Сите сакаат да трошат време на море - особено во странство,
каде добро негувани плажи , сини мориња и топлото сонце. Додека во Обединетото Кралство
страдаат од кредитната криза , недвижен имот во близина на популарните плажи во светот
уште ценет високо.

Каде е остатокот на престижни? Луксузни летувалишта се расфрлани низ
светот: од луксузни Коста Smeralda во Сардинија, на животната средина
исконскиот плажите на Ангвила на Карибите. Како и досега, цената на популарни дестинации
- Сен Тропе, Сејшелите. Сепак, купувачите се внимателно залага
и на новите, Uncharted места. Ако сеуште не можат да си дозволат да се одморат
Ипанема Бич во Рио, одете на Копакабана. Во близина на Јужна Африка
Кејп Таун, оддалечени од карпи Зелена Точка помалку престижни Клифтон. Свети Тропе
Франција: фестивалот посветен на Сен Тропе - место вреди да се посети:
тука лежи не само француската елита, но богати луѓе од целиот
светот. Од јули до септември тука Мур на јахта, на одмор не запира
еден ден. Недвижности во Сен Тропе е скап - плоштад
метар во просек, се проценува на 10 илјади евра. Ова значи дека стан со две
спални ќе чини околу 1.000.000 €. Најлуксузните објекти се
Ле Parc де Сен Тропе: Оваа вила е затворен простор со вкупна површина од 372
плоштад. м со заговор од 4 илјади квадратни метри. ќе одам да чини 19-25.000.000 евра. Дури и
имот во близина на автопатот зафатен води во центарот на градот, не може
поевтин од 12, 5 милиони евра. Ако сеуште не си, можеби, како и
собереш нешто од другата страна на Заливот на Св Тропе, во градовите Сан Рафаел
и Сан Максим. Еве, цените се пониски за околу половина, иако Сен Тропе камен фрла
- Само 12 € можете да одите брзо, без пречки, пливаат во чамец. Сега
Седум континент инвестициска фирма продава три спални куќа на ридот
во близина на Сан Максим за 973 440 €. Коста Smeralda, Сардинија: во соседството
на ѕвезди во 60-тите години на минатиот век со светлина страна либискиот Шеик Ага
Кан северозападно италијанскиот остров Сардинија стана една од најпрестижните
центри во светот. Минатото лето, рускиот олигарх Роман Абрамович
купи вила тука за 30, 3 милиони евра. На Коста Smeralda одмор
пејач Род Стјуард, актери Том Круз и Елизабет Харли. Во врска со недвижен имот
тогаш тука се и неколку предлози, а тие се проценуваат многу висок: цената на
Вили почеток во 3.000.000 €. Само неколку милји далеку објекти
чини многу помалку, иако природата и плажи не се инфериорни во убавина. Околните
атмосфера град Tortoli на источниот брег на островот е аеродром
Olbia, кои летаат директни летови од многу градови во светот. Агенција куќа
Околу Сардинија продава куќа со четири спални во близина Tortoli, кој се наоѓа
помалку од половина километар од морето, над 795 € 850. На повеќето достапни веб-сајтови
на северниот брег на Сардинија, од Порто Торес на запад кон Санта Тереза
на исток. Куќа со две спални во Valledorii, триесет километри
северо-источно од Порто Торес, Сардинија имот се продава на агенцијата само
за 160 илјади евра. Се здобива со популарност во западниот дел на Alghero област на островот,
каде целата година летаат авиони компанија Рајанер. Вила со две спални
во Виста Blu, најголемиот на нови станбени комплекси во градот, има 350 илјади
Евро и повеќе. Не заборавајте за дополнителни трошоци: во Сардинија
како и низ Италија, со продажба на недвижен имот се плаќа доволно
високите даноци: вреди да се очекува од вредноста од 13% од цената на објектот.
Странците, исто така, плаќаат годишен "луксуз данок", чија вредност
варира во зависност од регионот. Во просек, две спални вили на брегот тоа
е околу 1300 евра. Myrtos, Кефалонија: грчкиот туристички рај
Островот плажа Myrtos, кој се наоѓа во северниот дел на грчкиот остров Кефалонија
право се смета за еден од најпопуларните летувалишта во Европа. Практично
сите водичи за туристи раскажуваат за својот бел карпести Shoals
и тиркизна морето. На северниот дел од островот не е толку преполн, како на југ, живот
тука е мирна и одмерена. Сепак, домување понудата е помала
отколку во Југо - односно, цените се повисоки. На пример, еден стан
во Асос, рибарското село во близина на Myrtos, продаден за 350 илјади
Евра. "Цената е прилично висока, бидејќи на слични предмети со кои
тоа може да се спореди, во близина на Не "- вели Isobel Мур
од Агенцијата Vinieris недвижности, кое се продава овој стан.
Но, дојде тука и да инвестира. Британскиот градежна компанија Braemore
започне изградба на хотел класа "луксуз" и неколку куќи во близина на плажа
Myrtos: завршување на проектот се планира за 2011 година. Цените овде се прилично
висок: од 720.000 € за вила со три спални, со плаќање на рати
за четири недели. На север, во Fiskardo, предметите се поевтини: можете да ги собереш
вила цена од 700 илјади до 1, 5 милиони евра. Можете да купат земјиште и да се изгради
дом. Г-ѓа Мур е продажба на површина од 2000 квадратни метри.
m во близина Fiskardo, со оглед на Итака, за 85.000 €. Изградба тука на
едноставно врз основа на вредноста на 1 за, 5000 € за метар квадратен, но
куќа треба да биде во традиционален стил за таа област. Проблеми може да настанат
и бирократија. Ако сте во потрага за поевтин објект, е
да обрнат внимание на југ, особено во близина на градот Livatos,
која е само десет минути од Argostoli, главниот град
Кефалонија. Три спални куќа, базен и плажа пристап може да се купат
на 380-450.000 евра. Во исто време, бидејќи на долг сезона
Изнајмување тука е скапа: изнајмување три спални вила, истиот може да биде од 1 до
1, 8000 € неделно. На процесот на купување е едноставна: треба
само локалните даночен број и профил на грчката банка. Може да биде дизајнирана и
хипотека, како и стапки ќе бидат многу пониски отколку во Русија. Кута плажа
Индонезија: познатиот брег на Бали Кута Beach - една од најстарите
плажите во светот. Илјадници имигранти од целиот свет на годишно ниво
посета локалните барови и ноќни клубови. Во последните неколку години, поранешниот риболов
село двапати предмет на терористички напади: во 2002 година, почина
202 луѓе во 2005-25. Бројот на туристи брзо достигне поранешната
ниво, како инвеститори се претвори повнимателни, што доведе до повисоки цени. Една мала
вила во срцето на Кута, со три спални и базен трошоци 315.000 €.
Тоа може да биде премногу бучни и преполн, па достоен за внимание објекти
по должината на брегот. На северо-западно од Кута е мал град
Seminyak атмосферата тука е опуштено, а цените - подолу. Вила со три спални
трошоци во просек од 220 илјади евра. Сепак подалеку на северозапад е холандски
протекторат Tabanan: заштита на околината благодарение на регионот сега
активно расте. Тука може да се купи земјиште за изградба на истите три спални
вила со базен сите чини помалку од 190 илјади евра. Клер Браун
директорот на Агенцијата Клер Браун Имотот, ангажирани во недвижности
Исток и Југоисточна Азија, смета дека во следните неколку години
Цените на метар квадратен во регионот растат. Главната причина за зголемување
-Изградба автопатот Tabanan со другите делови на островот и на аеродромот.
Г-ѓа Браун продава спалната вили со цени со почеток во 50, 5000 €, три-chetyrehspalnye
дом на брегот - од 230 илјади евра. Сејшелите: идеално место
Меден месец Сејшелите, омилен прекрасно место
Honeymooners, познат по некои од најубавите плажи во светот и nemnogolyudnom.
Таа беше тука дека познатиот телевизиска реклама надвор Баунти. До неодамна,
Набавка домување тука беше речиси невозможно. Само неодамна Владата
Сејшелите обезбеди можност за странци за купување имот
со посредство на доверливи програмери. Конкуренцијата овде е доста
тесни, па цените се чуваат високи. На пример, во приватната резиденција на
Четири годишни времиња («Четири годишни времиња") на островот Махе, на Мексиканскиот Залив Petite ANZ
изградба на 28 вили чини меѓу 4 и 4 милиони евра. До Ла Диг, една од главните
Сејшелите островот архипелаг, е приватен остров Zyl Pason, каде што
исто така се гради 28 стан комплекси на индивидуалните проекти. Завршување
Изградбата е планирана за 2010 година, според прелиминарните проценки, објекти
ќе чини меѓу 2 и 3 на 10 милиони евра. Поевтини се занимава може да се најде
да Едем, вештачки создадени "116. остров" источно од Махе. Две острови
меѓусебно поврзани мост, сега во изградба во Едем 450 станови, вили
и два спрата куќи. Апартмани тука цена од 284 илјади евра. Агенција за недвижности
на повеќето острови, со исклучок на Едем, достапни само на
долгорочен закуп: Владата е заинтересирана дека повеќето
убави објекти во земјата не беа во рацете на странци. Во исто време
поседување на голем објект дава за право да престој. Бонди, Сиднеј
жив одморалиште на брегот на Австралија во текот на долго време
Сиднеј сурфери се собраа од целиот свет. Тие се привлечени да се исчисти
плажи, големи бранови и жива атмосфера. Сега, Бонди повеќе не е
место дизајниран само за пијалаци и скара. На брегот, се
уметници, претставници на животната средина боем, со што цената само расте.
"Во последниве години, многу градилишта поглед на плажа или на океанот, - вели
Шејн Харис, претставник гранка на Savills, отворање нова канцеларија
во Сиднеј во расте меѓународната побарувачка. - Во Бонди постојат само
137 метри слободен простор на брегот, така што таа продолжува да се
ќе биде во цена. " Објект во близина на плажа трошоците евра 5-8.000.000: оваа цена
вклучува пространа тераса, паркинг на страната на улица и прекрасен поглед на
Море. Само два блока од брегот цените се многу пониски. Според
Г-дин Харис, на два апартмани на петтиот или шестиот кат, а не опремени со
спектакуларни погледи, одат под чеканот за само 500 илјади евра. Ако близина
на плажа не е толку важно, можете да изберете да објект на југот на Сиднеј, во помирна
Семејство предградијата на Tamarama и Бронте, само 20 минути од центарот на градот
градот. Во овие двоспратна куќа со четири спални, морето и се
2, 5-4.000.000 евра. "Некои згради не биле подложени на големи промени,
- Вели г-дин Харис, - така и за повеќе од 3.000.000 € може да се
купат посебна куќа. Можеби ќе треба да инвестира повеќе пари и моќ,
но сепак цените се доста прифатливи. " Постапката за купување имот
Австралија не е премногу едноставен: Странците треба дозвола за
Набавка на Владата и на трансакцијата мора да работи лиценциран
специјалист. Клифтон, Јужна Африка: куќа со поглед на карпи покриени четири песочни плажи,
Атлантик карпи и близината да недвижности Клифтон, во близина на центар
Јужна Африка Cape Town, најскапиот во Јужна Африка. На мал стан се проценува
2, 9 милиони евра, површина од 449 квадратни метри. М - € 950,000. Генералниот
Директорот на Агенцијата Патрик O'Shea O'Shea прогласи најави дека обичните
гаража, каде што може да се продаде за 169.000 €. Оние кои сакаат да живеат во Клифтон не е
смета на голем куќа: поголемиот дел од објектите изградени
Владата за војници враќајќи се од Првата светска војна, и условите
се често со лош. Ако се потпираат на односот
цена и квалитет, е да се разгледа предлозите во областа јужно од Kommete
Кејп Таун или во крајбрежните селото Hermanus, каде што една куќа со четири спални
и со поглед на плажа е помалку од 760.000 €. Вреди да се обрне внимание на
објекти поблиску до центарот на градот, во Зелената Точка: пати не се помалку сликовито,
Цената е пониска - околу 420 илјади евра. Домен Bay Запад, Ангвила: Луксузни во средината
На Карибите би можеле да бидат на мал остров на Ангвила не е ридови, како
во Јамајка, и бујна вегетација, како и во Гренадини, особено, на островот
Mustik. И покрај тоа, 33 се плажа, признати меѓу најдобрите на Карибите
базен. Crystal Clear крајбрежје Shoal Bay Запад е многу популарна со познати личности:
тука во 2004 година го слави својот 50-годишнината на познатиот актер Denzel
Вашингтон, во близина на куќата изнајмен од Холивуд легенда Роберт де Ниро
и Хали Бери, и поп-ѕвезда Џеј-Зи и Бијонсе често се пловењето.
Купување на имот во близина на плажа и е многу
многу скапо. Altamer приватна одморалиште се состои од девет целосно
Вила заврши авторство на Њујорк архитект Мирон Голдфингер,
опремени со сопствена езерце и приклучете за јахти. Најниската цена тука
-13.000.000 Евра, што е највисока -45000000 €. Само смртници дома на запад
брегот на Ангвила не можат да си дозволат: ниска цена за домување треба да се погледне на друго место
уште. Сега доаѓа развој на два проекти во југо-исток е голф комплекс
Fairmont со 300 едно, две и три спални својства вредност од 805
илјади до 1-1, 5 милиони евра во северо-западниот дел, одморалиште вицекрал, изградени повеќе
57 домови цена од од 930.000 до 6, 44 милиони евра. Најголемата тешкотија
препродажба сопственост. "Предмети на секундарниот пазар не се во побарувачка,
затоа што секогаш се изгради нешто ново, "- вели Дејвид Вон, комесар
Продажбата на Savills на Карибите. Друга предност
Набавка на нови станбени е дека сопствените резерви на инвеститорот
Странски купувачи на задолжително лиценци. Ипанема Бич, Бразил
познатата плажа на Рио во средината на 60-тите години на минатиот век Ипанема е бесмртен
во познатата песна, прво врши Astrud Жилберто бразилскиот пејач.
Долго време таа била една од најскапите места не се само
во Рио де Жанеиро, но во целина на Бразил. Сурферите и не уживаат
Тука море, песочни плажи и бројни продавници. Бидејќи на отворениот
цените на нафтата во Рио долета. Сепак,
во споредба со другите големи центри во светот тие не се толку големи. Плоштадот
метри на брегот чини околу 4 и 8000 €. Во Копакабана, испеана од изведувачот
Диско Бери Manilow, цената е двојно пониска, но квалитетот на изградбата
значително инфериорни. Во блиска иднина на развој на инфраструктурата
регионот, кои несомнено ќе доведе до натамошно зголемување на цените. Меѓу Рио де Жанеиро
и Сао Паоло ќе биде лансирана брз воз, пат кој ќе се
само еден час. Сите имплементацијата ќе биде завршен до 2014 година привремено,
Кога во Рио де Жанеиро ќе биде Светското првенство. Ако мислите дека на Рио
премногу бурните, можете да одите само на север, во државата Баија. Привлекува
живописното село Trancoso внимание на југ од Ел Салвадор, вели Хенри
Маден, директор на Dehouche земја. Најценет објекти во одење
Одалеченост од плажа или на село. На карпите постојат области на земјата висина
околу 150 метри надморска височина на 250-320.000 евра. Ограничувања за купување
недвижности од страна на странци не е: тоа е само потребно да се добие даночниот број.
South Beach, Флорида: "изглед на другите и себеси да се покаже" South Beach, која ги обединува
23 јужната област на Мајами Бич, долго време го привлече богатите аматери
ноќен живот. Тоа е познат по своите облакодери, домот куќи во стилот на
"Арт деко", многу барови и клубови. "Вистински рај за оние кои сакаат да се покаже
се "- ова го опишува местото Вестон Чарлс Бејкер, Извршниот
Секторот за странски недвижен имот на компанијата Savills. Во неколку South Beach
стан комплекси: најексклузивните е «Јужна на петтата», каде што
За внатрешни работи француски дизајнер и архитект Филип Starck. Околните
Оттука Агенцијата типична имот е продажба на шест спални пентхаус
областа на 3048 метри квадратни. М за 17 милиони долари. Сепак, дури и тука се чувствува
последиците од кризата на пазарот на недвижности има влијание цела Америка. "Ако
некој треба нешто да се продаде, попусти и до 30% или повеќе, на особено
градежни проекти ", - вели г-дин Бејкер. Падот на цената, и далечински
од плажите дома. Според Џон Р. Кајзер, комерцијални агенти на компанијата Рационализира,
Студио Стан во владение може да чини 100-200.000 долари.
Нуди многу повеќе кај постарите домови. На пример, компанијата Majestic
Својства продава куќата за 12 станови во близина на плажа и Фламинго парк
за 1, 8.000.000 $.

Share This Post: