Шарена цвеќиња се светли украсни purslane чини извезени на тепих
на смарагд трева АРМ се Марија Weaver . Градина purslane корисни
во ризницата на здравјето и убавината на секоја жена .

Purslane градина - Portulaca oleracea Л. - Трајни билка
на семејството portulakovyh. И ние одгледувани како годишен. Нејзините меснато,
светло зелена со црвеникава нијанса произлегува, 15-35 см долго, често
приковани за кревет, но се издигнати над земјата и да им подигнат. Тие разгранета
речиси од своето основање. Листовите се дебели, триаголник. Цветовите се мали,
жолта, кој се наоѓа одделно или се собраа во снопови на 2-3 во лист axils.
Цветни purslane од јуни до есен. Pollinated од инсекти. Овошје - сферични
или елипсести капсула. Семињата се темно кафени, зреење од јули до мраз.
Со ветрот. Целиот свет да порасне и до 200 видови на purslane, и
во Русија, расте диви само градината purslane. Тоа може да се види
во областа, градини, на отпад основа, пустелии, песочна талог во реката
долини. Purslane одгледува како зеленчук, лековити и украсни
фабрика. Florists одгледуваат голем purslane - Portulaca grandiflora.
Домашна purslane се нарекува Индија, Аргентина и Бразил, во Европа purslane
беше воведен во XIX век. Одгледува во Мала Азија, Иран, Монголија, Кина
Јапонија и Австралија. Во повеќето земји се одгледува како салата витамин
зелена, која се користи главно пред цветни. Корисни својства
purslane purslane содржани во билки витамини - А, Б1, Б2, Е, К, ПП,
протеини, гликоза, сахароза, галактоза, succinic, лимонска, јаболкова органски
киселина, калциум, калиум, магнезиум, манган и други хранливи материи.
Медицински својства градина purslane се користи во античките
пати. За третман на purslane се спомене во неговите дела, Хипократ, Плиниј,
Theophrastus и други доктори и научници од античкиот свет. Portulaca користи
како храна и како лек во антички Египет и Асирија. Старите Арапи нарекува
purslane "Блажени зеленчук", според стар муслиманската традиција
Магомед iztselilsya од рани нозете по допирање на purslane со одење
во оваа област. Арапски лекар Ибн ал-Benter purslane се применуваат во третманот на дијабетес
црниот дроб, бубрезите, стомакот. Во современата медицина надземни
на purslane се користи за главоболки, стомачни болести, црниот дроб
бубрезите и мочниот меур, и хипотензија, артритис, ентероколитис, дизентерија,
конјунктивитис, хемороиди, да се намали шеќер во крвта. - Лушпа на
purslane билки 1 суп.л-патки. лажичка мелени суви билки purslane истурам 1
нецелосни (да венчиња) чаша врела вода, донесе до вриење и се вари
врие 15 минути, истурете во термос и да се поттикнат на неколку часа,
кул, се обидуваат да ги преземе во врска со 1-ви 3-4 пати на ден пред јадење. Однадвор
супа миење рани, плускавци и рани, правејќи лосиони за псоријаза. За да ги отстраните
нивните брадавици намачкани со свежо purslane сок. Portulaca од античките времиња
користи во козметиката. Маски на purslane прави брчките помалку видливи,
линии и набори на кожата работи во ткивата на процесот на подмладување на клетки. - Маска
за нормална до мрсна кожа 2 суп.л-патки. лажица пулпа од млади зелени purslane
се мешаат со 1 лажичка овесна каша. Спроведување на лицето за 15 минути. Измивам
вода на собна температура. - Маската за сува кожа 2 суп.л-патки. мелено
purslane се меша со 1 лажичка мед и додадете колку маслиново масло
дека масовно не се шири. Спроведување на лицето за 10-15 минути. Измиете со тампон
натопени во топло листовите на зелениот чај. Измијте со кул зовриена вода.
- Маска хранливи микс тресна остава на purslane, околу. 4st лажици
со меко сирење и 1 лажичка павлака. Нанесете на лицето, вратот и деколтето
за 15 минути. Измиете со топла лушпа од магдонос или камилица чај. Примени
кожата крем. - Инфузија за миење на косата на првут 1 суп.л-патки. лажица
сува трева става 1 чаша врела вода. Кисна 1 час, потрошувачка, триење
во главата откако за перење и влажни косата.

Share This Post: