Сериозно за бакар како единствен материјал за покривање , а не елита,
но тоа е достапен за обичните сопственици , ние разговаравме околу седум или осум
пред . Бакар покрив , како и секој високо квалитетен материјал, тоа не е евтин (околу
$ 25 за метар квадратен ), туку, првенствено , неговата цена е доста слична
со трошоците на престижна керамичка плочка .

Второ, ако едно време трошоците за бакар покрив единица поделени во
нејзиниот живот (што е сто години сто и педесет сигурно), имајќи го во предвид целосно отсуство
на трошоците за редовно одржување: боја - нема потреба да ја препраќаш - нема потреба да се
ќе добиете помалку од достапни поцинковани железо, чија максимална
живот - десет години. И тогаш - предмет на задолжително сликарство и плафонски
дупки во пролет. Проценката на трошоците за бакар покрив, корисникот го поставува прашањето:
И зошто треба да се покрив во сто и педесет години, бидејќи толку многу и не живеат! Право.
Но, она што за деца и внуци? Тие ќе добијат прекрасен подарок од тебе - сигурен
на покривот, што не ќе мора да се грижите цело време ќе биде дом.
И тогаш: според статистичките податоци, просечната возраст на градител - 40-50 години. Значи
Сега, по 15-20 години (просечен живот на евтини покриви материјали)
мора да биде способен да седат во неговиот дом крај огништето, играјќи со внуци. И
точно, поправка спукан покриви тешко да се пријатно во својата старост.
Прудентна сопственици не мисли на бакар покривот е неразумно скапи:
во текот на изминатите неколку години, "КПД" доколку бакар лента 300.000 квадратни
метри од покривот. Која боја pestizh? Бакар покриви е сигурен,
што е добар и како штит од "киселина" дожд, и како апсолутно безопасни
материјал. И престижот на игра домаќин: бакар "капа" достоен за благодатта
дури и најпознатите луксузни палатата, и единствениот приватен вилата пак
локалната атракција. И ова со векови! Бакар само се посилни со текот на времето
- Како сибирски larch во вода. Тоа е причината зошто во Венеција и е на дрвени
колци, и расипан иновации Западна Европа - лист на покриви
бакар. И сите, бидејќи, благодарение на patinovoy филм произведува како резултат
оксидација во воздухот, бакар е исклучително отпорни на абење. Освен
Покрај тоа, бакар коефициент на топлинска спроводливост, и оттаму, може да зима греење покрив, спречување на
формирање на icicles и мраз брани. Не е тајна дека скитници ледник може да наштети на
(Или барем не целосно плашиш) zazevavshegosya минувач
и чистење на кровови од снег и мраз со лопата и барамина секогаш "боли" е веќе
самиот покрив. "Свеж" атрактивни бакар светка на сонцето "слепи" око.
Некое време подоцна на покривот на еден засебен бронза боја, и
уште 10-15 години опфатени со благородна патина "зелени малахит"
како романтична тоа се нарекува на Западот. Сепак, ако сакате, процесот на природните
и стареењето може да се забрза, да прибегне кон технологии на вештачки патина.
Навивам - како банка. Тин - чаша покривни започне со
единица на rafter. Ако дома обезбедува на таванот, е
стандард изолација "колачот". Се состои од изолација (дебелина
не помалку од 200 мм), paromembrany поглед на парови, но одложувањето на вода
воздух јаз, обезбедување на соодветна вентилација. Па, последниот
"Слој" - гајба. Ваквата комплицирана структура, вклучувајќи го и системот за вентилација,
обезбедува поволна микроклимата во куќата, на покривот не излегуваат во јавноста, не пот
и не распаѓање во текот на целиот свој живот. Следниот чекор - во врска. Собранието
Бакар покриви може да се врши како што претходно работел со поцинкуван лим:
Слободен пати и краток список. Сепак, најсериозен изградба
компании се користи модерна технологија за инсталација. Бакар валани долго
остава на целата должина на патека и "sewed" двојната жица. Резултатот е
солидна покрив, без ниту еден дупка, која ќе служи како колку што е
бакар себе. Запечатување машини обезбеди покрив течење на конзервирање
банки! Бакар - флексибилен, пластичниот материјал, тоа е на располагање речиси
Се забранува секој облик на покрив. Покрај тоа, на покривот право на лице место "преполни" и сите
придружник: сливи, слајдови, уметничко лизгање, олуците ... (И тоа е
Овие дополнителни елементи обично влијаат на крајната цена на покривот, прави
На пример, метал во два или три пати поскапо од што е наведено во огласот). C
Бакарот е полесно: во случајот се било остатоци од лента, сите намали и белешки. Не
"Отпад"! Се во животот се случува. И бура урагани одмина или
главни градови, и села. Дрвја паѓаа и летање во вител, ставајте тешки предмети
извлечен од областа на ветувањето. И ако на покривот во време на беснее елементи не, и избегале со
лесно (или не), механички оштетувања, а потоа сите точки на гледање
печ повторно многу полесно бакар покрив. Грозен чеша,
на пример, или претенциозно плочки би реле сите
(Или, барем, многу значаен дел од неа), и бакар лечи локално:
калај дупка (како бакар Пан), вештачки "носат" на крпеница, така
тоа не се разликуваат во боја - и цел! А ти да не ќе се најде трага! Бакар покриви
не само преживеат секакво невреме, но било волјата на неговиот сопственик или има аспирации
архитект. Слика покрив може да имитира плочка, ѕидарија,
риба скали ... НИШТО! Точно, повеќе раскошен модел излегува. Рака,
Можете да му кажете на работата на авторот. И таа ќе се согласи е добро вреди.

Share This Post: