Според неговиот состав и лековити својства на црвено пепел речиси еднаков
неговите попознати " сестра" - црна chokeberry , и на некој начин дури ги надминува
тоа .

Опис на црвено Роуан Роуан Црвена - дрво или грмушка на
видови на планината пепел плодови и со истото име. Црвениот пепел се наоѓа насекаде
во светот во умерените зони. Широко распространета во
во Европа, Централна Азија и Кавказ. Овошјето се црвени пепел - мали
(До 1 см во обем) топката во облик на овошје покриена со тенка кожа на портокалово-црвена
боја. Внатре - сочно каша со мал круг семиња. Поради огорченост
свежо овошје црвена Роуан малку употреба во храната. Но
поради неговиот состав, тие се вредни суровини за храна и медицински
индустрија. Црвениот планината пепел се користи за производство на алкохол и
безалкохолни пијалоци, вклучувајќи подготовка на џем, бонбони, желеа
итн составот на црвено планината пепел 100 g црвена пепел содржи: * вода
- 815 гр * Протеини - 1,4 g * масти - 0,1 грама * Јаглехидратите - 11.8 g (вклучувајќи моно-
и дисахариди - 8,5 g) * Диетални влакна (целулоза) - 3.2 g * лененото -
2 мг * органски киселини - 2,2 g * пепел - 0,8 g Витамини во црвено планината пепел:
* Витамин А (бета каротен) - 9 mg на витамин Б1 (тиамин) - 0,05 мг Витамин
Б2 (рибофлавин) - 0,02 mg * ниацин (витамин Б3 или витамин ПП) - 0,5 mg
* Фолната киселина (витамин Б9) - 0.2 mcg Витамин Ц (аскорбинска киселина)
- 70 мг Витамин Е (токоферол) - 1.4 мг Витамин П * (флавоноиди) - mg Нутриентите
во црвената планина пепел: * Калиум - 230 мг * Калциум - 42 mg на * Магнезиум - 331 мг *
Фосфор - 17 mg на елементи во трагови во црвената планина пепел * Железо - 2 mg Манган *
- 2 mg * Бакар - 120 mcg * цинк - 0,3 mg калории црвени пепел во 100
е црвена пепел содржи во просек околу 43 калории. црвено Роуан Корисни
својства на црвено планината пепел планината пепел овошје се богати со различни биолошки
активни супстанции. Испарливи што го сочинуваат пепел, штетни за
габи, Salmonella и Staphylococcus aureus. Овошјето sladkoplodnyh
видови на црвено пепел иста количина на витамин Ц, како и во црна
рибизли, јагоди, морето buckthorn - признат лидер во содржината на овој
витамин. И што е најважно - во црвената планина пепел содржи вредни витамин ПП, од
недостаток што влијае на нервниот систем - постои раздразливост,
несоница и општа слабост. Овошјето се црвени пепел се користи во народната
лек за намалување на крвниот притисок, како и choleretic,
диуретик, анти-scorbutic, diaphoretic и лаксативно.
Пепел сок има анти-edematous, антимикробно, hemostatic,
анти-канцер и рана-лекување ефект, нормализира метаболизмот, ја намалува
содржината на лошиот холестерол, го намалува телесните масти во црниот дроб, инхибира
распаѓање и ферментација процеси во цревата, помага при запек, астенија,
гихт, хемороиди, рак. Роуан е исклучително корисна
за кардиоваскуларниот систем: Помага при анемија, артериосклероза
и капиларна кршливост, хипертензија, срцева слабост, аритмии, и
различни крварење, вклучувајќи матката и климактериум.
Пазете се од црвена Роуан! Овошјето се црвени пепел и производи на контра-
со: * зголемување на склоноста кон згрутчување на крвта * некои болести
кардиоваскуларни (исхемична срцева болест, откако доживеа
срцеви напади и удари) * зголемена киселост на гастричниот сок

Share This Post: