Авокадо со својот изглед и вкус сличен на зеленчук, но всушност
е овошје, и многу корисни !

Опис авокадо авокадо (круша или alligatorova) - името на дрвото на исто име и
овошје. Според некои извештаи, авокадо се одгледуваат од третиот милениум
Пред нашата ера. Домашна авокадо - џунглата на Јужна и Централна Америка, каде што
постепено се шири на другите континенти. Во Европа, авокадо беа испорачани
Шпанските освојувачи. Во моментов постојат над 400 видови на
авокадо одгледува во тропските и суптропските повеќето делови на
нашата планета. Но, најчесто овошје кои добија во
Јужна Америка (особено Бразил), САД, Мексико и неколку африкански земји, како и
во Шпанија и Израел. На полиците на нашите продавници авокадо често паѓа
во незрела држава. Но, на допир, како овошје се тешки, но прилично фирма месо,
во конзистентноста и вкус сличен на незрели круша или тиквата. Постои на овој
фетусот лага, тој доаѓа "стандард". Пулпата на зрел плод е
деликатна текстура, вкусот е Потсетувајќи путер мешавина со пире
Зелените, со мала налудничав вкус. Зрело авокадо се користат
во готвење, додадете ги салати, супи, суши и ладни предјадења и готвење
сендвичи. Авокадо се широко распространети во вегетаријанската кујна, каде што
служи како замена за месо и јајца. Зрел плод на приемот вредни
масло, се користи не само за готвење, но исто така и во козметичката индустрија.
Состојки 100 гр од авокадо авокадо содржи: * Вода - 73 g * Протеини - 2 g *
Масти - 15 грама * Јаглехидратите - 6g (вклучувајќи моно-и дисахариди - 5 g) * храна
влакна (целулоза) - 0,6 g * органски киселини - 0,1 g * пепел - 1 g
Витамини во авокадо авокадо: * Витамин А (ретинол) - 0,03 mg Витамин Б1
(Тиамин) - 0,06 mg на витамин Б2 (рибофлавин) - 0,04 mg * ниацин (витамин
Б3 или витамин ПП) - 0.6 мг Витамин Б5 (пантотенска киселина) - 1 mg *
Витамин Б6 (пиридоксин) - 0,2 mg * Фолната киселина (витамин Б9) - 18,5
mg * Витамин Ц (аскорбинска киселина) - 7.7 мг Витамин К - 19 mcg Нутриентите
авокадо: * Калиум - 280 мг * Калциум - 15 mg на * Магнезиум - 10 mg на * Натриум
- 2 mg * сулфур - 15 mg Фосфор * - 33 mg на * хлор - 11 mg на елементи во трагови во авокадо:
* Алуминиум - 0,8 mg * Бор 0,1 mg * Железо - 1 mg * Јод - 2 mg * Кобалт
- 1 mg * Манган - 0,21 mg * Бакар - 0,25 mg Молибден 10 mcg * * Флуор -
14 mcg * цинк - 0,29 mg на калории 100 g авокадо авокадо содржи во просек
за 167 калории. Корисни својства на авокадо авокадо се еден
на масти кои содржат овошје, давајќи им можност на дланка на кокос,
лавовски на нивните компонента масти се корисни и лесно сварлива
мононезаситени масни киселини. Затоа, и покрај високата калорична содржина,
Ова овошје е корисна исхраната производ. Авокадо е ефикасна во
хипертензија, дијабетес, гастритис, диспепсија, гастритис со
ниска и висока киселост киселост на гастричниот сок. Нутриционистите
препорачуваме авокадо со запек, катаракта, бери-бери, и како
тоник по претходно инфекции и други болести.
Авокадо помогне да се намали "лошиот" холестерол, се корисни
атеросклероза, анемија, хипертензија, генерално поволни влијаат
на кардиоваскуларниот систем. Калиум авокадо, во големи количини
дел од авокадо, е одговорен во телото за генерирање и пренос
нервните импулси, како и нормализира вода сол рамнотежа и мускулна работа
систем. Кога се користи авокадо намали раздразливост, зголемена
перформанси, способност да се концентрира, поспаност и замор минува,
се чувствувате подобро. Ова се објаснува со комбиниран ефект содржани
авокадо mannogeptulozoy супстанција која ја намалува шеќер во крвта,
додека придонесоа за подобро искористување од страна на клетките на мозокот. Авокадо, исто така,
има антиоксидативни својства, штити клетките од штетните ефекти
слободните радикали и спречување на процесот на стареење. Корисни
својства, исто така, имаат семе и ги остава на авокадо, каша што се користи
за третман на дизентерија и хроничен колитис и ентероколитис. Внимателно,
Авокадо! Авокадо е контраиндициран во случај на индивидуална нетолеранција.
Исто така, имајте на ум дека составот на авокадо јами се токсични
супстанции кои можат да доведат до повреда на дигестивниот систем
или да предизвика тешки алергиски реакции.

Share This Post: