отекување на устата и грлото * болки во стомакот * * гадење во тешки
Затоа, случаи на анафилактичен шок на изгледот на алергиски симптоми опишани
треба да престане да јаде кикирики и нивни производи.

Share This Post: