Во Русија , паркет се појави со светлина страна на Петар I , за време на кој му
патување во Европа запознаат со основите на дрвени предмети случај . владетелот на својата
копија слики од албуми уметност паркет странски мајстори.
Малку подоцна, со почетокот на големи изградба на палатите во Санкт Петербург,
примена на тротоарите се здоби со најширока се шири во нашата земја .

Денес, и покрај огромниот број на подни облоги на пазарот,
тротоарите и натаму останува еден од најпопуларните материјали.
Определување модерна експерти се четири главни типови на подови
- Обичај прави, уметност, палатата и цврсто дрво. Паркет може да се
повика еден од најпопуларните. Planochki имаат правоаголен облик, како
Обично, со иста должина, и благодарение на модерни производни техники, nym
совршено рамна површина. Паркет е лесно да се спакуваат и да се користи
тоа е многу практичен. Покрај тоа, тој има извонреден естетски
својства - комбинирање на различни методи на ѕидарски, текстури и бои кои можат да се
да необичен состав. Модерни цврсто дрво, се разликува од
квалитетот на своите претходници и сушење технологија за производство - тоа е произведена
на вредни дрва. Собранието исто така има промени: денес
цврсто дрво одбори приклучете едни со други како и тротоарите. Овој вид на покриеност
- Идеални за големи области. Врвен цврсто дрво тротоарите
Затворен уметност, земја, итн Друг тип на тротоарите - Мозаик
- Необичен дека структурата на дрвото спроведување на елементи од камен, метал
итн Поради ова апликација е можно да се нагласи природната структура
дрво, или на иста сенката. Џон Круз Песна ro NY ван паркет многу софистицирани
и оригинални, за што причина се применува со успех во класични и
современи стилови - тоа е насекаде соодветно. Покрај тоа, на подот на инкрустирани
Одборот ќе ви служи за многу долго. Како и самото име на уметничката-рање
тротоарите може да направи некои заклучоци за-'рж неговите квалитети. Ова е огромна
можно отелотворување на имагинацијата на дизајнер. Ху да zhes Твен Нај плоча се
различни бои, имаат различни текстури, овозможувајќи ви да се создаде
интересни слики, имитација скапоцени антички теписи, итн Во минатото
Времето детали на паркетот мајстори биле направени на самото место инсталација
- Се разбира, тоа е многу скапо. Денес, делови од блокови се внимателно избрани,
подготвени во фабриката, и собраа на монтажа мрежа.
На местото на поставување паркет доаѓа во форма на серија на готови делови
со договор. Детали се приклучи на секој друг начин "трн-ритам" кој обезбедува
сигурен и издржлив-ИНГ планината. Ова обезбедува високо
брзината на инсталација, поврзување точност. На паркет палата смета повисоко
PWM класа паркет. Се произведува исклучиво од вредни раси на дрвото
ва. Уметност е различен од фактот дека неговата дизајни не се ограничени на
прави линии, а се здобијат со крива-линеарна форма. Тоа беше палатата на чело
паркет е вистинско ремек на уметноста, отелотворени во дрво. По
не за ништо што со векови се смета за високо ниво палата паркет атрибут
богата палата ентериери. Сега, производ-возачи можат да ви понудат
нивните верзии на сликата, но може да се покаже угасне неговата иднина секс на индивидуални-
Alno скица. Експертите советуваат во изборот на уметност
палата паркет и одговорно - како ремек-дела не можат да се менуваат секоја година.
Затоа, ние мора да разберат дека со овој модел треба да се живее живот.
До денес, инсталација, функционирање Нај палата паркет scheny поедноставен, но
на украсен, во комбинација со плочка, мермер, камен, течни
пола. Применета палата паркет на ентериери на различни стилови.
Оценки Советскиот GOST 1985 класифицирани на тротоарите како што следува:
А (највисок квалитет) и Б (првата категорија на квалитет). Со
Овој документ спаѓа во категоријата на само даб паркет и егзотични
дрво. Со Лу ча etsya дека сите други видови на автоматски
префрлен во категорија Б. Всушност, паркет класификација многу
комплицирано. Впрочем, на пример, бука е рангирана во категоријата А од единствена причина,
дека висок квалитет на паркет од него мора да биде совршено сушат. И во
1985 ние едноставно немаат доволно опрема. Со доаѓањето на
на домашниот пазар од страна на странски компании и нивниот пристап до странските пазари
нашите бизниси, имаше нови стандарди - врз основа на германскиот стандард
квалитет DIN 280. Според овој стандард, постојат четири категории на
паркет, кои се разликуваат во изгледот. Natur, или N - природен,
Gestreift, или G - шарени, Rustikal, или R - хетерогена, чепат.
КАРАКТЕРИСТИКИ ИНСТАЛАЦИЈА планината тротоарите треба да започне од средината на собата
- На осветлена место во него. Подгответе се доволен број на клинови
од дрво или пластика - тие ќе треба за единствен површинскиот напон.
Како да започнете да се постават тротоарите - дрво дрво со неа, или обратно
- Во принцип нема значење (на зборот "дрво" во статија се однесува на тенки
бар, кој се наоѓа во предниот дел на floorboard), но ви препорачуваме
цел табла со дрво за себе - тоа ќе го направи полесно следниот слот promazyvayut
одбор. Пред да го уклучите на подлогата, треба да биде, каде што ќе жица
за осветлување, музички инструмент или антена кабел. Во кат, со
preforatora пили песна, која е поставена цевка со дијаметар
25 милиметри. Цврсто ја залепиме гумата и се исуши пред да почнете врска прв
слој. Во зависност од вашата желба, можете да се постават на краток стриптиз
по ѕидовите (во места каде што често се чини многу на мебел). Но, во секој случај
Не заборавајте да се отсече од страна на првиот одбор дрво. Внеси клинови (за постојано
интервал меѓу ѕидот и на работ на паркетот.) Ова 8-MM дозвола потребни
да се утврдат тротоарите кога е сув, нема оток во средината. Отстрани
надолжно дрво на првата лента, лепак promazhte Мило ми е, и потоа го ставаат
бар пред надолжно страна свртена кон вас. Секој од штици поставени паркет
од прва рака, а потоа светлината чекан дува внимателен или други trims
и чекан за да скрши не надолжно вградени во текот дрво.
На крајот на секоја серија да му ги пресекле ленти и не го фрлаат - тоа е корисно
на почетокот на следниот ред. Не се собори на паркетот со поместување помалку
10 см, можете да го користите сегменти од претходната серија. Мерка
и намалување на дел во близина на вратата. Сè што треба да се многу мазни.
Скалите може да има повеќе од 8-12 мм, или не се во можност да се скрие под на рабовите
избегнат. На крајот на секој ред се надминат со специјално закривена
железо голема заграда. Создадат заедно многу нежно, слаби удари за да се избегне
отворање на паркетот. Да се ​​работи отиде дури и побрзо, може да се намали дел од
врата подставка. Покрива целиот простор движат по ѕидови. Slots
и празнини со мастика или promazhte дебела кит.

Share This Post: