На корисни својства на морето buckthorn бил познат во времето на Античка Грција
Херодот пишува за во неговите дела

Опис на море buckthorn Море buckthorn - името на Буш или дрво, како и со истото име
бобинки. Во дивината морето buckthorn е честа појава во повеќето делови на
Евроазија. Златно-жолта или портокалова плодови на морето buckthorn се
коска, покриена со сочни пулпа и месести со мазна и сјајна кожа.
Плодот е многу сочни, со карактеристична слатко-кисело вкус и арома на ананас
и вкус. Плодови на морето buckthorn се консумира свеж или конзервиран
, како и тие се користат: * Во кујната. Од плодовите на морето buckthorn
приготвија мириси, сокови и пијалаци, џем, желе и желе, џемови
и пломби за чоколади. * Во медицината. Од плодовите на морето buckthorn морето buckthorn се
Масло се користи за лекување на многу болести. * Во козметичката индустрија.
Море buckthorn екстракт се користи како адитиви за козметика
средства. Состојки 100 гр морски buckthorn морето buckthorn содржи * Вода - 83 g Протеини *
- 0,9 g * масти - 2.5G * Јаглехидратите - 10.2 g (вклучувајќи моно-и дисахариди -
5 g) * Диетални влакна (целулоза) - 4.7 g * лененото - 0,4 g * органско
киселина - 2 g * пепел - 0,5 g Витамин Море-buckthorn: * Витамин А (ретинол)
- 1.5 мг Витамин Б1 (тиамин) - 0,03 mg витамин Б2 (рибофлавин) - 0,05
mg * ниацин (витамин Б3 или ПП) - 0,36 mg * Фолната киселина (витамин Б9)
- 9 mg витамин Ц (аскорбинска киселина) - 200 мг Витамин Е (токоферол)
- 10,3 мг Биотин * (витамин В) - 2 mg на хранливи материи во море buckthorn: * Калиум
- 71,5 мг * Калциум - 28,8 мг * Магнезиум - 19,7 мг натриум * - 3 mg Фосфор *
- 5.8 mg на елементи во трагови во море buckthorn: * Железо - 400 mg на калории buckthorn
100 g морето buckthorn содржи во просек околу 52 калории. Корисни својства на морето buckthorn
Buckthorn плодови - е вистински магацин на биолошки активни супстанции. Значи
100 g морето buckthorn бобинки содржат четири дневни дози на витамин Ц, 2-3 дневни дози
недостаток на витамин А, големи количини на други витамини и други хранливи материи.
Плодови на морето buckthorn морето buckthorn се намали болката, го инхибираат воспалителните процеси,
промовира брзо зараснување на рани, има бактерицидно дејство.
Тие се корисни за тромбофлебитис, нарушувања на автономниот нервен и ендокрин
системи, како и хипо-и avitaminosis имаат позитивен ефект врз нормализација
масти, протеини и јаглени хидрати метаболизмот. Море-buckthorn сок има анти-
choleretic, astringent, обвивна, лаксатив, хемостатскиот
и смирувачки ефект, е добар radioprotectors влијае
крвните садови, го зголемува неутрализирање на функцијата на црниот дроб и го стимулира
секреторен функција на желудникот. Море-buckthorn масло се користи во третманот на гихт
и реума, болест, рак, дигестивниот болести, вклучувајќи и
гастрични и дуоденални улкуси, смрзнатини, чирови од притисок, гастритис
со намалена секреторен активност, шеќерна болест, сенилна катаракта, хемороиди
како и менопаузата нарушувања и манифестации. Внимателно, СБ!
Треба да се напомене дека некои луѓе имаат означени свој начин на размислување
да подготовки на морето buckthorn. Симптомите вклучуваат висока чувствителност, остар
болести на панкреасот, жолчното кесе и црниот дроб. Исто така, морето buckthorn
Нафта е контраиндициран кај акутна холециститис, хепатитис, панкреатитис, дијареа.
Особено треба да обрнат внимание на недопустимост на употребата на морето buckthorn бобинки
или лекови се оние кои се склони кон малигни заболувања. Тоа се забележува
дека пијалоци од бобинки од морето buckthorn нафта или подобрување на растот на туморот. Но
buckthorn лисја, сепак, да се сопре процесот на формирањето и растот на туморот.

Share This Post: