Од каде да почнам ? Првиот чекор во дизајнот - тоа е визуелно претставува
ќе изгледа вашата соба на крајот. Можете да се обратите за помош
професионален дизајнер , она што ќе ви покаже како да се зголеми
простор и предложените опции за вашата соба декор.

За оние кои сакаат да стори сé што себе си, ние ви нудиме неколку начини да се
Како да започнете: * Започнете со идеја - Можеби сакаш, што ќе вашата соба е
посебно место дека ќе даде дефинитивен чувство дека те потсетува на некој близок
место. * Започнете со фотографии или дизајн соби соби Вашите соништа
- Проверете списанија, книги, веб сајтови, и покажува на идејата за внатрешна
Home Design. Имајте на ум, или скица, запишувам деталите на оние соби,
кои се најчесто во близина на вашиот личен стил. Овој чекор ќе ви помогне во исполнувањето на
со дизајнерот или директно до вас лично во дизајнот на вашата соба. *
Започнете со историски дизајн и архитектура - Ако дизајнот на вашиот дом
посветени на еден стил, на пример, поставен во викторијански стил, внатрешниот
соби може да биде украсена во овој стил. Можеби вашата куќа е изградена
Неодамна, и сакате да се создаде чувство на стариот тоскански руралните
дома. Главната работа да започне! Како што вели поговорката се плашат од очите и рацете се направи. Вие не
информации како на работа сте вклучени во главата. За мене лично, голема соба
поврзани со голем простор. Тој простор, што е, сакам
не ќе се направи многу различни соба мебел. Не знам како
Јас и ти секогаш парадокс: на помала соба, повеќе
работи во неа. Кој некогаш се пресели во помал простор во поголема потреба да се разбере.
И работите не како многу зголемени, но уште има простор за повеќето недостасува.
Така покажуваат дека по мотото: новата голема соба минимум на нештата!
Чекори за да се претвори во вистинска саканиот Прекрасна соби добиени
во случај која започнува со идеја или инспирација, што доведува до
изборот на стил или дизајн тема. 2 Изберете
својата палета на бои, материјали и мебел. 3 Тогаш боја на ѕидови и плафони
боја, декоративни заврши, или Poquelin позадина, кои отелотворуваат
и одговараат на вашата избрана стил. 4 Сега, бидете сигурни дека вашиот
секс со општите стил. Ако не, стави нова килим, ламинат,
плочки, или душеци. 5 добиете функционален и соодветен за вашиот домашен ентериер
6 и мебел на крајот додадете некои детали во декорацијата на прозорци, осветлување
и други дизајнерски елементи за успешно дизајн и дизајн
големи соби, потребно е да се разбере елементи на голем проект.
Тие вклучуваат: Боја - различни комбинации и како да се користи
бои може да се научи од проучување на бојата теорија, или врз основа на бојата на дизајн.
Не се плаши од бои! Тие нè опкружува во секојдневниот живот. Ти барем го погледне
на градината пред вашата куќа за да вашата гардероба, или барем на јадење
плоча. Светлината - без оглед на тоа дали сончевата светлина или светлина од
подна лампа, има огромен ефект на бојата и изгледот на целиот простор.
Простор - во секоја соба има позитивни и негативни аспекти
во однос на просторот. Преку звукот планирање на просторот, можеме да
направи вашата соба поудобно и функционален. Обликот и големината - облик
- Ова краток преглед, а јачината на звукот е три-димензионални квантитет. На пример,
форма на кутија - на плоштад, но со обем - CU. Линија - употребата на хоризонтална
вертикални, дијагонала и заоблени линии создаваат движење и правец
во собата. Структура - на било која површина е структура која е
сјајни / мат, мазна / груб, или меки / груб. Модели - различни
дизајни и цртежи, исто така, треба да се усогласат со дизајн соби, форма на мебел
и тепих. Принципи на дизајн дизајн елементи опишани погоре, се користат
за спроведување на следните принципи на дизајн: биланс - употребата на
симетрични и асиметрични рамнотежа дава впечаток на одредени
цел во собата. Акцент - Секоја соба треба акцент, со цел да се фокусира
воспостави својата функција и стил. Ритам - Користење на обрасци и фигури, транзиции
и повторување создава свој уникатен ритам во собата. Размер и Процент
- Износот на мебел и предмети, како тие се наредени во однос на друг
и просторот околу нив, создавајќи чувство на обем и дел. Хармонија - Кога
соба се совпаѓа со темата или стил, благодарение на ефикасна употреба на
елементи и принципи на дизајн, хармонија е создадена. Планирање на просторот
Тајната за успешна дизајн на голема просторија е добро планирање
простор. Ако вработи дизајнер, тогаш тој речиси сигурно ќе биде
План за вашиот простор. Овој дво-димензионална план обезбедува поглед на обемот
вашата соба, вклучувајќи мебел и друг имот ќе се користи.
За да направите свој план, ќе ви треба следните алатки:
1 Графикон 2 молив (со гуменото!) 3 рулет (со цел да се
мерка вашата соба и мебел) 4 линија (со цел да се направи добар
прави линии) се мери должината и ширината на вашата соба. Стави доби
мерења како што следува: една квадратна на милиметарска хартија е еднаков на една
Foote, метар (како сакате) и скица на обликот на просторијата. Означи локацијата на
врати и прозорци на вашиот цртеж. Можете да го скицирам мебел директно
на милиметарска хартија, или стап до пред изработени од пластика,
На пример, моделите на вашиот мебел.

Share This Post: