Една од најчестите и вообичаени летни плодови на нашиот бенд
претставува рудник на корисни супстанци

Опис слива слива - името на овошје дрво и плодот на истото име.
Домашна сливи мислам на Мала Азија, Кавказ и северен Иран. Денес
слива одгледува во повеќето земји со умерена и ладна клима.
Во светот постојат неколку стотици сорти на сливи, од кои емитуваат
три основни сорти: на европските, јапонските и Источна Азија. Овошје сливи
- Мали овални плодови со мазна кожа и релативно голем солидна
коска. Бојата на кожата во зависност од одделение може да варира од жолта
да црвено и темно виолетова. Пулпата на зрел плод и сочни и слатки
слатко-кисело. Сливи се јаде свежа, конзервирана
и суви (сливи), како и тие се подготвени сокови, овошни пијалаци и
ликери, метеж и бонбони. Значајно е, дури и за време термичка обработка
слива зачувува најголем дел од своите хранливи состојки. Состојки 100 гр сливи
Сливи содржат следново: * Вода - 87 g * Протеини - 0,8 g * Јаглехидратите - 11.2 g (т.е.
Дел од моно-и дисахариди - 9,5 g) * Диетални влакна (целулоза) - 0,5 g * лененото
- 0,9 g * органски киселини (јаболкова, лимонска, винска и quinic) - 1.3
R * пепел - 0,5 g слива слива витамини: витамин А - 0,1 mg витамин *
Б1 (тиамин) - 0,06 mg на витамин Б2 (рибофлавин) - 0,04 mg * ниацин (витамин
Б3 или витамин ПП) - 0,6 mg * Фолната киселина (витамин Б9) - 1,5 мг *
Витамин Ц (аскорбинска киселина) - 10 мг Витамин Е (токоферол) - 0,63
Хранливи материи во мијалникот мг * калиум - 214 мг * Калциум - 20 mg * Магнезиум -
9 мг натриум * - 18 mg Фосфор * - 20 mg на микроелементи во мијалникот: * Железо -
* Јод 500 mcg - 4 mg на * Кобалт - 1 mg * Манган - 110 мг * Бакар - 87
МКГ * молибден - 8 mcg * Флуор - 2 mcg * цинк - 100 mcg калории сливи
100g сливи, во просек содржи околу 43 калории. Корисни својства на сливи
Како дополнување на извонредните вкус, слива е познат по своите лековити својства,
но, исто така, богата со витамини, минерали и други корисни материи.
Познато е дека сливи помогне со хипертензија, атеросклероза, болести
бубрезите и црниот дроб, реума, болести на гастроинтестиналниот тракт, треска,
гихт, запек и многу други болести. Слива слива слива и
Сок * се препорачува за превенција и третман на анемија * нормализира
Нервен систем * дезинфекција на устата и гастроинтестиналниот тракт
(Особено слива темни сорти) * поради високата содржина на калиум се
диуретик ефекти * помогне во борбата против замор и несоница *
користат за зголемување на апетитот зголеми расположението * * се отстрани од телото
лошиот холестерол * се одлична превентивна и за контрола на инфекција
* Значи * подобри визија ја прават кожата мазна и еластична Внимание
мозоци! Вие не треба да се јаде сливи и чистење сок за дебелината и дијабетес
дијабетес. Автор: Александар Кузњецов

Share This Post: