На почетокот на есента ни дава прекрасни плодови - круша . Ова овошје задоволство
Ние не само што имаат добар вкус, но исто така и лековити својства

Опис Круша Круша - името на дрво или грмушка со истото име, и овошје.
Круша - еден од најстарите култивирани овошни дрвја човештвото.
На првото спомнување на круша датираат од античката историја - беше расте
во Кина, а потоа дојде прв во Персија, каде што во Грција и Римското Царство.
Во моментов знаеме илјадници видови на круши, што се одгледуваат во
повеќето топла и умерените региони низ целиот свет. Круша - средни
овошје големина, обликот потсетува на една сијалица, иако постојат варијанти
со заоблени форма. Пулпата на зрели круши тендер и сочни, со специфичен мирис
(Колку посилни вкус на овошје објавени, повеќе витамини и други
хранливи материи) и сладок вкус. Круша освен свежи на пазарот
Постојат десетици начини да се подготват: тие vyalyat, печени, конзервирана, од
Тие прават сок и задушени овошје, џем, мармалад и џемови се. Состав
круши круша 100g содржи следново: * Вода - 84 g * Протеини - 0,4 g * масти - 0,1
г * Јаглехидратите - 11,4 g (вклучувајќи моно-и дисахариди - 9,8 g скроб - 0,5
г) * Диетални влакна (целулоза) - 2.3 g * лененото - 0,6 g * органско
киселина - 0,5 g * пепел - 0,7 g Витамини во круша: * Витамин А (бета каротен)
- 0,01 mg на витамин Б1 (тиамин) - 0,02 mg на витамин Б2 (рибофлавин) - 0,03
mg * ниацин (витамин Б3 или витамин ПП) - 0,1 mg витамин Б5 (пантотенска
киселина) - 0,05 mg Витамин Б6 (пиридоксин) - 0,028 мг * Фолна киселина
(Витамин Б9) - 2 mg витамин Ц (аскорбинска киселина) - 5 мг Витамин
Е (токоферол) - 0,36 mg на хранливи материи во круша: * Калиум - 119 мг калциум *
- 19 mg на * Магнезиум - 9 mg * Натриум - 14 mg Фосфор * - 11 mg на елементи во трагови
круша во: * Железо - 2,3 mg * Јод - 1 mg * Кобалт - 10 mcg * Манган -
65 mcg * Бакар - 120 mcg * молибден - 5 mg * Флуор - 10 mcg * цинк - 190
г Калории 100 гр круши круша содржи во просек околу 42 калории.
Круша круша здравствени придобивки Терапевтски квалитет круши се познати
во античко време и во денешно време тоа е - е присутна во рецепти многу луѓе
и официјалната медицина. Богата со витамини и минерални составот на круши прави
тоа незаменлив производ за холециститис, гастритис, црниот дроб и мочниот
системи (вклучувајќи простата), запек, главоболки, несоница, депресија
и како диуретик. Круша во исхраната се луѓе со
дијабетес, дебелина и други функционални пореметувања на панкреасот
рак. Ова се објаснува со фактот дека повеќето од нејзините составни јаглехидрати
на фруктоза, нема да има ефект на шеќер во крвта. Круша корисни
и кардиоваскуларниот систем - срцето нормализира и го намалува
нивото на лош холестерол, го зајакнува ѕидовите на крвните
садови, и со нејзините составни жлезда стимулира hematopoiesis.
Вклучено во пулпата и сок круша биолошки активни супстанции активирате
имунолошкиот систем на луѓето и да придонесе за отстранување на тешките метали
и токсините од телото. Но, имајте на ум дека пилинг круша од кожа,
на тој начин се лишува од одличен извор на влакна и фитонутритиенти вредни.
Пазете се од круша! Не се препорачува да се користи за луѓе со посебни потреби круши
црево, како и на празен стомак или веднаш после јадење. Тоа не е потребно
пие вода или круша џем густа храна.

Share This Post: