Мода за здрав начин на живот ги прави нашите сонародници изберете
еколошки материјали и техники.

Овој тренд е веќе се гледа на пазарот на монтажни дрвени куќи, продажба
која на годишно ниво се зголеми за една третина. Додадена бонус на такви структури
е ниската цена и едноставноста за користење, како и можност да се направи
Во пракса, најсмелите дизајн идеи. На развојот на поблиски со природата
Колибата на зграда во Украина и загриженост на нашите граѓани за своето здравје
придонесе за пораст на пазарот на дрвени монтажни куќи. Овие објекти
претставува еден вид на дизајнер - некои од нумерирани
треба да се соберат во согласност со приложениот графикон. Според директорот на "мајстор Брус"
Виктор Basco, оваа година продажбата на такви структури се зголемија најмалку
од 20-25%. Со колегата и директорот се согласува, "Група Scandis линија»
Сергеј Савченко Се проценува дека годишниот пораст на обемот на продажбите
куќи од најмалку 20-30%. Директорот на "Атика-стил"
Јуриј Pavliuk рече дека продажбата не се намалуваат, дури и сега, иако не
сезона за градежни работи и кризата во домашната економија. Во
рече на листа на чекање да се добие дрвена куќа во нивната компанија
насликани до пролет. Виктор Basco вели дека "Бар-Master" планирани од
нарачки за следната година. Овој тренд укажува на тоа дека побарувачката
дома, па далеку ја надминува понудата во украинскиот пазар. Сличен
покажува тенденција на светскиот пазар. На пример, во САД секоја година за купување
500 илјади на дрвени куќи во Јапонија - 300 илјади, додека во Скандинавија
ваквите градби заземаат околу 90% од пазарот на недвижности. Според г-дин
Савченко и станови се најпопуларните дома
областа на 120-250 метри квадратни. м активен развој на туризмот го зголеми побарувачката за добро
комерцијални области: рекреација и приватните пензии на монтажни дрвени
структури. Меѓу причините за популарноста на колиби експерти ги нарекуваат еколошки,
леснотијата на користењето, релативно евтин и можност
намалување на времето за градење. Брза живот и постојана стрес предизвикува
многу Украинци желба да се заштитат од трошоците на цивилизацијата најмалку
дома. Како резултат на тоа, застапниците на здрав начин на живот е да стане
повеќе од нашите сограѓани. Затоа, можноста за промена на "камен торба"
во домот на природно дрво се смета да се веселат. И ако пред
Неодамна, имаше еден стереотип дека дрвена куќа е посоодветен
да се даде, но сега се повеќе и повеќе клиенти се Подредување за изградба
постојан престој. Последно, но не и најмалку важно управувано од страна на купувачите и можноста за
Зачувај. Дрвена куќа за најмалку 30-40% поевтини од
тула. Цена по квадратен метар зелена домови на проектот од $ 450-500
во случај на стандардни дрво и $ 650-750 во примената на ламинат
дрва. "Всушност, за истите пари на клиентите може да се изгради една тула
куќа од 100 квадратни метри. m или 145 квадратни метри дрво. М "- додаде г-дин Basco.
Serhiy Савченко рече дека во сегментот на луксузни домови може да се спаси
се позначајни и повеќе од 50%, и покрај фактот дека цената по квадратен
метри е повисок и достигнува $ 1, 5-2000 / квадратни километри. m Намалување на трошоците може да
на прво место нема потреба завршна обработка. По
Собранието дизајн внатрешни простори исечените на дрвото, кој е идеален
за оние кои ја ценат земјата стил. Во исто време сакаат да се креира домашна други
внатрешни работи може да се одржи стандарден завршувањето: sheathe ѕидовите на гипс картон,
лежеше декоративен малтер, позадина паста, итн Друга хартија заштеда
- Без трошоци да плаќаат за изградба, бидејќи куќата веќе монтажа
вклучена во цената. Патем, се изгради еколошки куќа крши сите записи
на условите. Јуриј Pavlyuk вели дека куќата површина од 300 квадратни метри. m може да се
место во текот на минатиот месец, а некои области се гради тула со години.
Табела на Чинови Според г-дин Pavlyuk придонес во Украина, дрвени
куќа може да се подели во неколку типови. Првата група ги вклучува класичен
кабини, кои се направени од целиот логови. Предностите на овие дизајни
може да се припише на нивните релативно ниска цена, која почнува од $ 450/kv.
М. Сепак, желбата да се спаси не е секогаш оправдано, затоа што во овој случај
Градежни работи со суровини дрво, влажност ниво се постигнува
70%. Ова е ризик кој е веќе наредени во ѕидот на куќата најавува, ќе се намали
и деформирани. Овој процес може да потрае една или две години додека влага
дрво е намалена за 13-14%. Јуриј Pavlyuk вели дека се намалува ѕид
3 метри во висина текот на овој период ќе биде 30 цм деформација Покрај тоа, како по правило,
нерамномерно, така што е можно нарушување на ѕидовите. Јасно е,
Во оваа ситуација, стави прозорци, скали и врати, без да се чека
Куќа седнува, експертите не се препорачува. Следствено на тоа, нов дом ќе
одложено за најмалку 1, 5-2 години по инсталацијата "кутија". Меѓутоа, за да
се минимизираат ефектите на сушење дрво сега се користи на сите видови на
технолошки трикови. На пример, некои производители нудат се логирате
на логови. Во овој случај, компанијата ја комплексноста на инсталација
и трудо-интензивните производни процеси се, и се елиминира потенцијалните проблеми
во фазата на дизајнирање. Компанијата otsilindrovuyut логови, прилагодување на
нив под единствен стандард дијаметар. Некои одат дури и подалеку, сушење
дрво во посебни комори за да се намали времето на конечниот намалување на зградата.
Но, и покрај сите трикови, целосно да се елиминира "движења" на целата куќа
дрво не може. Втората категорија ги вклучува дизајн на исечени зрак.
Стандардна Вклучи hewing, давајќи им правоаголен облик, што го прави
нова куќа и дозволува повеќе дизајн
планови. Но главниот проблем на целото дрво - голема влажност на воздухот -
уште останува. Третата група ја сочинуваат куќи од залепени греди, кои
денес се смета за најголем технологија. Во своето производство
солидна дрво сечено во ребра и суво, постигнување на ниво на влажност
дрво во 12-14%. После тоа, од дрво, доколку е потребно, намалување на
неисправни делови и залепени на одбори. Кога лепење дрво ребра
влакна се распоредени во спротивни насоки од едни на други, дека
зголемува јачина на готовиот граѓа. Поради должината на појавување на ножеви може да
граѓа за производство до 12 метри, која му овозможува реализација на проекти за
аматерски големи размери. По лепење солидна дрво ребра во последните
профилирани, давајќи го саканиот пресек. Темелно сушење
обезбедува гаранција дека заврши куќа не подоцна ќе се деформира,
Затоа, тој не мора да стојат, како што е случајот со изградбата на
целиот логови. Како што е наведено од страна на г-дин Pavlyuk, по прифаќањето од страна на клиентот одлуки
за купување куќа од залепени зрак, веднаш го направи своето проект, и додека сушење
конкретни основа (три до четири недели), реално е да се направи и многу
изградба. Секако, во овој случај, времето на чекање е минимално. Важен
предност на колиби на ламинат фурнир граѓа е нивната термичка стабилност.
Треба да се напомене дека дрвени куќи обично имаат добра термичка изолација.
На пример, зрак дебелина од 24-25 см од нивната способност да се задржи топлината може да
натпреваруваат со ѕид од тули во 1 м, која заштедува околу 30%
средства за загревање на просторијата. Но, во случај на ПДЧ доволно
ќе има дебелина ѕид 18-22 см Се смета дека, на пример, за клима
зона на централната Украина да го издржат дебелина на ѕидот од 22 см, а потоа
како и за јужните региони од 18 cm е доволно сега се појави на пазарот
предлози кои го прават дрвени куќи уште потопло. На пример,
компанија, "Зрак-Master", според Виктор Basco, за прв пат нуди структури
со слоеви на пена во внатрешноста на ѕидовите. Патем, на достоинството на дрвени
Дома не е само отпорност на топлина, туку и способност да останам кул
во топла сезона. Дрвени ѕидови, се акумулираат и исчезне влага,
може да се спореди со природна клима, регулаторната клима во куќата.
Резултатот може да се постигне оптимална за човекови влажност 46-56%,
, како и заштеда на вентилација. Според истражувањата, ако
евалуација на удобноста на атмосферата како референца за да изберете една дрвена куќа
(Слика 1), удобноста на вашиот дом со керамички тули ќе биде
0, 7, направени од бетон - 0, 5. Serhiy Савченко вели дека куќи залепени на
дрво издвоите долг работен век. Со текот на годините, на вени
смола на дрва кристализира, со што материјал посилни. Во Финска
Многу куќи се веќе застана за 200 години и не гледам
полошо од изградена во овој век. Гаранција Експертите се спојуваат во удобноста
мислење дека времетраењето и леснотија на користење во дрвена куќа
зависи од квалитетот на суровина од која е направен. Како по правило,
производство на такви структури со помош на неколку видови на дрво: бор,
larch, смрека. Виктор Basco рече дека најголем мултилатерален суровина
е бор, што е совршено прилагоден за куќа изградба.
Ел помек, larch, и обратно - е густа, кој гарантира долговечност,
но се намалува на ниво на изолација. Како последица на тоа, во домот на larches полошо
Продавница топлина во однос на истиот бор. Во kompvanii "Атика" стил се напомене дека
во Русија за производство куќи користат larch и кедар. Нашите
истата компанија која работи со домашни суровини: Карпатите бор-бело
смрека Smereka, Черниговски и други каротидна компанијата претставува во Украина
Финскиот производители, според г-дин Савченко, нудејќи капацитети на
Финскиот северниот бор или смрека. Ова дрво е заслужен за неговото потесно семејство
со смрека, што му дава антибактериски својства. Ова
дрво функција е особено ценет од страна на луѓето кои страдаат од болести на горните
респираторниот тракт, како вели дека куќата на фински бор или смрека
полесно да дишат. Покрај тоа, на северниот дел на дрво кое израснал во ладна клима,
повеќе густа во структурата, и затоа потрајни. Некои
компании кои работат на украинскиот пазар, продава куќа во овие листопадни
видови, како даб, јасен, како и увоз meranti, тиково, американски кедар.
Постојат нуди на куќи на сибирски larch, која е богата со северниот дел на Русија.
Овој материјал е еколошки и здрави, како
по третманот нагласува Сам, обезбедување на природен чистење
воздух. Експертите велат дека работат со која било природно дрво
која се смета за живеење материјал кој им овозможува на секој дизајн
фантазија клиенти, и оние што не може да се направи во случај на тула
ѕидарски. Но, според Сергеј Савченко, во екот на мода е сега дома со стил
Модерни - на тело во форма на триаголници, коцки, сфери, чии проекти "група
Компании Scandic линија »се развива заедно со италијански дизајнери.
Многу познавачи на земјата стил, кои бараат да се зголеми
има дрвени дизајн простор, како и комбинација дрво
со природен камен, штуко. Многу од проектите вклучува комбинација на
дрво со керамика, метал, стакло. На пример, многу импресивен во дрвен
куќа изгледаат или чаша зимска градина галерија. Неговиот недостаток на дизајнот
Можете да се јавите во однапред, освен ако треба да се планираат поставување
електрични приклучоци, бидејќи жици работи во внатрешноста на ѕидовите, и, доколку е потребно
Додај точка по собранието на куќата мора да ги споделите со жици надвор од ѕидовите.
За ВИП-клиенти нудиме луксузни објекти во Собранието,
кој обезбедува не само се зголеми до 30 см дебели ѕидови, и повеќе
внатрешна декорација дизајни бор видови на вредни дрва, како што се
кедар, егзотични дрвени предмети. Покрај тоа, овие варијанти се опремени со
висок квалитет на Windows од дабови или пепел, кој од надвор повеќе
сила алуминиумски ламели се предвидени. Не се заедно долго
мислев дека на дрвени куќи се повеќе ранливи на пожар,
од класичните тули. Меѓутоа, сегашното ниво на технологија
можат да се справат со овој проблем. Тоа кажува Виктор Basco, во
дрво е импрегнирана во текот на производството неколку видови на дрога
вклучувајќи превенција од пожари, анти-бактериски, кои ги спречуваат
развој на габи и мувла, и инсекти отвратителен. Исто така
исто валкани дрво конзерванси во различни бои (има околу
200), која ни овозможува да се постигне саканиот дизајн ефект. Според
Г-дин Basco, од најпопуларните меѓу Украинците е природна сенка
бор. Во меѓувреме, употребата на хемикалии може да стане проблем за сопственици.
Вели г-динот Савченко, мали полу-фирма, која масовно
Оди на домашниот пазар често се користи со низок квалитет, и
понекогаш отворено токсични импрегнација, кои не само што влијае на квалитетот на
дома, но, исто така, се заканува на здравјето на луѓето кои живеат таму. "На пример, некои
Оган лекови кои се користат, ние сме забрането
во Европа "- рече експертот, советување на клиентите при изборот на изведувачот
побара од хемикалии користи од страна на сертификати за квалитет. Активни
развој на пазарот и придружните маса појавата на нови компании се зголемува
и ризикот да купи куќа со лош квалитет дрво. Директорот на "Атика-стил"
Јуриј Pavliuk рече дека опремата потребни за организацијата
полно производство е многу скапо. На пример, за обработка на целата
логовите треба опрема во вредност од најмалку $ 1-200, и нудат
производство на ламинатни дрво дрво може да биде само оние кои имаат претходно инвестираат во производство
база на $ 3-5.000.000 е јасно дека овие трошоци се подготвени, не сите,
па често дава на купувачот лошо третирани и суво
дрво, кои потоа се заканува да се претвори изработени од такви материјали
куќа "картичка". Виктор Basco рече дека изградбата на низок квалитет
Вуд ќе биде очистен, може да значително деформирани и искривени,
Затоа, пред ставање на ред, вреди да се прашуваат дали компанијата
индустриска база, па дури и подобро да го посетите на претпријатието. Голем
производители се подготвени да обезбеди гаранција за изградба за период од
пет години и се земаат како што е потребно да се поправи е можно деформации.
Serhiy Савченко совет при изборот на изведувачот да се побара таква нијанса,
на квалитетот на шумите, особено, да дознаете кога дрвото беше отсечен бидејќи
Се верува дека најдобро време за собирање - зима, кога текот на смола во произлегува
бавно. Спротивно на тоа, намалување на топла сезона, дрвото ќе биде полабава,
а со тоа и помалку издржлив. Еднакво важна е и квалитетот се изгради. "Ако Собранието
направени со лоша намера, сопственик закани со проблеми поврзани со деформација
дизајн "- заклучува г-дин Савченко.

Share This Post: