Богата со витамини и минерални составот на репка зеленчук го прави ова мора да
елемент во многу медицински диети

Опис на репка репка - име на растение од зелка семејството и со истото име
корени. Домашна репка е од областа на Западна Азија. Репа - еден
од најстарите култивирани растенија од страна на човештвото. Во античките времиња,
во античка Грција и Египет се смета за храна репка лоша
и робови, во антички Рим, овој зеленчук не е претенциозен за претставниците на
сите класи. Во средниот век репка се прошири на територијата на повеќе
делови од Европа, вклучувајќи словенските земји, каде што стана навистина неопходен
храна. И само почнувајќи од XVIII век е постепено се заменува
компири. Во готвење, користете првиот корен на торта. Нивната употреба
свежа, печена, варена, полнети форма, се подготвуваат јадења и чорби,
или додадена на салати и супи. Репка зелена додадена на салати и употреба
малку на јадења. Состојки 100 гр на репа репа содржи следново: * вода
- 89 g * Протеини - 1,4 g * Јаглехидратите - 6,6 g (вклучувајќи моно-и дисахариди -
5 g) * Диетални влакна (целулоза) - 1.4 g * органски киселини - 0,1
R * пепел - 0,8 g витамини за да репа: * Витамин А (бета каротен) - 0,1 mg *
Витаминот Б1 (тиамин) - 0,05 mg на витамин Б2 (рибофлавин) - 0,04 mg * ниацин
(Витамин Б3 или витамин ПП) - 0,8 mg * Фолната киселина (витамин Б9) - 6
mg * Витамин Ц (аскорбинска киселина) - 20 mg на хранливи материи во репа: * Калиум
- 240 mg на * Калциум - 50 mg на * Магнезиум - 17 mg на * Натриум - 57 mg Фосфор * -
33 mg на елементи во трагови во репа: * Железо - 0,9 mg на калории 100 g репа
репка содржи во просек околу 27 калории. Корисни својства на репка јадења
репа се широко користени кај децата, исхраната и клинички исхрана.
Се користи во pohudatelnyh диети и додаде во исхраната на пациентите со дијабетес
дијабетес. Репа се еден од најефикасните средства за подобрување
на цревата. Јадења подготвени од овој зеленчук, се зголеми перисталтика
црево, ја стимулира секрецијата на желудечната киселина и да придонесе за подобро
варење. Исто така репа исчезнува камен на бубрег, се користат во
различни полинеуритис, во третманот на гихт, заеднички болести и за борба против
со сол депозити. Сок од репка на expectorant, диуретик,
благ лаксатив, седатив, аналгетик, антисептик, анти-инфламаторни
и рана-лекување ефект, и го стимулира срцето. Фолк
медицина, лушпа на корени репка се користи за лекување на болести на горниот
респираторен тракт, настинки, ларингитис, гихт, астма
и забоболка. Нежно рап, рап! Постојат голем број на контраиндикации за
јадење торта. Главните оние вклучуваат: * акутен гастритис и ентероколитис
* Егзацербација на воспалителните процеси во гастроинтестиналниот тракт, како и
пептичен улкус * акутни и хронични хепатитис
и холециститис * централниот нервен систем болести на тироидната жлезда *
рак * акутни и хронични воспаленија на црниот дроб и бубрезите

Share This Post: