Целина корен - не само вкусен и здрав основа за подготовка на
различни салати , но најсилен афродизијак !

Опис на целер Целина - име на растение од Umbelliferae.
Целина исто така е наречена зелена и коренот се користи за храна. Насловна
целерот се медитеранските земји. Познато е дека во античка Грција,
Рим и во Египет, целер првенствено се смета за медицински растенија,
и само во средниот век почна да јаде. Во моментов, целер
- Еден од најпопуларните зеленчук и се шири на сите континенти
освен Антарктик. Целер - една универзална фабрика, храната оди
сите негови делови. Зелените додадена на салати и јадења од месо. Целина корен
користат како свежо - јаде сирово или користи во салати
и од страна на јадења и сушат. Тие се, исто така, варени, печени или пржени,
додадени на првиот и вториот курсеви или се користи како подправка. Состав
100 г целер коренот целер содржи: * Вода - 82 g * Протеини - 1.3
* G маст - 0,3 грама * Јаглехидратите - 7.1 g (вклучувајќи моно-и дисахариди - 5,5 g)
* Диетални влакна (целулоза) - 1 g * органски киселини - 0,1 g * Пепел
- 1.1 g Витамини во целер: * Витамин А (бета каротен) 0,01 мг витамин
Б1 (тиамин) - 0,03 mg витамин Б2 (рибофлавин) - 0,05 mg * ниацин (витамин
Б3 или витамин ПП) - 1 mg * Фолната киселина (витамин Б9) - 7 мг Витамин
C (аскорбинска киселина) - 8 mg на хранливи материи во целер: * Калиум - 390
mg * Калциум - 60 mg на * Магнезиум - 30 mg на * Натриум - 75 mg Фосфор * - 27 mg
Елементи во трагови во целер: * Железо - 0,5 mg * Манган - 150 mcg * цинк
- 0,3 mg Калории 100 g целер Целина содржи во просек за
32 kcal. Целина здравствени придобивки Целина Целина има многу
куп на здравствени придобивки. Во медицината, целер и оброци од него
препорачува за висок крвен притисок, бубрезите и уринарниот тракт, ревматизам,
прекумерна тежина и дебелината и внатрешните состојби на загриженост. Тој позитивно
делува на нервниот систем, ја зајакнува имунолошкиот систем и
спречува појава на заразни болести. Целина корен има
комплекс ефект на дигестивниот систем. Целина намалува воспалението
процеси и ја намалува болката од гастритис и чир на желудникот и дуоденумот
црево со нормална или намалена секреција. Исто така, го стимулира производство на
гастричната сокови и спречува гнилостните процеси во цревата. Целина сок
нормализира метаболизмот, диуретик, лаксатив и тоник
акција. Целина полесно смилаемост на протеини, па затоа се препорачува
Додај-во јадења од месо. Целина корен се смета за силен афродизијак
па затоа се препорачува јадења како средство за подобрување на потенцијата.
Поради ниска содржина на фенилаланин, целер наложи на децата кои страдаат од
PKU, тоа е исто така додаде во исхраната на децата за да се спречи
hypovitaminosis. Пазете се од целер! Целер и готвени јадења
од него се контраиндицирани во: * стомакот чир и дуоденален улкус со
киселост * Бременост и доење * проширени вени
* Тромбофлебитис

Share This Post: