Генератор - колку луѓе знаат што е тоа и дали или не на сите . сите мрази
кога јас би сакал да биде подготвен , но ... Ние сакаме да мислиме дека
катастрофа се случува некаде таму надвор - со други луѓе , но не со нашето семејство.
Но, факт е дека никој на планетава нема контрола над она што може да се случи .

Моќ прекинување се случува насекаде, поради снегот виулици (дури и
во јужниот дел), насилни rainstorms со урагани, поплави, урагани и
торнада. Ние, исто така заробеник национален систем за електрична енергија,
кој се чини дека се работи повеќе на помилување од на технологијата. Едноставен
оштетување на електричната мрежа кревка може да доведе до губење на електрична енергија
за неколку дена или дури и недели. Ние не треба да бидат жртви кога
не е случајно. Ние може да се сместат храна во вашиот фрижидер, користете
климатизација, осветлување и сè друго дома. Ние можеме да ги зачувате вашите
семејство, а можеби на патот да им помогне на соседите. Многу луѓе не се подготвени, но
во тоа време и возраст, ние само треба да бидеме подготвени. Се надевам дека е добро
работа, но исто така мора да биде подготвена со алтернативен извор на енергија.
Генераторот е еден од најрационалните алтернатива превземања
извор на енергија за дома. На генератор обезбедува власт само
кога ви треба, без користење на конвенционални енергија. Генераторот е едноставно потребно
Кога имате астма во куќата, ако имате електрични апарати, или некој
куќата треба постојано снабдување на кислород. Генераторот е исто така неопходен
ако ти е гајле за удобноста и сигурноста на вашето семејство. Еве некои
Прашања да се запрашате пред да конечно да изберат генератор:
Дали треба една алтернативна извор на енергија? Всушност,
Ако сакате она што вие ќе треба нешто да работат, ако сакате да се загрее или излади
воздухот, што ќе фрижидер или замрзнувач работи, или ако едноставно живеат
не може без филџан кафе. Зошто генератор? Генератори да доведе до
ефект на фрижидери, машини за перење, машини за сушење алишта и клима. На генератор
Можете да сметате на одеднаш во цел да се избегне долга или кратка крајот
снабдувањето со енергија. Од него исто така може да работат на вашиот домашен компјутер, без
сите осцилации на напонот, поради што вашиот компјутер може едноставно да изгори надвор.
Како генератор може да се заштити моето семејство? Твојот климатик може да се управува
од генератор, па можете да ги прозорците затворени за заштита на вашата фамилија
и вредноста на можен напад. Безбедно на генератор? Генератор целосно
безбеден, ако имате потреба при користење на моќ жици на соодветната големина препорачува
производителот. Никогаш не се обидувајте да го поврзете вашиот генератор на власт линии.
Обратно напојување може да биде фатална. Секогаш читајте ги инструкциите
и го следат. Што е со јаглерод моноксид? Јаглерод моноксид е безбоен гас
и мирис кој може да те убие кога ќе насмевка. Никогаш не се претвори
генератор во затворен простор како што е подрумот, гаража или приложените
тремот. Избор на соодветна генератор од време на време, доколку во текот
кратки прекини во снабдувањето со електрична енергија, ќе имаат потреба да се кандидира
неколку мали уреди, или да се вклучат некаде во светот, тогаш ќе пристап
стандард генератор, кој има мотор со вентили страна
(SV), со капацитет од 2 kW. Ако вашиот дом или канцеларија треба сигурни резерви
извор на енергија на долг рок прекин на електричната енергија, тогаш ќе мора да се избере
генератор тип verhneklapanny (ohv) или индустриски verhneklapanny (OHVI)
мотор со капацитет од 3, 5 kW. Исто така, треба да се земат предвид и другите карактеристики
како спин-на филтерот за масло за моторот автоматски стабилизација
напон (AVR); контрола во мирување, можност за 12-Volt
полнење. Запомни дека генератор не е модерен или домот играчка уред.
Тоа е моќен механизам што може да започне големи апарати,
како вентилатор печка, потрошувачка пумпа, пумпа длабочина, телевизори,
осветлување, клима, електрични печки и микробранови печки. Пред да ја купите,
Проверете ја налепницата на вашиот апарати да бидат свесни за својата моќ во вати.
Генератори се оценува врз како два параметри: моќта на континуирано
на владата и власта на ослободување на напнатоста (во вати). Ти треба голема моќ
и двете. Сакате да се исцеди пумпа не само работел, но
На пример, ќе почнете да биде моќен ослободување на напнатоста да започне
моторот. Еве некои основни елементи, кои што треба да знаете
Пред да се купи генератор: стационарни Генератор: Ако го направите
Не стационарни генератор, тоа се додека не bumped бура.
Стационарни генератори е поскапо да се инсталираат и бара дозвола.
Тоа исто така бара посебна прекинувач овозможува да се кандидира,
претходно селектирани, светилки, фрижидери, клима и вода. Ако
Можете да си ги дозволат, тоа е како генератор е вреден за купување. Пренослив
генератор: Мобилна генератори се идеални за улогата на непосредна
резервен извор на енергија. Сепак, тие работат на бензин и мора да биде
Да се ​​чува далеку од дома. Смртоносен јаглерод моноксид гас, кој го произведува може да
да те убие, додека спиеш. Значи се подготват за силни надворешната прекривка
генератор. Висат катанец ако сте загрижени дека генератор може да
крадат. Јаглерод моноксид детектор: ова е потребно нешто, ако имате
генератор. Детекторот работи на батерии и секогаш треба да имаат
батерии во резерва. Со мали проневера, оваа мерка на претпазливост може да
спаси вашиот живот. Вие не ќе треба да се види како вашето семејство е страдање поради
моќ испади, без потребната опрема за здравје и безбедност.
Набавка на генератор - Тоа е важна одлука која може да спаси животи и промени
светот подобро место за живеење.

Share This Post: