Придобивките од грозје и неговите деривати се подобри од другите да се каже дека
Ова е само овошје кое се занимава со проучување на својствата на целата науката
- Ampelography

Опис лоза - името на исто име и Буш овошје. Грозјето
- Еден од првите растенија кои почнаа да се посветам на луѓето. Првиот
споменување на грозје датираат илјадници години пред нашата ера, 06.05. Ое. - Веќе
тоа беше одгледуван во Египет и Месопотамија. Понатаму култура на грозје се шири
целиот свет и сега лозја може да се најде
на секој континент. Овошје грозје кластери расте доволно густа,
се состои од десетици, па дури и стотици шумски плодови. Грозјето
се сферични или овални по форма и боја варира
на видови (има жолта, зелена, темно сина, виолетова, црна
и други нијанси). Кожата е тенка, но густа доволно, а под него е
слатко, кисело, слатко или кисело и сочно каша со семиња вградени во него
(Постојат варијанти на без сено). И покрај фактот дека истражувачите сметка за
повеќе од 8.000 сорти грозје, тие се поделени само во 4 главни групи:
* * Трпезно грозје вински сорти * оценки, ќе суво грозје грозје *
за производство на слатки сок грозје Состојки 100 гр на грозје содржи:
* Вода - 80,2 g * Протеини - 0,6 g * масти - 0,2 g * Јаглехидратите - 16,8 g (т.е.
Дел од моно-и дисахариди - 15 g) * Диетални влакна (целулоза) - 0,6 g * лененото
- 0,6 g * органски киселини (винска, лимонска, оксална, јаболкова и
итн) - 0.84 г * пепел - 0,5 g витамини грозје: * Витамин А (ретинол)
- 0,1 mg витамин Б1 (тиамин) - 0,05 mg на витамин Б2 (рибофлавин) - 0,02
mg * ниацин (витамин Б3 или ПП) - 0,3 mg витамин Б5 (пантотенска киселина)
- 0,18 mg Витамин Б6 (пиридоксин) - 0,6 mg * Фолната киселина (витамин
Б9) - 4 mg на * Витамин Ц (аскорбинска киселина) - 6 mg * Биотин (витамин
В) - 4 mg на * Витамин К (fillohinon) - 0,5-2,0 mcg Витамин П (флавоноиди)
- 45 гр хранливи материи во грозје: * Калиум - 255 мг * Калциум - 30 mg *
Магнезиум - 17 mg на * Натриум - 26 mg Фосфор * - 22 mg на елементи во трагови на грозје:
* Железо - Јод 600 mcg * - 8 mg на * Кобалт - 2 mcg * Манган - 90 mcg *
Бакар - 80 mcg * молибден - 3 mg * Флуор - 12 mcg * цинк - 91 mg на калории
Грозјето: 100 g грозје содржи во просек околу 65 калории. Корисни
својства на грозје лозата Од памтивек, и производи добиени
од него, човекот користи како лек за третман на многу болести.
Составот на грозјето е повеќе од 150 биолошки активни супстанции. Месо
и сок од грозје се богати со витамини и олигоелементи. Тргни грозје содржи
восок, етерични масла, fitosterinovye супстанции, танини и бои,
и во кожа на црвено грозје, исто така, содржат супстанца reveratrol - тоа
природни фенол (карболна киселина), која може да го инхибираат канцер
болест во различни фази. Грозјето Грозјето помага со анемија, хроничен
бубрежни заболувања, артритис, дигестивниот систем нарушувања, болка
во зглобовите, и помага да се подобри метаболизмот и излачувањето на
урична киселина. Сок од грозје има антибактериски, диуретик, лаксатив,
diaphoretic и expectorant ефекти. Тој, исто така има тоник
и ресторативна ефект на телото, ја подобрува тонусот на мускулите, особено
срцевиот мускул, го намалува покачен крвен притисок. Се користи
како и анти-воспалителни, hemostatic, седатив и antianemic
средства. Сок од грозје нормализира киселина алкална рамнотежа во телото,
составот на желудникот сок, го спречува создавањето на камења во бубрезите, ја подобрува
циркулацијата и варењето, нормализира функцијата на нервниот систем и крв,
го намалува холестеролот во крвта, ја активира метаболичките процеси
во телото, го подобрува квалитетот на мајчиното млеко, нормализира активноста на
ендокрините жлезди. Сок од грозје е ефикасен во хронични заболувања
желудникот (гастритис) и цревните (atony, запек, хемороиди), како и на црниот дроб,
Жолчното кесе и жолчниот тракт, белите дробови (туберкулоза, бронхијална
астма, плеврит), анемија, хипертензија, гихт, физички и нервниот исцрпеност
телото, урична киселина дијатеза. Тоа е пропишана за горниот респираторен хрема
тракт и болест на белите дробови, ангина и улцерации во устата. Пазете се од грозје!
Вие не треба да јадат грозје и гроздов сок во: * дијареа * Дијабетес
* Оток * Хипертензија * хронични фарингит * стомачни чиреви
и дуоденумот * Во случај на прекумерна тежина или
дебелината * рак на стомакот, а исто така сок од грозје
не треба да се користи во последните фази на бременоста, како што негативно
влијае на работата на млечните жлезди.

Share This Post: