Одговори на прашања од читателите vertebrologist лекар, неврохирург , бидејќи MC . Игор
Borschenko .

Во вратот, "гаден" и рака вкочанети ... - Многу работа на компјутер загрижени
главоболки, често се чувствуваат трнење или "трнење" во вратот. Една неодамнешна
време често се разбуди во текот на ноќта поради вкочанетост, тече рацете или нозете.
Кој доктор да одат? - Вкочанетост во рацете или нозете може да биде манифестација на
сериозна болест - грлото миелопатија. Ова значи дека оштетување и уништување
клетките на 'рбетниот мозок на ниво на цервикалниот' рбет. И да се
оваа состојба може во било која возраст, тоа е многу млада и луѓето. Повеќето
миелопатија е честа причина на грлото на матката herniated osteochondrosis и
интервертебралните дискови. Помалку би можело да предизвика вкочанетост во рацете на синдром може да биде
невропатија. Прави разлика меѓу овие две држави да квалификувани невролог
или vertebrologist (доктор кој специјализира во лекувањето на 'рбетниот проблеми).
Не само во форма на триење и авто-масажа. Ако вашиот проблем
поврзани со оштетување на нервниот систем, тоа може да наштети. Тастатурата треба да
биде на папокот! - Јас работам на компјутер. Постојано се чувствувате болка во
вратот и подрачјето околу вратот, а понекогаш многу остар! - Многу часови седејќи
на компјутерот - најчестата причина, предизвикувајќи на грлото на матката osteochondrosis
во канцеларијата на работниците. Кога некој ќе седи, постои присилна склонение
цервикалниот 'рбет ", ретракција на главата меѓу рамениците." Засилена градите
кифоза (виткање задниот дел на градите), лумбална lordosis исчезнува (девијации
напред). И сите заедно го предизвикува сериозни мускулен спазам на мускули
во прилог на пониски грлото на матката пршлени, Плешките, горниот дел од градниот пршлени.
Значи, по три часа на седентарен начин на работа на лице се чувствува остра, пирсинг
болка за време на движење во 6 - 7 грлото на прешлен. Болката полесно
се спречи отколку да се лечи. Како мерка на претпазливост треба да ги користите
посебни ортопедски седишта навалена напред седиште. Тастатура
треба да биде поставен доволно ниско на нивото на папокот, можеби, на посебни
биро фиоки. Монитор, пак, е доволно високо - на
око. Секој час или повеќе треба да се направи mikropauzy, при што трошоците
врши мала салата, во режија на одмор, односно релаксација
мускули. На задната страна е "како" желе и овошје - "рушење" врати на теренот канцеларија
Труд ... Дали пациентот назад во одредена диета? Дека "сака", а кои
"Не како" 'рбетот? - Лош назад "не сака" прекумерна тежина, што
ние се добие од јадење брза храна и друга храна не е поврзана со категоријата на здрави.
За жал, посебни оброци или диети за здравствена 'рбетот не постои.
Се разбира, желе и други јадења користење желатинирање агенти се подобри
состојба на 'рскавицата во телото, вклучувајќи го и' рбетот, но
ова не е решение. Кога osteochondrosis храна треба да се
различни, се калциум и млечни производи, витамини и минерали.
Ова ќе го спречи стареењето на коскеното ткиво, остеопороза и брза
стареење 'рскавица. Зошто "флип" на пршлени? - Зошто "флип" на пршлени
на движење, на падините? Апелираше до chiropractor, па предвремени
се зголеми. X-ray слики на торакални пршлени се уште се раселени. -
Најчесто чувство на "клик" на 'рбетот е поврзан само со звук
ефекти во интервертебралните зглобовите. Тоа не е опасно. Повеќе ретко е поврзан со осификација
Некои лигаментите на 'рбетот. Ако "крек" не е проследено со болка,
не можеме да го игнорираме. Ако болката моментов, тоа треба да се
испитува. Во една нормална 'рбетот радиографија, дури и во поместување
не треба да биде. За жал, chiropractic не може да исправи на пршлени.
Потребно е само мускулен спазам. Јас Ви препорачуваме да земе повеќе во-длабочината на испитување
и професионални совети. BTW, витамини за 'рбетот за да се подобри
состојбата на 'рскавицата, сврзното ткиво на интервертебралните дискови и крв
Треба Витамини Б3, Ц, ПП, Е. - Витамин Б3 (пантотенска киселина) е вклучен
метаболизмот, го регулира нервите и моторната функција, го намалува страна
ефекти на лекови. Најдобро е да се апсорбира од јајца, зеленчук, зелени.
- Askorbinki (витамин Ц) се подобрува еластичноста и цврстината на крвните садови, ја намалува
воспаление. Подобро се апсорбираат од колковите, buckthorn, црна рибизла,
слатка црвена пиперка, брусница. - НП (други имиња: никотинска киселина,
ниацин, никотинамид) обезбедува мобилните ткиво дишење и протеините.
Тоа е добро се апсорбира од свеж грашок, грав, леќа. - Витамин
Е (токоферол) успорува оксидација процеси во ткивата, нормализира
мускулите и зглобовите. Повеќето од токоферол во растителни масла, јунешко месо
црниот дроб, бриселско зелје, брокула.

Share This Post: