Peas - вистински извор на протеини. Тие се грашок во два пати поголем отколку во
пченица или 'рж. На калории грашок чувствувате месо, прехранбено
не инфериорен во однос на леќата и ориз, но содржината на скроб е компирот .

Во грашок грав многу витамини - А, група Б, Ц, ПП, и (член
Објавено на) на основните елементи како што се железо, калциум
и калиум, јод, магнезиум и натриум. И свежо, и да пресушиме грашок содржи фолна
киселина и многу селен. Покрај тоа, грашок влакна излез на
тело токсини и вишок течности. Нутриционистите препорачуваат исхрана грашок со
анемија, атеросклероза, дебелината, спречување на goiter. Половина чаша свежо
грашок семиња обезбедува вашето тело дневна доза од ниацин.
Ова е многу важна супстанца која е активно се борат против атеросклероза, рак
болести, астма и, исто така, го регулира нивото на холестерол во крвта.
Грашок спречува формирање на згрутчување на крвта, жолчката излез, и ја подобрува
на срцевиот мускул. Корисно и грашок, како што
многу хлорофил, железо и калциум. Од античките времиња, на исцелителна моќ на ЈПАУ
знаеше и се користи традиционалната медицина, која сега препорачува дневна основа
вклучуваат грашок во исхраната во третманот на туберкулозата, дијабетесот, витилиго.
Традиционалните исцелители каже и диуретик својства на грашок. Средства за deducing
камен на бубрег и мочниот меур. Дневен се 2-3 чаши топла
грашок супа или чорба од вкусна млади мешунки. Комплекс
третман на врие и гребнатини. Во рок од 14 дена од постот наутро да се
2 уметност. лажица смесата третман: микс 3 суп.л-патки. лажици сушен грашок, ориз,
просо, promolot во мелница за кафе. Во рамките на 3-4 минути до печење во тава
со дебел дното, мешајќи постојано. Потоа се става 1 чаша врела вода и се готви
7 минути. Трансфер до тегла, се лади и се чува во фрижидер. Паралелно
со прифаќањето на смесата пред спиење треба да се стави на болно место лапа
на грашок брашно. За оваа основа во мелница за кафе за да се раствори исушени грашок
топла вода на конзистентноста на тесто, со што на кожата и nashlepku
поправи бенд помош. Повторувајте ја оваа постапка се додека не се апсцеси.
Лек за печење зад градната коска. Пред јадење, темелно џвакање и ги голтаат семки 4.3
свежи или суви грашок натопени влажни. Со низок хемоглобин
крв секојдневно за појадок, јадам 3-4 лажици на конзервирана
свежо или грашок. Со егзема, септички рани, модринки наметнува
Погодената област лапа на пире неподготвен семето на грашок. За да се подобри
терапевтски ефект се препорачува да се меша 1 суп.л-патки. лажица на грашок пире
1 кафена лажичка на пена на шлаг жолчките. Лек за изгореници. Ако калциниран
Кожени седишта нема, посипете со прав ткиво отвори земјата грашок. Средства
за подобрување на церебралната садови. 4-5 пати на ден, без оглед
Јадете оброк 1 кафена лажичка сушени грашок, ги изми надолу со топла
вода. Лек за настинка, болки во внатрешните органи,
кои произлегуваат од голем вежба. 2 лажички сушени мелено
грашок корени шума се вари 15 минути во чаша вода. Инсистираат
1 час, а потоа вирус. Земете 1 суп.л-патки. 3-4 пати на ден. Внимание!
Антена на ЈПАУ се контраиндицирани кај гихт, акутни нефритис, воспаление
желудникот и цревата. За гастрични и дуоденални улкуси можат да грашок
само во форма на пире. Постари грашок и други мешунки да
употреба треба да биде внимателно вари темелно до меки. За да се ослободи
на абдоминална дистензија и да се спречи "истекување на гасови", додадете грашок
морков јадења и ќе ги јадат со леб. Цитрус, со не помалку популарни
имаме, од нивните "мајчин" овошје и зеленчук, исто така се користат во
медицинска пракса. Ние постојано зборуваше за лимони, нивната исхрана
и лековити својства. Останува да се додаде дека витаминот Ц во лимони повеќе
не само во кисела целулоза, како што мислат, и во кожата. Тоа е зошто кора
фетусот е особено важна. Кога се користи лимони во човечкото тело
произведени отпор на заразни болести, особено
настинки. Телото станува поотпорни на хипотермија. Тоа е
Лимон е одличен бактерицид, анти-воспалителни и antitoxic
алатка. Подготовките врз основа на лимон поседуваат диуретик, choleretic,
hemostatic, аналгетик и anthelminthic активност. Алкохолни
инфузија на лимон кора од лимон (кора од 50 грама во 1 чаша инсистираат алкохол во текот на
10 дена во темно место, а потоа вирус) користи 10 капки колку што е потребно
како седатив и антиеметици, како аналгетик
акутна реума и гихт, како и апетитот. Во маларија
следните лекови помага. Отсекување на лимон кора од лимон. 2 суп.л-патки. супстрат добиени
маса во текот на вари 10 минути во 1 чаша вода. Инсистираат на 02:00,
тогаш вирус. Земете 50 ml 4 пати на ден. Кога таложењето на солите,
во срцето едем, гастритис со ниски киселини, како и
avitaminosis пијат сок од лимон во својата чиста форма или разредена со вода. Во терапевтски
да се користи овошје и кората на портокалот. Тие содржат етерични масла,
органски киселини, променливи, и витамини А, Б1, Б2 и Ц. портокали помош
хипертензија, атеросклероза, дебелината, гихт, заболување на црниот дроб, како и
стимулираат апетитот. Не е чудо што во болница го донесе портокали во својата татковина
и пријатели. Кога витамин недостаток (недостаток на витамин А, Б, В) мора да
треба да јадат портокали или пие сок од портокал. Агент за побудување
на цревата. Пијте сок од портокал на празен стомак. Својата, исто така може да се користат
и како антисептик мијат за долго време лекување
рани и чиреви. Лек за треска. 40 g портокал кори за 20 дена
инсистираат во 100 ml на алкохол, а потоа вирус. Земете 10 капки на вода
4-5 пати на ден. Внимание! Не треба да јадат портокали во чир
гастрични и дуоденални чир, гастритис со висока киселост.
Не се смета за помалку корисни и грејпфрут. Некои луѓе се збуни горчината на овошје,
, додека други го ценат овошје токму тоа. Но, сигурно дека грејпфрут - овошје
исхраната и лечењето. Тоа е извонреден заради својата единствена комбинација на минерални
супстанции, лимонска киселина, пектин, етерични масла, јагленохидрати. Со содржина
Витаминот Ц не е инфериорен во однос на некои видови на портокали и лимони, и бројот на
шеќери, дури и да ги надминува. Сок од грејпфрут како стекнување на сила, освежување
по тешка физичка работа и ментална исцрпеност. Да
да бидат здрави и алармирање, пијат сок од грејпфрут на празен стомак пред појадок,
со шеќер или со шеќер. Внимание! Преземање на одредени лекови некомпатибилни
со потрошувачка на грејпфрут. Излезе дека го спречува апсорпцијата на сок
одредени лекови. Значи, треба да се консултираат
со вашиот лекар. Како да не се потсетиме уште тропско овошје дека е веќе
долго време е фаворит за нас? Ова е банана. И додека три четвртини од банана е
на вода, постојат голем број на јаглехидрати, сахароза, минерални соли и витамини.
Бананите се анти-воспалително дејство. Тие препорачуваат дека пациентите
дијабетес мелитус, хипертензија, а во некои болести на бубрезите
и црниот дроб. Паничи - иако не тропски, но сепак јужниот овошје. Нејзиниот вкус
и лековити својства се познати и ценети народите на Transcaucasia и Русија јужњаци. Овошјето
содржи јаболкова, лимонска, quinic киселина, танини, минерални
соли и елементи во трагови, како и големи количини на витамин Ц. паничи има
диуретик, styptic, средства за дезинфекција, анти-
и омекнување акција. Лек за туберкулоза, астма, дијареа.
Диуретик и choleretic агент. Земете 100 г овошје (во било каква форма,
свежо или преработено) 3 пати на ден. Значи да се намали подвижноста
црево, и исто така да престанат напади на астма. 5 g на листовите
Ставете паничи и една чаша врела вода за една четвртина од еден час да се инсистира на вода
бања. Еден час подоцна, потрошувачка и стискаш. Се разредува со вода до оригиналниот волумен.
Земете 2 суп.л-патки. лажица 4 пати на ден пред јадење. Чувајте го инфузија треба да биде
фрижидер за три дена. Инфузија на исушените утробата на една дуња (семе
кутија) има заштитен ефект и одлична алатка
Кашлица. 1 чаша суво ентериери паничи истурам 1 литар врела вода за 5 минути
Вари еден час и да се инсистира. Потоа вирус и да ја преземе 0, 5
чаша 3-4 пати на ден. Инфузија за да се задржи во фрижидер за три дена,
и пред јадење пријатна собна температура. Како да не се сеќавам
еден повеќе, а не помалку вредни јужниот овошје - калинка? Tajiks, Туркмените и Azeris
верувам дека вистинската вредност на ова овошје ќе знаат само кога на долг
време ќе остане во топлина. Всушност, калинка quenches жед подобро од вода.
Но, тоа, исто така, лечи и гастроинтестинални нарушувања. За терапевтски цели, со користење на
сок и кора од овошје. Сок нар лимонска киселина е поголема од лимон.
Тој содржи витамин Ц, гликоза, минерални соли и алкалоиди, кои имаат
anthelminthic акција. Овие алкалоиди имаат тенка кожа е и граната. Освен
Покрај тоа, на кожата содржи големи количини на танини, па така инфузија
и помага со варење. Танини, алкалоиди,
шеќер и минерални соли се содржат (напис објавен во), и
кората на корења и гранки на растенијата. Калинка семиња се богати со масни масла. Средства
со воспаление на желудникот и цревата, пролив и колитис. 1 суп.л-патки. лажичка сушени
прав нар кожата vsypte во ½ литар врела вода, се вари
10 минути, а потоа заминуваат за два часа и вирус. Земи
100 ml 3-4 пати на ден пред јадење. Оваа алатка може да се користи за миење
воспалителни процеси во усната шуплина. Значи да се ослободиме од лента
црви. 50 грама прав кората на корењата или гранките на калинки во vsypte Ѕ
литри вода, внесе за 6 часа. Тогаш волуменот на супа половина uparte
и вирус. Земете една голтка со часови. По 30 минути, ве молиме
лаксатив. Внимание! Земете кората и коренот на гранат треба да биде многу
претпазливост и под медицински надзор! Кога се зборува за јужниот дел на овошје,
а да не зборуваме на грозјето. Грозјето се целата збирка на
хранливи материи. Тие содржат шеќер, сол, и двојно соли на калиум, магнезиум,
калциум, железо, многу органски киселини, танини и пектин,
витамини А, Б1, Б2, Ц, кверцетинот, ENIN. Лозов лист се богати со танин
супстанција, винска киселина и протеин, шеќери. Тие исто така имаат
инозитол, бетаинот, каротин, кверцетинот, холин. И, се разбира, во практика луѓе
медицина, овие плодови не е на последното место. Средство за зголемување на апетитот,
ангина, како и febrifuge. Пие сок од незрели плодови,
но исто така, јадете бобинки кисело сорти. Лек за прекршување
метаболизмот. 1 суп.л-патки. лажичка сушени мелени листови на грозје се пополни
чаша врела вода и се вари околу 10 минути. Кул и вирус. Земи
50 ml 3-4 пати на ден. Оваа алатка може да се користи за gargling
ангина или миење за кожни болести. Кашлица пад
засипнатост и грлото. Земете лушпа на сушен грозје со мала
на кромид сок. Внимание! Грозјето се контраиндицирани во пептичен улкус
стомачни чиреви, дијабетес, и кариес!

Share This Post: