Кајсија - не само вкусен туку и многу корисно овошје, па неговата употреба
во храната можат да имаат корист на вашето здравје .

Опис кајсија кајсија - името на истоимената плодови дрвото
и овошје. Кајсија е родното место на Кина, од која постепено се шири
целиот свет. Во Европа, кајсии дојде од Ерменија во транзит (од името
Ова се нарекува кајсија мелници во Ботаника - во Латинска
armeniacus значи ерменски). Во моментов, кајсии широко распространета
целиот свет, главно во умерена клима се наоѓа во
зона. Овошјето - средна големина, триаголник-срамнети со земја плодови,
во зависност од одделение 2-4 cm во дијаметар, со голем камен цврст
внатре. Во зависност од различни кајсија боја може да варира од бледо жолта
да сочно портокал со црвени вени и точки. Кајсиите се расиплива
овошје, па за транспорт на големи растојанија, тие солза
порано зрее, речиси зелена, и тие веќе зреат на патот.
Во храната се користи како не само овошје, но, исто така, кајсија кернелот сок и
коски. На руски, кајсија, во зависност од видот и начинот на подготовка
има неколку имиња: * zherdela - Тоа е еден вид на кајсија, карактеризиран со мал
големина и карактеристични сладок вкус * шепот - малку поголем малку суво
плод на пред-коска извади * кајсии - целиот суво овошје
со коска * kaisa - fumigated со сулфур диоксид и малку суво овошје, проследен
* Сушени кајсии - половини суво овошје fumigated со сулфур диоксид и суво
на сонце по неколку дена во составот на кајсија 100 гр. кајсија содржи:
* Вода - 86 g * Протеини - 0,9 g * масти - 0,1 грама * Јаглехидратите - 10,8 g (вклучувајќи
моно-и дисахариди - 9 g), * целулоза - 8 грама * лененото - 0,7 g * пепел - 0,7
R * органски киселини (јаболкова, лимонска, винска) - 1 g abrikosVitaminy
Кајсиите: * Витамин А (бета каротен) - 1.6 мг Витамин Е (токоферол)
- 0,95 mg витамин Ц (аскорбинска киселина) - 10 mg витамин Б1 (тиамин)
- 0,03 mg витамин Б2 (рибофлавин) - 0,06 mg * ниацин (витамин Б3 или ПП)
- 0,7 mg * Фолната киселина (витамин Б9) - 3 mg хранливи материи во кајсии:
* Калиум - 305 мг * Калциум - 28 mg на * Магнезиум - 8 mg на * Натриум - 3 mg Фосфор *
- 26 mg на елементи во трагови во кајсија: * Железо - 700 мг * Јод - 1 mg * Кобалт
- 2 g * Манган - 220 mcg * Бакар - 140 mcg * цинк - 82 mg на * Флуор - 11
г Калории 100 гр кајсија кајсии содржи во просек за 40-47
kcal. Предности кајсија кајсии користи во медицината како свежо и
во сува форма. Поради високата содржина на калиум и железо, кајсии и
Кајсија сок е неопходен производ во исхраната на бремени жени
како и пациенти со кардиоваскуларни заболувања и анемија. Користете
кајсии назначи луѓе претрпе срцев удар кога аритмии, мијастенија гравис, неуспех
кардиоваскуларни и други болести, како и пациенти кои ги користат голем број на
лекови (особено диуретици и срцеви гликозиди).
Кајсија сок е диуретик и анти-инфективен својства, има
хематопоетски и анти-канцер ефект е благ лаксатив, zhazhdoutolyayuschim
и antipyretic агент. Кајсија сок е индициран за коронарна артериска болест
срцева аритмија, кардиоваскуларни заболувања, што доведува до едем
и висок крвен притисок, запек, туберкулоза, анемија, кожни заболувања,
дебелината. Тоа е исто така корисни масло добиено од кајсија јами - благодарение
својата ниска вискозност се користи како растворувач за некои лекови
подготовките за поткожно и интрамускулна инјекција. Исто така кајсија
масло се користи во производството на одредени медицински масти и козметика
средства. Контраиндикации за употреба вклучуваат кајсии, зрел плод
значителни количини на шеќер (20%), па нивната употреба е контраиндицирана
пациенти со дијабетес мелитус.

Share This Post: