Главниот проблем е дека инсталацијата на осветлување во суспендиран тавани често
само не професионалци ", мајстори на сите занаети " на бригадата , која
ангажирани во инсталирањето на таванот. Како резултат на тоа, се е дозволено во најмалку пет грешки:

1. RB јасно укажува дека инсталацијата на жици во суспендиран тавани еднакви
на надворешниот жици, и затоа е предмет на истите правила
дека од некоја друга осветлување мрежи. Затоа, најмалку
prokladovat да жица во не-запалива ракави. Мошне често има
токму спротивното - едноставно се фрли во текот на жица делови, кои се прикачени на панелот.
Во прилог на ризик од пожар и краток спој и се заканува повеќе прозаични
Конвенционалните ризикот од механичко оштетување. Покрај тоа, ние живееме во Русија
и така не се отфрли "истекување" од соседите погоре. Појавата на таванот
тие не можат да се гледа, но за жици може да биде фатална.
2. Неприфатлива и, исто така, различни пресврти и гранките надвор raspaechnyh кутии.
Најчесто, господар на екипи тоа правило се игнорира. Покрај тоа, повеќето
најдобра опција е да се качи на посебна линија за секој тела
од една дистрибуција кутии. Но, неквалификувани мајстори претпочитаат
спаси жица ... 3. Премногу често се признае грешките и доста страшно -
избраниот дел на жица не е врз основа на дизајн оптоварување, и врз основа на цена.
Како резултат на тоа, во лажни таванот може да се жици, кои не се направени
за осветлување мрежи. Тоа е она што најчесто е причина за пожари.
4. Кога инсталирате било систем за осветлување е златното правило - прекинувач
секогаш треба да се скрши не е "нула" и "фаза", а Чак фаза жица треба да
да се приложи кон долг опсег контакт. Кога инсталирате nonprofessional
обично набљудува со веројатност од 50 проценти. Едноставно кажано, "како оди."
5. Таваните се направи сега, не само во суви области, но исто така и во
влажни соби - бањи, кујни и бањи. Но, таквите сместување
се однесуваат на просториите "висок ризик". За нив, има доста
одредени правила - се забранува секаков вид на отворено жици не е дозволено
дихтунзи во метални цевки или црева, станува задолжителен услов
употреба двојно изолирани и заштитени жици додатоци. Со
Рака на срце, ние искрено да кажам - што се речиси ништо. Значи,
изложување на патниците на опасност животот. Ние не зборуваме за "мали"
гревови се допаѓа фактот дека жиците се поврзани повеќе од често не лемење терминали
или други дозволени средства, и примитивни влакно. Како резултат на тоа, иако
"Се работи како што треба", резултат на оваа жици може да бидат безбедно
да се јавите на темпирана бомба. Како е тоа нели? Најдобар
и удобен опција - оди за 12 волти систем за осветлување. Во прилог на гаранција
целосна безбедност, системот дава многу други предности - можете да
употребата на евтини LED светло извори, значително намалувајќи
потрошувачката на електрична енергија, нема потреба да се заштити жици, тоа е дозволено
употреба жица помала пресек и на тој начин да заштедат пари. Како резултат на тоа, огромен
повеќето случаи, процесот на транзиција до 12 волти ќе даде значителни заштеди на материјали
во иста цена за инсталација. Но, само во споредба со компетентно собраа
систем за осветлување во 220 В. Тоа е само потребно да се разгледаат некои нијанси: 1.
Жиците треба да се користи со PVC изолација - погоден брендови како што се
МФ, па дури и ПВЦ. Диригент пресек е избран во согласност со товарот. Во повеќето
обично доволни за минимум на такви знаци од жица пресек 0,5 или
0,75 мм ^ 2. 2. Не заборавајте дека на трансформатори се дизајнирани
осветлување во суспендиран тавани, наменета за една добро дефинирана моќност
и имаат повеќе излез намотки, товарот што мора да бидат дистрибуирани
рамномерно. На пример, да претпоставиме дека трансформатор има номинална моќност од 240
Вати и четири излез намотки (терминал парови). Оттука, за секој ликвидација може да се
Поврзете се или една светилка на 60 вати или 2 лампи од 30 вати. 3. Поважно
Исто така не заборавајте дека не треба да вклучите де-стимулирам за напојување коло
ламби и трансформатори. Значи, ако ви требаат повеќе опции
осветлување во суспендиран тавани (како што се "изгори сите", "гори светло 5")
ќе треба да користите повеќе трансформатори. Покрај тоа, пожелно е
се разгледа на заштита на нисконапонски струјни кола од механички оштетувања, како и
на влага, ако инсталацијата на осветлување во суспендиран тавани е во соодветните
соба. Многу одбиваат да одат до 12 за систем за осветлување
Со оглед на фактот дека повеќето продавници се 12 тела
само производи од помали димензии од овој модел на 220 В. Таквите светилки
навистина ќе бидат изгубени во таванот на голема површина. Но, тоа е можно
решавање на проблемот е многу едноставна - само вметнете 'мали' светла
во "големи" - се идеални. Оваа техника може да се примени во текот на транзицијата
со систем е монтиран на 220 до 12V систем. Сепак, можете да направите
и без такви трикови - во специјализирани продавници може да се најде речиси
било ламба. Истото важи и за другите дизајн извори на светло
- Оди до 12 дава целосна слобода да се користи на различни LED диоди
- Од едноставно да трепне. Покрај тоа, сите креативни експерименти ќе биде безбедно
100 проценти. Ако одлучите да застане на "класичен" 220
систем за осветлување во суспендиран тавани, а потоа да ви даде некои совети
да не се чекор на гребло, која е сто пати повеќе напредни: 1. Не
Одвојте време да точно се пресмета бројот на светилки и од номиналниот товар
Пред да замине во продавницата. Направете го тоа лесно - одлучува за напојување
Секоја светлина и додадете резултати. 2. Познавањето на отценети оптоварување,
Пресметајте потребните кабел големина. Пресметката е едноставна - поделба на вкупниот
оптоварување моќ на 220. Ако бројот е помал од 10 (веднаш
сите ќе), минималната големина жица за инсталација на осветлување ќе биде
0, 75 мм ^ 2. Ако 10 до 15 - 1 mm ^ 2, ако повеќе од 17 - 1, 5 мм ^ 2. Проводници
Примени марки PV-1, МФ-3 МФ-4 или NYM. 3. Размислете за локација
raspaechnyh кутии со цел да се намали нивниот број. Во идеален случај -
една кутија од која на секоја светилка е диригент. 4. Не заборавајте
за заштита на кабли - тоа е дозволено да се користи брановидни цевки
ПВЦ не поддржува согорување (електрични). 5. Грижете
дека сите врски се направени во дистрибуција кутии и единствен метод
лемење или прицврстување со користење на терминалите. 6. Не заборавајте за исфрлање.
Со следниве едноставни правила, ние да се осигура дека на таванот жици
ќе бидат трајни и безбедно.

Share This Post: