Ова нејасни овошје со сочни , мека и миризлива месо е, всушност,
Исто така, извор на убавина и здравје

Опис праска праска - името на видот на овошни дрвја и со истото име
овошје. Познато е дека праски се еден од најстарите култивирани растенија
човек. Сега не се знае точно каде е домот на праски,
но многу научници веруваат дека оваа земја е Кина, која индиректно
потврди кои се случуваат во северниот дел на Кина (во близина на Пекинг), нејзината дива
форма. Денес, праски - е важна гранка на земјоделството многу
суптропски и умерените земји. Својата фабрика во потоплите региони на Европа,
Америка, Азија и широко дистрибуирана во јужниот дел на Украина и Крим. Праска овошје
има овална или круг во форма, со карактеристична Мило ми е од една страна.
Во зависност од видот на кора може да биде и кадифено, густо заминаа
вили, и гол, и во нејзината боја може да биде жолто-зелена, жолта, жолто-црвено
или црвена. Телото е сочни зрели праски и сладок вкус, жолтеникаво
боја, исто така, има овошје со белузлави, жолто-црвени, па дури и црвено месо
која се наоѓа во голем камен, покриени со длабоко ритам.
Повеќето видови на фетусот тежина е 200 грама, а на одделни случаи на
може да достигне тежина од 400-500, праската се конзумира како свежо,
и конзервирана, а исто така се користи во прехранбената индустрија,
и на неговите коски е подготвена ликер - праски. Состојки 100 гр праска
праска содржи: * Вода - 86 g * Протеини - 0,9 g * масти - 0,1 g Јаглехидратите *
- 11.3 g (вклучувајќи моно-и дисахариди - 9,5 g) * Диетални влакна (целулоза)
- 0,9 g * лененото - 0,7 g * органски киселини (јаболкова, лимонска, винска
и кинин) - 0,6 g * пепел - 0,6 g Витамини во праска: * Витамин А - 0,5 mg
* Витаминот Б1 (тиамин) - 0,04 mg на витамин Б2 (рибофлавин) - 0,01 mg * ниацин
(Витамин ПП) - 0,7 мг витамин Б5 (пантотенска киселина) - 0.15 мг Витамин
Б6 (пиридоксин) - 0,03 mg * Фолната киселина (витамин Б9) - 8 mg Витамин
C (аскорбинска киселина) - 10 мг Витамин Е (токоферол) - 1,5 мг Витамин *
К (fillohinon) - 2,6 mg на хранливи материи во праска: * Калиум - 363 мг калциум *
- 20 mg * Магнезиум - 16 mg на * Натриум - 50 mg на * Фосфор - 34 mg на елементи во трагови
во праска: * Железо - 4 mg на * Јод - 2 mg Манган * - 140 mcg * Бакар - 50
МКГ * Селен - 0.1 mcg * Флуор - 4 mg на * цинк - 170 mcg калории праска
100 гр праски содржи во просек околу 46 калории. Праска здравствени придобивки
Праска праска корисно за бубрезите, црниот дроб, жолчно кесе,
покажува срцевиот ритам болести, атеросклероза, болести на
дишењето, анемија, констипација, стрес, болести на желудникот, со ниска
киселост. Сок од праска овошје има диуретик, хематопоетски, антиеметици,
expectorant и благи лаксативно дејство, ја зголемува секрецијата на дигестивните
жлезди, промовирање на варењето, ја подобрува функцијата на црниот дроб, го зголемува
отпорност на појава на малигни тумори
превентивна мерка против стареењето. Особено ефикасна е употребата
постот. Кога праска на штета Од праски содржи доволно голема
износот на шеќер, а потоа поради оваа причина тие не се препорачуваат за болест
дијабетес мелитус. Праските се контраиндицирани во следниве случаи: * * Алергии
* Дебелината и луѓе со високо-нанижани нервен систем (праски и праска
сок има стимулирачки ефект) Автор: Александар Кузњецов

Share This Post: