Сојата е веројатно најголемиот разноврсна производ. Тоа може да го замени месото , зеленчукот ,
и , исто така, служи како посебен сад. Една работа останува непроменета -
Соја оброк е многу корисно

Опис Соја Сојата - име на растение од бобово стаблото семејство. Сојата се смета за
еден од најстарите култивирани растенија од страна на човештвото. Нејзиниот дом
смета југо-источна Азија на земјата, каде што се одгледува повеќе од пет илјади
години. Но, во моментов соја има најширока ширење - голем број на
области каде што може да се најдат соја лежи помеѓу 60 °
север и југ. Тоа се одгледува на сите континенти, освен
Антарктик. Соја, како и други мешунки, богата со протеини, што го прави
одлична алтернатива за производи од животинско потекло. Сојата има широк
опсег на употреба на готвење: се користи како примарна замена за месо,
Сојата подготви бројни соја храна и пијалаци. Главните од соја
производи вклучуваат соја оброк, различни сосови, соја месо, сирење (тофу),
слатки, па дури и млеко и путер. Состојки 100 гр соја зрели соја содржи:
* Вода - 8,5 g * Протеини - 36,5 g * масти - 20 грама * Јаглехидратите - 30,1 g исхраната *
влакна (целулоза) - 3.2 g * пепел - 1,7 g Сојата витамини: витамин А (бета каротен)
- 0,15 mg витамин Б1 (тиамин) - 1 mg витамин Б2 (рибофлавин) - 0,2 mg
* Ниацин (витамин Б3 или витамин ПП) - 2.2 мг Витамин Б5 (пантотенска
киселина) 1.7 мг Витамин Б6 (пиридоксин) - 0,8 mg * Фолната киселина (витамин
Б9) - 200 mcg Витамин Ц (аскорбинска киселина) - 6 мг Витамин Е (токоферол)
- 17 mg на * Биотин (витамин В) - 7 мг * холин (витамин B4) - 270 мг Нутриентите
Сојата: * Калиум - 1600 mg на * Калциум - 200 мг * Магнезиум - 225 мг натриум * -
44 mg на * Сулфурот - 214 mg Фосфор * - 600 мг * хлор - 64 mg на елементи во трагови во соја:
* Алуминиум - 0,7 mg * Бор - 0,75 mg * Железо - 6,6 mg * Јод - 8 mg на * Кобалт
- 31 mcg * Силиконската - 175 мг * Манган - 3 mg * Бакар - 0,5 mg * молибден
0,1 mg * никел - 0,3 mg * флуорид - 0,12 mg * цинк - 5 mg соја калории
100 g соја содржи во просек околу 446 калории. Соја Сојата здравствени придобивки
Поради голема количина на протеини од соја - со совршен производ за вегетаријанци.
Но, за други тоа може да донесе многу придобивки. Соја и производи од соја
препорачува за метаболички нарушувања, шеќерна болест, гастритис, гастричен улкус,
остеопороза и кардиоваскуларни болести. Вклучени во соја raffinose
и stachyose - е клучна хранлива состојка за ограничено
стомакот на корисни bifidobacteria, со што се намалува износот на зголемувањето
ризикот од рак и dysbiosis, и исто така придонесува кон
очекуваното траење на животот. Соја - ефективна алатка против остеопороза.
Вклучени во соја изофлавони можат да компензираат за недостатокот на естроген
- Главната причина за остеопороза кај жените за време на менопаузата. Покрај соја
содржи големи количини на калциум - на основа на силни и здрави коски.
Сојата е исто така корисни кога вишокот тежина и дебелината. Лецитин е дел од
Сојата е вклучен во метаболизмот на мастите, помага да се намали масти резерви
во црниот дроб и да се забрза метаболизмот на мастите. Работ на лецитин има choleretic
акција и ја намалува синтезата на холестерол во телото. Пазете се од соја! И покрај
голем број на корисни својства, сојата и производи од соја, исто така, имаат голем број на контраиндикации.
Познато е дека употребата на големи количини на соја забрзува
стареење, има разочарувачка ефект врз ендокриниот систем
и може да предизвика Алцхајмерова болест. Исто така, може да предизвика
коприва, егзема, дерматитис, ринитис, астма, колитис, конјуктивитис, и неколку други
болести. Тоа не е потребно да се вклучат соја во исхраната на луѓето со уролитијаза.
Нејзините земји-oxalates се изворен материјал за формирање на
камења. Составот на соја изофлавони се, кои се аналогни на растенијата
женски полови хормони. Затоа, употребата на соја е често позитивно
влијае на здравјето на жените, освен во случај на бременост - изофлавони
го зголемуваат ризикот од спонтан абортус и негативно влијание врз развојот на мозокот
ембрион. Исто така треба да бидат внимателни да се воведе од соја во исхраната на малите деца
- Тоа може да предизвика алергии или да биде една од причините на болестите на тироидната жлезда
рак.

Share This Post: