Тврдо дрво подови беа поставени во палатите на францускиот благородништвото во текот на истиот период ,
кога се појави луксузни персиски теписи и таписерии свила исткаена во
ѕидови. Во исто време и паркет натпревар за други предмети на внатрешни работи, станува
уметничко дело.

Промена на време и стилови, и со нив посложена и има многу бои
Слика паркет. Така поригорозни и избалансиран класична внатрешни работи
успеа чудесно украсени барокен стил, и тротоарите стана покомплексен
шема со свитоци и цветни венци. Во тоа време, главно за
паркет дрво плочи користи даб, јавор, цреша, јасен, и за
посебна боја шема елементите што се користени "странство" сорта: кутија,
чемпрес, розово дрво. До сега, вешто Мозаик паркет ни се допадне во стариот
Руски музеи, палати, дворци на Санкт Петербург и Москва. Сега, како уметнички
паркет се врати во мода, дизајнерите се репродуцира својата карактеристична украс
зачувани во античките цртежи. Во наше време, и покрај изобилство на различни
тротоарите, обемот и квалитетот се подобрува цело време,
Паркет е уште модерен и популарни. Практичност, животната средина чистота,
издржливост, и што е најважно - единствен чувство на топлина и сонце
Amber светлина природно дрво - сите непобитен основаноста на ова парче
паркет. Меѓу неговите релативни слабости, но високите цени може да биде
припишува на критична температура и влажност. Оптимална на владата
Паркет е температура од 18 до 23 степени и влажност
- 40 до 60%. Значи, ако одлучите да се стави скапи тротоарите, куќата
неопходно да се воспостави клима систем. Но, тоа треба да се напомене дека
на температурата влажноста режим е оптимален за луѓето, толку удобно
не е само паркетот, но неговите сопственици. При изборот на дрва за паркет
ребра треба да се води не само нејзината боја, како бојата на дрво,
Се разбира, зависи од видот, но дури и во рамките на една дрво дрво
може да се разликуваат значително. На пример, од најпопуларните во паркет дрво
Oak има прилично широк спектар на нијанси - од топло бела станува жолта, кафеава.
Букова шума е мазна, мазна, малку црвеникава боја. Парен,
станува поинтензивна црвена цреша или Alder како.
Во пепел боја може да варира од жолта црвеникаво-кафена боја. Maple има
светла боја, и боја зависи од видот на дрво и местото на нејзиниот раст.
Ова е само најчесто се користи за производство на подови видови
дрва. Многу популарна сега и егзотични видови: Wenge (абонос)
Merbau (махагони), американски орев и Тис. Но, кога изборот на дрво
паркет ќе бидат водени од неа и друга важна карактеристика
- Стабилност на раса. Така се утврди можноста за промена на геометриски
големини на паркет штици во работењето, бидејќи сите видови на различни начини
апсорбира влага, според да се однесуваат поинаку под laquer. На пример,
Еден од најпознатите "чувствително" видови - бука, и затоа тоа не е практично се користи
за покривање на една голема површина, само мал инсерции. Но, штиклирајте
многу стабилен, поради неговата мазна текстура и може да се користи
дури и во кујна и бања. Постојат многу други егзотични видови,
користи за креирање на цртање на подот. Боите на одделни ставки
потоа избрани според генералниот план, од друга страна или сличност
нијанси и такви детали се направени од дрво необичен боја. На пример,
амарант дрво е црвеникаво-виолетова боја со темно кафени ленти,
Како што споменавме веќе wenge дрво, расте во тропските џунгли на Западот
Африка има темно кафеава со црни ленти. Махагони дрво
многу различни во боја од светло розева до црвенкасто кафена. Природни
боја на дрво, се разбира, важни, но сега постоечките современи нијансирање
соединенија можат да се даде на дрво било која боја, а не за пополнување
Ова е неговата природна текстура. И со помош на компјутер проект
Можете да видите како боите ќе се вклопат во целокупниот ентериер да се создаде
за паркет, од едноставни до софистицирани орнаменти и мулти-обоени слики,
и се пресметува на милиметар големини на сите делови на оваа бројка. Еден од трендовите
последен пат - употреба на паркетот за зони
големи простори или акценти во внатрешноста. Разновидноста
дрвја, нивните текстури и бои дава речиси неограничени можности
за различни комбинации на бои, како и компјутерска селекција на цртежи
промпт "кат шема" за речиси секој ентериер стилот на
класичен да hi-tech, од строго симетрични украс антички на апстрактни
од дрво, камен и метал. Тоа е совршено надополнување на тротоарите ситуација
во high-tech стил, со своите естетски од метал, стакло и бетон. Покрај тоа,
фирми кои се специјализирани во врска паркетот, по правило, постојат одредени
поставува на цртежи за ентериери на различни стилови за различни соби во куќата.
Ќе ви бидат понудени на избор на десетици дизајни за канцеларија, дневна соба,
ходникот и расадник. Но, бидејќи секој сака да се направи вашиот дом се разликува од
од друга страна, ако сакате една боја или модел ќе се промени или
се создаде нешто сосема ново, создадени од вашата фантазија. Се разбира,
правилно поставени паркет изработен од високо квалитетен материјал може да опстане
неколку генерации на жителите на куќата и внуци ќе наследат,
без губење на нејзината убавина. Сепак, мора да се запомни дека таков долг живот
тој е загарантирано правото грижи: за температура и влажност
на владата, што рековме, но исто така има и специјален слој кој ја зголемува
живот паркет. Значи лакирани паркет може да послужи, без да се бара
поправка, за десет години, додека модерен сега покриваат нафта
или со восок мора да се обновува секоја година и почесто.

Share This Post: