Мали овошје курва Дрен се добри не само во џем . Во свежа
Ова Бери ќе ви даде повеќе вкус и добар

Опис дренка Дрен - името на Буш (понекогаш мали дрво) и
на слични плодови. Дрен со многу долго време одгледува од човештвото,
Историчарите кажам на коските дренка даде повеќе од 5000 години
ископ на населби на територијата на модерна
Швајцарија. Денес, 4 видови на дренка се одгледува во повеќе
делови од Европа (Франција, Италија, Источна Европа, Украина, Молдавија,
Руски), во Кавказот, Централна Азија, Кина, Јапонија и Северна Америка. Овошје
Дрен - мал во големина, издолжена форма (исто така, утврди овошје
со сферични и круша облик), плодови. Надвор од Бери е покриена со мазна
кожа различни бои (светло црвена, црвена, темно црвена,
темновиолетова и речиси црна), според кој е сочно слатко-кисело
или слатка каша, кријат тешко јаде семето. Просечна тежина
еден Бери е околу 2,6 g од кои 65-90% е каша.
Корнел се користи свеж, како и суви и кисела. Повеќе
овој Бери се користи за да се направи метеж, компоти, тој се користи
како зачин и како кафе замена. Состојки 100 гр на дренка дренка содржи:
* Вода - 85 g * Протеини - 0.9 грама * Јаглехидратите - 10,5 g (вклучувајќи моно-и дисахариди
- 9 g) * Диетални влакна (целулоза) - 1,6 g * органски киселини (succinic,
јаболкова, винска, лимонска, галски) - 2 g * пепел - 0,8 g Витамини Дрен:
Во каша дренка содржи значајни количини на витамин Ц (до 55 mg
100 гр), P и бета-каротин (растителни верзија на витамин А). Нутриентите
во Дрен * калиум - 350 mg на * Калциум - 55 mg на * Магнезиум - 26 mg на * натриум -
32 mg Фосфор * - 33 mg на елементи во трагови во Дрен: дренка во составот се одлични
количини на железо соли (до 4,1 mg на 100 g), сулфур и цинк. Калорична содржина
Cornelian цреша дренка 100 g содржи во просек околу 44 калории. Корисни својства
Корнел Корнел има широк спектар на апликации за третман и превенција
цели. Дрен бобинки препорачува за гихт, анемија, хемороиди, дизентерија,
треска, гастроинтестинални заболувања, артритис и заболувања на кожата. Дрен
има choleretic, диуретик, antiscorbutic, бактерицидно antipyretic
и анти-воспалително дејство. Вклучени во Дрен танини
го прави одличен astringent што се користи во заболувања
варење. Како превентивна мерка дренка јаде со ризик
живина пареа труење, олово и други отровни материи. Дрен бобинки
подобрување на апетитот и се намали метаболизмот во телото на човекот. Исто така
дренка овошје се многу корисни кога болеста или склоност да се дијабетес,
бидејќи не се зголеми шеќер во крвта и истовремено зголемување на ензимски
активност на панкреасот, помагајќи да се вари храната. Пијалоци
и екстракти од плодови на дренка се препорачува за гастро-интестиналниот нарушувања
и хеморагии, болести на усната шуплина. Корнел сок има силно
тонирање и возбудливо ефект. Пазете се, Дрен! Корнел Корнел сок и
не се препорачува за: * во зголемена киселост на гастричниот сок * луѓе
страдаат од запек * употреба во текот на ноќта, луѓето со високо-нанижани нервен
систем

Share This Post: