23 Септември Петар и Павле . На овој ден во Русија слави празник Есен
Питер Пол Fieldfare . Од тој ден почнаа да се собираат на планината пепел , кој стана
послатка по првото утро настапи.

Собирање на шумски плодови Роуан требаше да ја напушти дел од дрвото за птици. Велики
Роуан се смета за родот на ладен зима. Роуан дрво често се нарекува горчлив и
не само за вкусот на пурпурна бобинки. Една легенда вели дека тие живееле
еднаш на бела светлина на момче и девојка. И тие сакаа толку многу,
Ништо и никој не можеше да ги одвои, ниту високи богатство, или клевета,
Не предавство на пријатели. Но, штом еднаш на момчето бил нападнат и убиен грд непријател директно
пред нозете на неговата сакана. Девојката се претвори во очај на Бога со еден
се изјасни дека тој не ги остави. И Бог се смилува на љубовниците, со што
Жена во планината пепел. Од тогаш таа се лула на гробот на некој близок, и зрели наесен
нејзините црвени бобинки - симбол на крвопролевање и взаемна незгасната љубов. Роуан
Заедничко - Sorbus aucuparia - на листопадни дрвја, грмушки, ретко од
Розоцветни семејство. Коренот систем е блиску до површината пепел
почвата. Прав багажникот покриена со мазни сива кора и да достигне висина од
20 метри. Младите гранки многу меки пепел. Листовите се триаголник,
imparipinnate, обично се состојат од 11-19 листови, со остри заби
на краевите на пролетта остава pubescent подолу, подоцна glabrous. Белата или
pinkish цвеќиња групирани во густи inflorescences umbels 10-11cm во дијаметар. Цутови
Роуан Мај-Јуни. Во многу пепел бои на нектар. Овошје - сочни, топчеста
Јаболка виолетова или портокалово-црвено овошје зрее во септември. По
Првиот мраз плодовите на планината пепел изгуби горчина и astringency, и да стане
слатка. За терапевтски цели, во пролет за време на цветни цвеќиња собрани пепел.
Овошјето се зрели, собрани во септември. Во плодовите на планината пепел содржи:
витамините Ц, Д, Е, каротин, фолна, јаболкова киселина, лимонска киселина, од суштинско значење
масло, горчливо. азот, и танини, шеќери, пигменти, алкохол
сорбитол, антибактериски супстанци. Листовите на пепел е многу богата со витамин
Со до 80-84mg%. Роуан во Русија одамна се смета за драгоцено медицински растенија.
- Се користи за Ryabinovoye вино и пиеја тоа да се излечи многу
болест, уроци, штета, неуроза, исцрпеност. - И за различни болести
лошо трипати се искачи преку сецкани на половина и се поврзани на рабовите
Роуан дрво или грмушка преку пепел. - Бобинки се јаде планината пепел да
се заштитат себе си од долна, анемија, анемија. - Тие се администрира во болести
бубрезите, црниот дроб, дијабетес, болести на гастроинтестиналниот
тракт, хипертензија, атеросклероза, хемороиди. - Ако бремената жена
јадење Роуан плодови, тогаш тоа не е токсичност. - Лушпа на цвеќе Роуан Луѓе
Медицина е пропишана за болести на тироидната жлезда, црниот дроб, настинки,
кашлица, хемороиди, женски болести. - Сок од пепел ја подобрува циркулацијата,
го намалува крвниот холестерол и го зајакнува капиларите. - Во спротивност на
менструалниот циклус, во периодот на менопауза ги тинктура од плодовите на планината пепел.
250 гр. овошен шеќер и 1 литар вотка, инсистираат на тоа 2 недели во темно место.
Вирус, се 30 капки 3 пати на ден пред јадење. Роуан не се препорачува
имаат покачена згрутчување на крвта и тенденција за тромбоза. Во кујната
на пепел да тинктури, џемови, желеа, мармалади и подготвени кутии
за пити. Во Козметика, Роуан успешно се користи друг старата руска убавина.
- За чистење на кожата. До 2 лажици. лажици планината пепел пополни толку многу сок
пченично брашно во дебела крем супстанција. Примени
на твоето лице за 15 минути. Отстранете ја крпа, а потоа се мијат со топла вода, исплакнете
лице со кул, најдобро минерална вода без гас, а не ги избрише. - Маска
за мрсна стареење на кожата. Стискаш сок од пепел - 2 суп.л-патки. лажица, се додава
А меки пилешки протеини. Ако вашата кожа е осетлива, тогаш земи 1. на сок
и 1. лажица вода. Потопете газа состав и применети на лицето 2 пати
недела за 15 минути. Измиете со вода на собна температура. Во текот на 15 маски. -
За да го насочите на крвните садови. Стискаш на сок од планината пепел, се меша со вода 1:1, истурете во калап
за мраз да се стави во фрижидер. Избришете чиста соба со напредни
садови со коцки мраз 3-4 пати на ден. - За зрелост на стареењето на кожата. 1
Уметност. Роуан сок се меша со 1 лажичка маслиново масло и 1 лажичка
Eau de Cologne со лажица. Избришете чиста кожа наутро и навечер. - За сува кожа.
Измешајте 1 суп.л-патки. Роуан сецкан 1 жолчка од јајце и 1. Лажица крем.
Спроведување на кожата за 15 минути. Измиете со стапче натопи во зелен чај остава
чај. Спроведување на негување крем. - За мрсна коса исплакнете по шампоан.
2 суп.л-патки. лажица плодовите на планината пепел пијалак во термос со 1 литар зовриена вода,
1 час, мозоци, исплакнете косата. Јасновидците велат дека ако во вазна на чело
стави sprig на планината пепел, со црвено овошје гроздовете, љубов меѓу маж
и неговата сопруга ќе трае до крајот на векот.

Share This Post: