Секако , повеќето топла вода во урбаните средини отсечени во текот на летото , а во
тоа е непријатно за нас, ние активно да почнат да бараат : на топлина
вода. Освен тоа, ако живеете во земја куќа , каде што не постои централна
снабдување со вода во целина , овој проблем се јавува во полн раст, а не само за една
летен месец . Што треба да направам ? Мора да се најдат други начини за да се загрее вода.

Најевтиниот гориво и, според тоа, начин да се добие топла вода -
гас и гас колона. Но, оваа опција е погодна само ако
гасовод работи блиску до дома. Сигурно може да се загрее
вода, поставување на котелот кој работи на течни горива (дизел гориво). Но се сети
дека ставањето на оваа единица во посебна просторија. Постои еден
добар начин да топла вода - за купување на електричен бојлер. Електрична енергија
Сепак, поскапо од гас, но - благодарение на советската моќ за електрификација
низ целата земја - денес постои електрична енергија во секој дом. Еве нека престане и
на електрични бојлери како најпогодниот начин за да се загрее водата
во еден стан или одмор дома. Електрични бојлери може да се подели
во две групи: на протокот и складирање (капацитивни). Однадвор, тие
се чини дека се слични - "кабинети" на плоштад или цилиндрична форма, на предната страна
панели се инсталирани температура прилагодување копчето. Точно, кумулативната
Загревачи на вода - поголем од протокот (проток преку греалки
со големина на кутија за чевли). Но главната разлика помеѓу нив
- Начин да се загрее вода. Греење во внатрешноста на бојлер
инсталиран греење елемент - PETN. Тан - систем за греење со
греење елементи за проток и акумулациони грејачи на вода.
Тан е направен од бакарна цевка, која е притисната греење серпентина
nichrome. TENovye греење елементи не се плашат да воздух џебови и
се сигурни и долг живот. Десет загреан електрична
(За да го направите ова, се разбира, да се претвори во единица на мрежата). Студената вода
преку цевка во која грејачот и од уредот
веќе жешко. Не проток бојлер резервоарот, треба да се загрее
на саканата температура на целиот волумен на вода што тече низ него. Тука
постои едно "но": Со цел брзо да се загрее голема количина на вода (туш,
бања), потребен ви е моќен уред (3-27 kW). На пример, за
Не се ограничувај на туш, да се претвори уредот моќ
не помалку од 8 kW. Постојат мали прот.бојлери со внесување на
енергија од 8,3 kW, но не сите жици ги преживее. Најдобро е да ги инсталирате
во домовите каде што се електрични печки - има жици е наменета за оваа
енергија (и секогаш треба да се консултира електричар.)
Но, во стариот "сталинистичка" или "Хрушчов" домови при поврзување на проток
бојлер мора да има проблем. Куќи се пресметува по
на "сијалица Илич" и во најдобар случај на ТВ "KVN". Што треба да направам? Егзит
односно: голема количина на топла вода по пониска оптоварување на мрежата ќе обезбеди
складирање (капацитивни) бојлери. Штедилница (капацитивни) бојлер
Прво цени. Цени за прот.бојлери се движат
170-645 $. Најмалата (5 литри) бојлер е
околу $ 120 и $ 645 за на греалка може да се купат со капацитет од 150 литри. Тоа
Како модели на резервоар бојлери од различни производители, а потоа
Тие, исто така се разликуваат во цената. На пример, јас се прашував зошто германски
stolitrovy единица "Shtibel ELTRON» (Stiebel Eltron) «Вајан» (Вајан)
вреди повеќе од $ 500, и италијанскиот инструмент со сличен капацитет на "ayse"
(Isea) - 175 $? Излегува дека фундаментална разлика меѓу германските и италијанските
кумулативни електрични грејачи не, сите тие имаат иста структура.
Веројатно цена зависи од квалитетот. Германците се направи некоја голема уреди
големина од Италијанците и Турците - во германскиот многу простор греалки
изолација се должи на неговата вода губи само 5 ° C дневно. Тековен
заштеда на електрична енергија. Покрај тоа, разликата во цената, исто така, зависи од квалитетот на
емајл челик, кој е направен од резервоарот, итн Но, назад на уредот
цилиндар. Во резервоарот полни со ладна вода, како и
како и во протокот низ бојлер, инсталирано греење елемент - PETN.
Тоа загрева водата до посакуваната температура (35-85 ° C) и исклучување. Како
вода во чување на прстен се лади на 0 и 5 ° Ц, тен и автоматски се префрла назад
загрева вода до саканата температура. За да се намали загубата на топлина помеѓу
капацитет (резервоар) на топла вода грејач и надворешната школка е поставен
изолација на цврста пена. Друг плус. Нема потреба да се грижите
за електрични инсталации - просечната енергија од околу 2 kW грејач
(Иако опсег - 0, 9-6 kW). Главната работа - да се избере точниот износ
резервоарот и грејач моќ (на пример, греачи со резервоар од 50 литри се
капацитет и 1, 2 kW и 2 kW). И полека, еден час или два за да се загрее водата до одреден
(35-85 ° C) температури - на котел над ниските топлина. Со таков нежен
владата е потребно помалку енергија. Исто така, зголемување на температурата
водата во резервоарот, ние сме зголемување на сумата што ја бараат топла вода. Како што
се случува? Му реков во детали. На пример, да се истуширам и треба вода
околу 38 ° C. Ако ја поставите оваа температура на контролниот панел
зафатнина од 50 литри, што конзумираат речиси сите топла вода.
И ако се зголеми температурата во резервоарот до 60 ° C и повеќе отворени и ладна тапа
така што водата е измешан, ние празнење на резервоарот само половина полна. Пред
купи бојлер, треба да одлучи колку чешмите во стан
(Или куќа), ќе "служат". Ако кран (или како што велат, да се
еден мијалник), бојлер соодветен отворен (не под притисок)
тип. Ако имате дома неколку чешми, треба да се земе уредот затворена
(Притисок) тип. Која е разликата? Во отворен бојлер (не под притисок)
тип на вентил, вода исклучување вреди меѓу линија и резервоарот. Таа го заштитува
резервоарот на притисокот во вода (водата во цевките, како што знаете, тече под притисок).
Така, на резервоарот е само атмосферскиот притисок и без притисок.
Ова не значи дека водата од резервоарот нема да излегуваат во јавноста. Кога ќе ги отвориме
тапа, топла вода од врвот на резервоарот исушена (види дијаграм)
преку допрете во мијалник (бања) се должи на фактот дека ладна вода под почнува
проток во резервоарот. За отворен бојлери е потребна посебна
мешање вентили, што значи дека тие не се наменети за станови со централно
топла вода за време надвор од топла вода. Потребно е грејач
е малку поскапо во однос на истиот обем и сила затворени грејач. Како
Јас објасни специјалисти почесто се користи истиот притисок сите грејачи на вода.
Постои и друг систем - се преклопуваат портата стои помеѓу тапа
и резервоарот. Тие не се проблеми поврзани со водоводниот систем и може да
работа на неколку мие. Како да се утврди точниот износ на резервоарот? Пред да
маса просек на протокот на топла вода. За да се пресмета проток, множат
со бројот на луѓето кои живеат во куќа или стан, и пребројување на гласовите, ние правиме
избор. Приближна локација на довод на вода проток (ј) нормална температура Тек
вода во t = 60 ° C (ј) кујна со мијалник 10 до 20 до 50 ° C 8-16, од Бања
150-180 40 ° C 90-108 души од 30 до 50 од 37 ° C 16-27 Од мијалник
10 до 15 од 37 ° C, 5-8 ги мијат рацете за 2-5 37 ° С, 1-3 * Пример:
Да речеме дека ние треба температура на водата од 60 ° C (економија на владата, види погоре). Земи
семејство на три. Ако се земе туш секое утро, тогаш тоа ќе се мијат
садови после појадок, колку вода е потребно? Земете просечна потрошувачка
вода во туш - 20 литри. Множи со бројот на лица: 20 х
3 = 60 литри. Следно, се на просечна потрошувачка на вода за миење - 12 литри, ние додадете:
60 + 12 = 72 литри вода на 60 ° C. Овој волумен на резервоарот ни одговараат.
Капацитет за бојлери вообичаено се волумен од 5, 10, 30, 50, 80, 100,
120, 150, 200, 300, 400. Во нашиот случај ние треба резервоар од 80 литри. Но
Патем, може да се стави двете греалка. На пример, една - во бањата
друг - во кујната. Експертско мислење Електрични бојлери со капацитет
5, 10, 15 литри се погодни за миење на рацете, 30-литарски - да се истуширам
куќите на село, и.т.н. Тие се лесни за инсталација, економски и лесно да се вклопи во
или над мијалникот. Пресметано во просек семејство на три. Електрични
бојлери со капацитет од 50, 80, 100, 120, 150 литри се погодни за големи
семејството. Целта и карактеристики - за иста како таа на претходната
модели. Електрични бојлери со капацитет од 200, 300, 400 и 1000
литри се погодни за автономна топла вода во куќата. Дозволете ни да
резултати. За миење садови во кујна и може да оди диск
5-15 литри, тоа може да се инсталира над мијалникот, а под него. За донесување
туш бојлер бара малку повеќе. Семејство на три сосема задоволни
капацитет на складирање од 30-50 литри. Тие можат да висат во кујната во плакарот или
стави над мијалникот во тоалетот. Единствената лоша работа: топли
вода, малку туш ќе треба да се максимум од десет минути. Покрај тоа,
со интервали од 1-1, 05:00, чекајќи го следниот дел од топла вода.
Затоа, да се мијат и се истуширав, ви препорачуваме да се купи бојлер повеќе
волумен - 80-150 литри. Овие греачи дури и ќе се жешка
бања. Но, бојлери 200-400 до 1.000 литри се користи за
интегриран со синџирот на топла целата куќа. Тие се погодни во случај,
Ако куќа поставена во бањата. Ние не треба да
на еден тип на акумулациони грејачи на вода - котелот. Тоа е, исто така,
кабинет, но со кран (како Чајникот) и со контроли на предната страна.
Постојат прилагодување рачки за топла и ладна вода, како конвенционалните миксер.
Таквите уреди се најчесто сместени во кујни, канцеларии, кафулињата, столици,
каде некогаш треба многу топла вода. Исто така, водата може да се истури не
на водата, туку едноставно банални кофата, отстранување на капакот од котел (ова е
на пример, е доста погодно за вили, каде што не постои централна вода).
Најмалиот Бак е котел - 5 литри. Она што го направи бојлери?
Јасно е дека на бојлер беше долго и сигурен, тоа мора да се направи
на материјали со добар антикорозивни својства. Внатрешниот капацитет
мал обем резервоар греалки се од полипропилен или
на бакар. Но, повеќето од тенкови направен од челик (во големи греалки во
меѓу нив), и на внатрешната површина на заштитните емајл слој се нанесува. Enameled
челик - многу издржлив материјал, отпорни на високи температури, изложеност на
хемикалии и не-токсични. Да го продолжи животот на резервоарот во него
воспостави т.н. антикорозивна анодна на "жртвено" метал.
Служи како антикорозивна анодна до 7 години. На пример, греалки "Shtibel
ELTRON "е индикатор - светилка пали кога целиот анодна
уништени. И, затоа, треба да се купи нов плоча и постави го во место
стар. Постои уште еден проблем. За жал, на внатрешните ѕидови на складирање
бојлери со текот на времето limescale депонирани, особено ако
во вашиот град или регион тешка вода. Како да се справи со ѓубре, Андреј Kozyrev,
Специјалист за фирми Dzhiel-Алтаир "(продажба на водовод,
плочки, мозаик): - За да се заштитат акумулациони грејачи на вода од скала,
пред да се кандидира вода во резервоарот, пожелно е за прочистување на вода (постојат специјални
филтрирање инсталации, намалување на тврдост на вода). Ако не може да се филтрираат
бојлери само може да се исчисти местото. Тоа е прилично лесно да се демонтира.
Но, пред оваа постапка треба да се празни резервоарот. За вода од чешма се повеќе соодветни
прот.бојлери. Тие, се разбира, исто така, предмет на таложење на вар
но во помал обем од уреди за складирање. Како и каде да правилно да се инсталира
бојлер? Првото нешто да се напомене -
степен на електрични сигурносни уреди IP адреса (IP - меѓународна класа
заштита се изразува со две цифри) На првата слика - заштита од контакт или
туѓо тело: 1 - страна, големи странски органи, 2 - прст, странски
тело со средна големина, 4 - жица, туѓи тела\u003e 1 mm, 5 - заврши
заштита, вклучувајќи и прашина. Втората цифра - Заштита од вода: 0 - нема
посебна заштита, 1 - капки вода паѓаат од првите 3 - заштита од дожд
спреј агол 60 ° 4 - заштитени од поздравниот, спреј сите области, 5 -
заштита против вода авиони, авиони од сите правци. Најчесто, бојлери
имаат заштита IP24 или IP25. Ова значи дека бојлер со ознака
IP24 заштитена од контакт со воден спреј. Ова грејач може да се инсталира
На пример, во бањата, но по можност далеку од тоне и туш. А
бојлер со IP25 дури и не се плаши од вода авиони, така што може да се
закачите насекаде. Но, не со цел да го ризик, како по правило, единица чиста
во декоративни кабинет и контролен панел инсталиран одделно. Има
модели, кои се регулирани од страна на контролниот панел. По пат на приложување складирање
бојлери се ѕид, вдлабнати (да се инсталира, да речеме,
кујна со мијалник) и подни (голем волумен од 150 литри). Пред
Купи вашиот омилен модел ѕид грејач, треба јасно да се дефинираат
место за да го инсталирате. Едноставно кажано: во текот на еден мијалник или под мијалникот. Тука
треба да бидете внимателни: бојлер со горните и долните врска
Нивниот надворешен изглед не се разликува. Единствената разлика е локацијата на PETN. Но
Имајте на ум дека единицата со горната врска во секој случај не може да се инсталира
под мијалникот. Процесот на загревање на вода ќе стане неподнослив. Како да се инсталира
бојлер? Вклучени со бојлер, освен пасош опишува
оперативни и инсталацијата, бидете сигурни дека шема се применува во размер 1:1.
Постојат неограничен дупки кои треба да се дупчат. И за на ѕид
уреди зголемена потреба за посебни држачи, така што препорачувам
инсталација на таквите уреди да го довери на експерти. Се сеќавам на случајот: Еден од моите
запознаени грејач обесени локалните водоводџија, кои сметаат дека
големи клинци ќе биде доволно, вели тој, "не-dryuchki овие работи,
kranshteny не им треба! "Како резултат на тоа, единица не на вториот ден по инсталацијата.
Сепак, во чест на италијански производители, кој падна на единицата не е скршено
и, фала богу, работи доста добро за овој ден. Патем, на времето
датум. Во гарантниот период за електрични бојлери - 12 месеци.
Живот - 10-15 години. За да дознаете, тоа е навистина така тие траат
долго, се свртев на Друштвото за заштита на потрошувачите. Судијата Светлана Kulnitsky
одговорија дека тврдењата против него се уште не се гледа. Покрај тоа,
интервјуирани експерти од сервисни центри кои инсталираат
и одржување на грејни тела. И се покажа неверојатно нешто. Излезе дека
повеќето бојлери се скршени, бидејќи корисниците (што е, ние
со вас) ги вклучуваат без вода! Поради ова, во најдобар случај, Burnout, PETN,
во најлош случај - се стопи и оштетени "утробата" резервоарот. За да се избегне ова,
Запомни најважните правило за да се поврзете на бојлер: По инсталирањето
и поврзување на водата да го пополни со вода. И само тогаш
вклучуваат. Ако не се во согласност со упатствата, бидете сигурни, други итни
случаи, бојлер безбедно заштитени. На пример, ако линија притисок
надминува максималната дозволена вредност, посебни сигурносен вентил
отворен и фрли вода одредување на мозоци. Вентил, напротив, во случај
пад на притисок (на пример, бидејќи на пауза вода) нема да дозволи водата да се исцеди
од резервоарот. Значи, она што се знае кога изборот на бојлер. 1. Пред да ја купите
бојлер се многу јасни дека треба: * котел
за кујната, па затоа е секогаш на страна на соодветно снабдување со топла вода * резервоар
Топла вода на-оф време на централизирано снабдување со вода извор *
топла вода за миење, туширање, миење садови во куќа или стан;
* Целосна довод на топла вода дома, фарма или бизнис. Врз основа на
така треба да купат. 2. Пресметајте колку вода ќе се трошат.
За стан или куќа за да може лесно (види табела). Пресметката на голем
Проектот ќе се направи компанија каде да ја купите вашиот бојлер. 3. Потребни
изберете количина на бојлер. За да бојлер трае подолго, подобро
користи поголем капацитет единица. На пример, тоа е подобро да се купи на бојлер
капацитет од 80 литри и инсталирај го на температура од 60 ° C (со повеќе штедат
на владата, грејач се формира помал обем и помалку енергија се потроши
за одржување на температурата на водата). 4. Покрај тоа, ќе треба да го изберат видот на бојлер:
отворени или затворени. Не заборавајте дека уредот е отворена работи
само една чешма и бара посебна опрема. 5. Не заборавајте
дека бојлер може да се инсталира: * во посебен котлара, за *
ѕидот (и се сеќавам дека постојат бојлери со горниот или долниот одредување);
* Вграден гардероба. Врз основа на ова, погледнете за подот, ѕид или вграден
грејач. 6. Одлучи кој ќе го инсталирате: * ќе се раководи од
настава; * фирма или сервисен центар. Но, ние препорачуваме: подобро е да му верувате
специјалисти на компанијата каде што ќе купите единица.

Share This Post: