Тие велат дека откако Виножито исчезна , како и секогаш на небото и расфрлани
Освен , и каде што фрагменти од Виножито допре почвата, се зголеми убава
ЦВЕЌЕ - ирис . Или јавете се на нив affectionately како нашите предци - тоа е , драги мои ...
Почитувани , сакана.

Друга легенда вели дека кога земјата првиот изникна ирис,
тие се восхитуваат сè, и на боговите, луѓето и птиците и животните. Кога зрели тоа
семки, ветрот ги дувна за да го прослават во светот, и процвета во различни
места на планетата боја ирис - жолта како сонце, виолетова, колку
силуети на планините, црвена, љубов, и сина, како син езерата и небото сјај.
Перуника се познати на луѓето уште од дамнешни времиња, па така, на островот Крит се најде
фреска на ѕидот на палатата на Кносос, кои најмалку 4.000 години.
На оваа фреска отсликува свештеник, опкружен со цветаат Перуника. Во средниот век
Перуника прерасна во градините на замоци и манастири, а потоа тие се појавија во
Градини жители. Во Германија, ирисот се нарекува меч Lily-на-зад листовите, навистина
како мечеви. Во Русија, тие понекогаш се нарекува cockerels ... во христијанскиот свет
Тие ја симболизираат страдањето на Богородица. Во древниот Египет, овие убави цвеќиња
беа симбол на елоквенцијата. Во родот Ирис околу 200 видови на растенија. Внатрешна
Ирис е Јужна Европа. Во принцип, ирис заеднички во умерените
суптропски клима - во Евроазија, Северна Америка и Африка. Дивиот ирис
многу медитерански земји, Југо-Западна и Централна Азија. Во Русија расте
околу 80 видови. Повеќето од нив - е култура растенија
во градини и паркови. Диви Перуника растат во различни места - во степите, пустини,
во мочуришта, на бреговите на бари, во дабови шуми. Ирис - Ирис Л. - Повеќегодишна
трева на семејството на ирисот. Името "Ирис", "iridos" се случува
од грчкиот збор за "Виножито", и со оглед на семејството бидејќи на Виножито на разновидност и
Убавината на цвеќе. Според легендата, името дадено цвет грчкиот лекар
(Околу IV век пред нашата ера. Ое.) Хипократ. Видови име - "psevdakorus" - дека
на грчки значи "лажни". Ризом Перуника имаат дебела, сочни,
притаен, бледо кафеава, во контекст на светло розова. На ризом е ирис
чување храна резерви. Матични сочни, директно од 30 до
150cm во височина. Лисја рамен, две ред, зелена, ensiform. Цвеќе
еден или во снопови, голем дебел на долги стебленца на бело, јоргованот,
јоргованот, виолетова и други бои. Ирис цвета во мај и јуни. Овошје - голем
триаголен елипсовидна или цилиндрични, триаголник кутија со
брилијантни големи семиња. Семињата се шири на различни начини.
Некои ветер смени, а другите - мравки, привлечени од јадење додаток
достапни на семето. Ирис ризоми веќе долго време се користат во лекови
цели. Нивната аптека името - orris. Етерично масло на коренот зрачи
мирис на темјанушки. На ризом содржи: витамин Ц, шеќер, скроб, етерични масла,
iridin гликозид, сапонини, флавоноиди, mucilage, смола, танини,
органски киселини. Иако хемискиот состав на растенијата досега изучува
не е доволно. - Во античките времиња беше забележано дека супа orris
решава, стврднати, солидни тумори, "свињи" и на бебето акни. - Во
ирис ризоми народната медицина се користи како diaphoretic, expectorant
и лаксативно. - Исплакнете смирува забоболка. - Сок од
ирис ризоми и билни чаеви се користи како анестезија во Катар
желудникот, цревни грчеви, главоболка, болки во грлото, бронхитис,
пневмонија, и отечени лимфни јазли, и како диуретик
на dropsy. - Инсистирајте. 2 лажици мелено корени да се пополни една чаша
зовриена вода на собна температура, оставете преку ноќ, мозоци. Земи
2 уметност. лажица 3 пати на ден за 30 минути пред јадење. - Во ароматерапијата "orris
корен "се користи како седатив. - Бланширан во брашно корени
ирис може да се додаде тесто, се користи како ароматични средства,
во мали количини вклучени во зачини. Во Ерменија, на ливчиња се варат
џем. - Парфем на ирис етерично масло со вкус на креми, сапуни,
Eau тоалетни. - Путер тврд карамел е дел на забот во прав,
прав. - Да се ​​обезбеди дека кожата е мазна, свилен и јасно на акни
акни миење користи лушпа на ризом. Покрај тоа, на миење
оваа супа бледнеат пеги и мазна од брчките. 1 лажичка
земјата ризоми истурам 1 чаша врела вода. Кисна за 30 минути,
мозоци. Се чува во фрижидер за 2-3 дена. - Истото лушпа е погоден за
Douching во болести на жените. - Лушпа на ирис помага да се елиминираат
првут и сувоста. 2 суп.л-патки. лажици шеќер и 1 литар врела вода, pokipyatit 02.03
минути, да се инсистира 40 минути, кул. - Сок од ирис нанесуваат во главата
губење на косата и да се стимулира нивниот раст и густина. Во старите денови
девојките со iris поттикнуване момци. Кубење цвет, велејќи:
"Ирис, ми одат на мојот дом да живеам, и со нас и мојот сопруг, слуга на Бог
(Име) ". Ако успешно, брак, исушени цвет треба да се отстрани, се чуваат
треба да се за живот во едно затскриено место.

Share This Post: