Одлично и повеќето хигиенски тротоарите - паркет. паркет
задржува топлината и и има низок звук спроводливост. Има
неколку видови и начини на поставување тврдо подот.

Уметноста паркет - старите, време-тестиран метод на уредот
пола. Старите мајстори за да се создаде целиот фреска на штиците на различни
дрво. Паркет беше еден од елементите украсување на палати на богаташите и
куќи. Тврдо дрво штици се направени од дрвени предмети
- Бреза, бор, larch, јасен, јавор, даб, бука, Габар, костен и
итн со користење на различни видови на дрвени подови Волшебникот за инсталирање,
постигне со различни бои и различни модели поставени. Паркет
кат - покривање долготрајни. Со соодветна инсталација и нега на дрвени предмети кат
може да послужи за многу години. Но, поставување паркет - Ова е долга и макотрпна
случај. Во индустријализираните градежни методи се смисли различни
повеќе или помалку успешни методи на врска дрвени предмети спрата. На местото на една единица
паркет дојде од паркет плочки, паркет плочки, паркет поставува
за мастика. Се појави и паркет со вештачки површина (ламинат
паркет). Паркет штица на внимателно израмнат и суво. Во
нови домови пред тие да се постават тротоарите, ќе мора да почека на конкретни
на subfloor е сосема сува. Ве молиме имајте предвид дека 1 см3 на конкретни во
18 ° C до сува за околу една недела, па побрзајте со положување на паркет не е потребно.
Кога врска паркет употреба мастика различен состав, но нивните
Главната компонента е битумен, кои се додаваат разни полнила.
Обично, овие пасти се користат во топла услови. Идеална база
за паркет дрвениот под е сува. Меѓу дрвените подови и
ѕидовите треба да ја напушти празнините од околу 5 милиметри и фиксиран за столбната плоча ѕидови
а не на дрвените подови. Поправка дрвени предмети подови е намалена, главно, на замена на оштетени
rassohshihsyaparketnyh или таблички. Прво на сите, отстранување на оштетените шиндра.
За да го направите тоа, поделена на неколку делови со длето и отстранете прв
средината, а потоа останатиот дел. Ова е направено со цел да не се оштети
crests на соседните таблички. Потоа линија на дното, zashpatlevyvaya дупки
цементен малтер со додаток на водено стакло (силикатни лепак). По
Оваа пауза е исполнет со жешка асфалт цемент и внесете нов, пред-
прилагодени плоча. Ако треба да го замени неколку одбори, тие се прилагодени
едни на други штрајкови дрвени чекан (чекан). Ако тротоарите е поставен на
одбори, пукнатини блиску парчиња МДФ и изшкуркан. На дрвена подлога
плочи се поставени без мастика, и паркет приложете дебела хартија
или картон, така што подоцна подови не скрибуцам. По фитинг
и собирна секоја плочка е спроведен со клинци 40 mm во дијаметар
1, 6 мм, со шајка зачукуваат во ритам Ален, и два - во должина,
Pristrugivayut одбори, повикувајќи ги на ниво со стариот. Ако паркет
кат формираат мали пукнатини, ги чисти со шило или тенка жица
и zashpatlevshayut, пополнување во мали дабови или бреза струготини мешани
со лепак на дрводелецот. Tsiklyuyut подови tsiklevalnymi електрични машини или
страна - серија. Мануелна метода се препорачува, со оглед на електрични работа
машина со тенки штица дрвени подови повлечени премногу дебел слој на струготините.
Циклусот е метална плочка со дрвена рачка и специјален
правилно изострен и заоблени рабови. Циклусот може да се купи во продавниците
материјали. Заврши стружење со нормална фрагменти од прозорецот
стакло, внимателно ракување аглите на собата и мазни мали protrusions и
тогаш otshlifovyvaya шкурка (подобро на ткаенина). Изјава
дека влажни тротоарите tsiklyuetsya подобро, е дискутабилно. Tsiklevat влажни
ката навистина лесно. Но, по брусење површината на дрвото
покриена со парична казна влакна (груба) и ќе мора да почека за подот
суво, а потоа ги трошат многу време на otshlifovku НАП. А сепак понекогаш
пред брусење на подовите треба да влогови. Ова треба да се направи кога
да се отстранат остатоците од стариот лак. Парцел на подот пред
стружење железо со врело железо преку влажна burlap. Во боја
отекува и снегулки лесно. Да се ​​направи паркет финалето
сјај, премачкување на дел од скапи тротоарите обично периодично изрибан
восок или синтетички пасти. Евтини тротоарите паркет
штитови, или подобро лакирани. Пред да се применуваат лак, кат
изми и е дозволено да се исуши добро. Насловна спрата со лак пена е најдобро
ролери. Lac истури во мали делови на половина и наново рамномерно.
Дрво апсорбира боја, паркет лак толку многу пати. Но, додека
на првиот слој е сув, на следниот договор е невозможно. Во зависност од густината
дрво материјал на дрвени предмети штици, лакирани подови две или
три пати. Дали комерцијално достапни бои PF-0231, Ур-19 ", паркет лак." Ако
можно е да се покријат храна паркет лак (тоа се користи во храната
производство да се исполнат храна контејнери внатре) слој може да
имаат не помалку од седум или осум години. Ова лак е хигиенски, не содржи
штетни адитиви и хемиски отпорни. Неодамна, се повеќе и повеќе станува популарен
стекнува ламинат. Ова тротоарите е приказлив
панел големина 1380x195x8 милиметри. Основата за таков панел е МДФ. Како
на дрвени предмети штица е ставен посебен вештачки површина, по
редење листови како подови не бара никакви дополнителни обработка. Ламинирани
речиси совршено имитира паркет текстура на парична казна дрво, многу
трајни природни и не бара посебна нега.

Share This Post: