Прозрачна внатрешен дизајн - на повеќе нивоа систем на различни осветлување
инструменти, кои истовремено го решава функционални , естетски и емоционални
задачи во согласност со именување на една соба.

Во кујната, на пример, ние сме пред се заинтересирани за функционален аспект на
осветлување "работа". Исто така, ние не се рамнодушни на степенот на просветлување
бирото во канцеларијата. Во спалната соба или дневна соба во преден план
прашања на естетиката и поддршка емоционална атмосфера за релаксација.
Еве ние би сакале, или атмосфера сјај "кожата сенка на огнот" со мистериозни
играта на сенките на ѕидот, или, обратно, на празникот искра на кристално
лустерот во дневната соба, лебдејќи во безброј чаши рефлексии ... Во принцип,
во оптички дизајн, со сите негови рационалност содржи елемент
магија. Светлината - толку силна и еластичен "материјал", што може да
Можете да "sculpt" која било слика на објектот. Театар, филмови, фотографија - сите овие
уметности "апелирам" со светло, постигнувајќи впечатлива ефекти. Применета
за внатрешни, значајни за современиот човек е многу повеќе од само
"Машина за живеење" дел од светот е зголемен неверојатно. Дизајн на системот
осветлување - ова е еден од најважните моменти на дизајнерот во креирањето на
палета на различни слики за внатрешни работи. И ако на објекти и нивната просторна
односи во стан е толку статична, на светлината "оркестрација"
објекти во споредба со нив виткање до бесконечност. Сега се разгледа
компоненти на осветлување дизајн. Што е светлина на светлината, има многу
карактеристики на прозрачна флукс, осветленост, контраст, светлина интензитет. И со нив "игра" различни
осветлување дизајн. Вештачка светлина има боја. Сите видови
бои зависи од природата на изворот на светлината, на пример, во лампи
доминираше жолто и нема дополнителни сина и виолетова зраци.
Затоа, зелена и сина боја во затворени простории со лампи
полошо отколку во природна светлина. Во однос на боја светлина е поделена
да "топло" и "ладно". Овие особини се утврдени со изборот на филтер во боја,
инсталирани во осветлување тела, како и ставовите на одразува површини
Текстури типови на ѕидови, ткаенина позадина направи насочен светлина дифузија,
дека е мека во некои типови на системи за осветлување обезбеди
рефлектори, боја и површина се, исто така, силно влијание како резултат на
како резултат од светлината. Слаб ефект атмосфера портокал ламба, на пример, се постигне
користење на бакар или елоксирани жолта површина. Извори на вештачки
светлина поблиску до природна светлина во просторијата, така што е безопасен за окото
човек. Во модерните згради се три "семејства" на лампи,
халогени и флуоресцентни светлина. Како тоа или не, тие само како сонце, и во рамките на
нејзиниот спектар, секој "семејство" живее во одредена област, зрачи
светлина во соодветна опсег. Ентериерите се користи главно светилки
блескаво и халогени светилки. Главната предност на халогени
светлината е висока моќност со намалена околу три пати на ниво на
потрошувачката на електрична енергија. Можете да висат насекаде во станот на градници,
организира во просториите на дрвените подови светилки, и да платат преку шалтер не ќе
повеќе од еден сосед. Сепак, трошоците на работењето на светлина во изобилство
конфликти со трошоците за купување на истиот. Халогени светилки треба трансформатор,
тоа е, се разбира, го крева цената. Светилки со вжарено, сепак, е поевтина, но
консумираат повеќе електрична енергија. Навистина, во последниве години развиена
модели со различни типови на обложување што го прави светилки, некои
galogenok предности, особено профитабилност. Постојат два традиционални
системи за осветлување кои ги инсталирате во становите и кој може да
дизајнер: локални и церемонијални. Претходно, за прв уникатно
служеше како sconces, столни ламби и кат светилки, и за вториот - на лустерот. Но, трендови
лесни индустриски развој се такви што сега со овие две функции да се справат
било осветлување тела - на сметка на rheostatic гајтан. Таа им овозможува на
прилагодување на осветлување на просториите, кат светилки и моќта на една добро
доволно за соба. Од друга страна, сите 12 светлата кристално лустерот
може да биде малку топло, пополнување на самракот спалната мистериозни трепет ...
Последниот случај му припаѓа на интимни осветлување. Меѓу најновите случувања
во оваа област - со ефект на "ѕвезденото небо". Тие се состојат од оптички влакна
проектор и филтер. Сите стакло влакна имаат различни дебелина и
различни дизни. На дискот филтер со загревање на уредот ротира побавно,
и проектирани на таванот "ѕвезденото небо" во бранови ја менува бојата.
Атмосферата создадена од страна на мистериозен и обвивна. Видови на светлосните зраци во дизајнот
внатрешни работи ги користат сите видови на светлосните зраци во вселената. Прво,
точка светлина. Прозрачна флукс доаѓа од локализиран точка се наоѓа
или на таванот или во средината или на пониско ниво (ламби, sconces,
подна лампа, итн.) Место светло е насочен и ненасочен, во зависност
на целта на ламба. На пример, развој на главната маса светилки
напорите на дизајнерите се фокусираше на организирањето на контролирани точка на светлина.
Второ, тоа е дифузна директен светилки со големи сјајни површини
како, да речеме, флуоресцентна светилка или сферични. Трето,
овој рефлектираната светлина. Ако се погледне на природата, тоа е најмал безопасни.
Секој знае што е најдобро чита додека лежи во некоја импровизирана лежалка во градината од на топло
плажа. Во шумата, сончевите зраци, "скокање" од лист на лист во различни
агол, да стане мека, расфрлани и не гумата на очите. Спротивно на тоа, во
отворен простор на страната само осветлени темни очи.
Тоа е причината зошто повеќето модерни систем за осветлување стави рефлектори.
Протокот на светлината од ламба прв хит во нив, тогаш во таванот ogbrasyvaetsya
а потоа дисперзирани во вселената. Светлината + светлина = покриеност
силно ја менува бојата. Значи пред да го купат било "обоени" елемент
за иднината на внатрешен дизајн (текстил, бои, позадина, теписи, мебел
итн) надлежен дизајнер "чувствуваат" на својот модел, не само во природните
светлина во продавница, но во осветлување, кои ќе бидат инсталирани во станот.
Во спротивно, лесно може да се случи, да речеме, една убава плава тепих заедно
со внимателно избрани за него Blue ансамбл на мебел и опрема
во соба со "топла" светлина ќе се претвори во безначајна монтажа myshinoseryh
предмети што се чинеше дека вцепенен на sleepwalking транс, целосно
Заборавајќи на оригиналната боја идеја. Постојат специјални coloristic
табелата се прикажани како "топло" и "ладно" вештачка светлина влијае на
мутации во спектарот на бои. На пример, пастелни нијанси на жолта (во бел ден
светлина) е посветла отколку во "топло" светло и е многу слаба, и сива
со "ладна". Тоа е добро познато дека бојата на ѕидовите, подот и таванот може да се
промена нашата перцепција на големината на собата. Темни бои направи соби
долниот таван - подолу. Светли бои даде соба оптички продолжување
се чини дека повеќе пространа, на тавани "се зголеми." Студот сини тонови создава впечаток
простор. Ѕидовите и таваните се оптички повлекува. Топли бои со различни
присуство на црвени имаат спротивен ефект. Се чини дека тие се движат нагоре
на публиката. Топло жолти тонови се помалку агресивни од црвените.
Темно нијанси на светло тесна соба - се прошири. Зборувајќи за осветлување дизајн
за внатрешни работи, треба да се разгледа овие ефекти одделно за секој режим
осветлување. Светлината дава мебел на животот на своето
и особено "израз на лицето." Тие доаѓаат во нови просторни односи.
Нивната контурите може да се растворени во воздух или во спротивно ќе стане јасно,
спротивставени и "мускулести." Нешто погоден од темнината на поблиску, нешто се одложи
во сенка ... Доаѓа време на блаженство за сите со полно работно време во една соба специјално
- Со цел дека "возраст". Стар мебел добива млади свежина
и благодатта, избледени завеси - повторно од Муслин и кадифе, осакатени сретна планирање
надвеси ѕидот станува мистериозно и доброто ... и така натаму и така натаму -
светлина секоја ноќ создава својата приказна. Сепак, секоја приказна има свои закони,
неговата приказна и песна. По разгледување на нив, секој е способен за stach волшебник, или,
ако posovremennomu - фотограф, креативните светло од своите слики
внатрешни работи. Значи ... Режија светлина за осветлување дизајн е многу "пријателски" со огледала.
Огледала визуелно "отворен" на ѕидот. Овој вид на "внатрешна прозорци" во
внатрешни работи. Во комбинација со страна осветлување, што фрла "светлина
превезот "на размислување, zerklo двојки простор од собата што се потсетиме
"Авантурите" животниот простор "лоши стан" на топката во Woland. За визуелна
"Зголемено" или "наклонете" таванот треба да се користи студена светлост
тонови и суптилни сјајна текстура. Тие се како тенок слој на шминка, "надредениот"
светлина - и илузија е завршена! Покрај тоа, во форма на zavisimoti светло место
таванот "се движи надвор" во еден правец или на друг. Единствен осветлување на таванот-кат
светла или од стреата суспендиран тавани обезбедува непречено
окото "лебди". Единственото нешто што не треба да ги покрие лошо исечените
површина грубост, пукнатини и други дефекти - светлината на нивните потесни
нагласи. Ако се соочуваат со задачата на визуелно "подобри" на собата треба да биде
се избегне тешка и гломазна надземни осветлување тип на ширење на
лустери - бидејќи современиот осветлување дизајн има многу прифатливи
алтернативи, не преоптоварување на просторот. Има за цел да се олесни визуелна
и проширување на домот може да послужи како монотоно светлина авиони на ѕидовите.
Важно е да се одговара на површината одраз својства и боја карактеристики
светлина, која е на тенок филм, како вода, покријте ѕидот. Ако соба
премногу долго, усогласување на нејзината големина помага акцент осветлување
Далечински ѕид. Сепак, другите ѕидови треба да бидат опфатени подеднакво.
Сепак, во прилог да учествуваат во светот на архитектурата трансформации во природа
простор, може да стане "магија фенер", што е незамисливо без
"Сенка игра." Ова исто така важи и за ден и вештачки. На екранот тука
- На ѕидот. Актерите често - растенија, статуи, облик на исечоци
во глинени лампи. Светло, како по правило, на самото место и насока. Тој е како
ќе дојде од центарот на "екран". На естетски ефект се бара од страна на
На овој начин, страшни. Ѕидот е населен со сенки, и има соби
нови значења. На пример, на собирот со темно дрво во огнот ... Во прилог на обработка
границите на просториите suschestvuyuet одреден правец на светлината во внатрешноста на маса
соба. Ние не ќе се справи со сите технички прашања "контемплативен" светлина
слики, ниту функционалните аспекти на организација корисни за око осветлување
работното место. Ние само се напомене дека, со несомнени ги во предвид овие фактори,
Може да се изгради некаков вид на светлината dramaturtyu помеѓу елементите на внатрешноста, создавајќи
секој пат кога нивниот нов просторен конфигурација. Исто така може да се постави
осветлување акценти насока на погледот, итн Значи не постои
план дури и осветлување во текот на собата. Во овој случај, соба
губи контурите, се чини здодевен и досаден брзо, како што
нема тензија и контраст. Точни да се одржи на светлината octrovki
преку различни извори. Близината на светлината и темнината се буди асоцијација
со природата, создава атмосфера расположение и му кажува на соба светлина ритам.
Во светлината на денешната режисерско разлика, конвенционално, американските и европските
стил. Американците - индивидуалисти, и тие ги имаат сите осветлување куќи изградени
на ѕидот. Тие не користат лустери. Парадоксално, сатурација на станови
Вол светла може да се заштедат пари - затоа што луѓето секогаш
постои само едно место, да речеме, на каучот или на маса. Целосна
светлина е вклучен само за пристигнување на гости, што се случува ретко. Чувството на
стан со "американски" режија светлина осветлена двојна локалните
области психолошки одвојува членови на семејството, но бидејќи секој има свој
микрокосмос, и заслужува почит! "Европската" стил вклучува користење на
лустери. Тоа дава светлина парада, која се чинеше дека се едно семејство заедно
на иста маса. Како епилог Прв на уредување на станот,
бидат земени во предвид колку што е можно момент, сите "добрите" и "против". Внатрешни работи
како на филм, во режија на вас и на дизајнерот и сценариото - Вашиот
начин на живот. Осветлување дизајн дом треба да биде во хармонија со дизајн пресврт
мебел завеси, растенија, заедно со вас во станот живее слики на ѕидовите,
роднини, Домашни миленици - тие исто така мора да влезе во сценариото. И ако
"Филм" за внатрешни работи шут и, седите на стол, вклучувајќи и еден кат светилка,
Секогаш ќе се чувствуваат совршена среќа!

Share This Post: